SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Peru dosiahol počet nakazených 100-tisíc

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Španielsku, Česku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nový koronavírus si od vlaňajšieho decembra vyžiadal na celom svete už viac ako 325 000 obetí. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP vychádzajúcej z oficiálnych údajov, ktoré boli k dispozícií v stredu o 20.00 h SELČ.

Skryť Vypnúť reklamu

Nákaze COVID-19 spôsobenej novým druhom koronavírusu doposiaľ vo svete podľahlo 325 003 ľudí. Koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý nákazu spôsobuje, sa celkovo infikovalo takmer päť miliónov osôb (4 939 642).

V Európskych krajinách zomrelo 169 671 osôb a 1 944 207 ľudí sa nakazilo.

Celosvetovo najviac úmrtí na ochorenie spôsobené koronavírusom evidujú v USA (93 406). Z hľadiska počtu úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou je Británia, kde ich zaznamenali 35 704. Tretie je Taliansko (32 330), nasledujú Francúzsko (28 132) a Španielsko (27 888).

Údaje zozbierané agentúrou AFP od úradov jednotlivých krajín a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pravdepodobne odrážajú iba časť zo skutočného počtu infekcií. Mnohé krajiny testujú iba najvážnejšie prípady.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Jemene

Situácia v najväčšom jemenskom prístavnom meste Aden je v dôsledku šírenia ochorenia COVID-19 kritická. Oznámila to v piatok organizácia Lekári bez hraníc (MSF).

V zdravotnom stredisku MSF v Adene, ktoré je jediným zariadením v južnom Jemene, kde sa liečia pacienti s ochorením COVID-19, od 30. apríla do 17. mája prijali 173 pacientov, pričom najmenej 68 z nich nákaze podľahlo.

"Pokiaľ ide o počet infikovaných ľudí v meste, v našom zdravotníckom zariadení vidíme len špičku ľadovca. Ľudia k nám prichádzajú príliš neskoro. A vieme, že množstvo ďalších ľudí nepríde vôbec - jednoducho umierajú doma," povedala manažérka operácií Lekárov bez hraníc v Jemene Caroline Seguinová.

To, že veľa chorých zostáva doma a mnoho z nich doma aj zomiera, naznačujú oficiálne štatistiky o pohreboch, podľa ktorých v uplynulom týždni zomrelo v Adene každý deň okolo 80 ľudí. Pred pandémiou tam denne zomrelo len zhruba desať ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Skutočný počet prípadov ochorenia COVID-19 však pre nedostatok testov nie je známy. Zomierajúci pacienti však majú celkom zreteľné symptómy tohto ochorenia.

Obyvatelia Adenu mali zlý prístup k lekárskej starostlivosti ešte pred prepuknutím koronavírusovej pandémie, keďže v Jemene už piaty rok trvá vojnový konflikt. Avšak ani choroby ako malária, horúčka dengue alebo chikungunya v Adene nikdy nespôsobili toľko úmrtí v tak krátkom čase, ako aktuálne ochorenie COVID-19.

"Je potrebné, aby OSN a darcovské krajiny urobili viac. A urobili to urýchlene. Nielen pre Aden, ale pre celý Jemen," povedala Seguinová s tým, že i miestne úrady musia urobiť všetko pre to, aby uľahčili prácu medzinárodným organizáciám ako sú Lekári bez hraníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári bez hraníc prvýkrát pôsobili v Jemene v roku 1989. Od roku 2007 sú v tejto krajine nepretržite. V roku 2019 pôsobili v 12 nemocniciach a zdravotníckych centrách a ďalším viac ako 20 zariadeniam v 13 regiónoch poskytovali podporu. Organizácia tiež pomáha s liečbou pacientov s COVID-19 v centre v meste Saná.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko zaznamenalo vo štvrtok 156 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 a 642 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý ho spôsobuje. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na údaje civilnej ochrany.

Celkový počet úmrtí od začiatku pandémie tak v Taliansku dosiahol 32.486. Počet nakazených stúpol na 228.006.

Počet aktívnych prípadov nákazy je 60.960, pričom v stredu ich bolo 62.753. Naďalej klesajú aj počty pacientov v nemocniciach i ľudí pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansky premiér Giuseppe Conte vo štvrtok podľa agentúry DPA povedal, že "ak je najhoršie už za nami, vďačíme za to obyvateľom, ktorí zmenili svoj životný štýl". Conte občanov takisto vyzval, aby dovolenku strávili v Taliansku a upozornil na problémy, ktoré v najbližších mesiacoch čakajú ekonomiku krajiny.

Talianska ministerka dopravy Paola De Micheliová v stredu oznámila, že letiská obnovia svoju prevádzku 3. júna. Od tohto termínu bude v Taliansku povolené vnútroštátne cestovanie a do krajiny budú môcť prichádzať aj zahraniční turisti.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 48 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Španielske ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok oznámilo 48 nových úmrtí. Tieto údaje však nezahŕňajú počty z Katalánska, uvádza na svojej webovej stránke denník El País. V stredu v Španielsku zaznamenali 95 obetí, z čoho 40 hlásili z regiónu Katalánsko v severovýchodnej časti krajiny, pripomína El País.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko už celkovo potvrdilo 27.940 úmrtí a 233.037 nakazených.

Španielsky parlament v stredu schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna. Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol v krajine zavedený 14. marca.

Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet jej obetí. Najviac úmrtí, 950, zaznamenali v Španielsku 2. apríla.

Od štvrtka bude v Španielsku povinné zakrývanie nosa a úst všade na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať odstup od iných osôb. V súčasnosti je už povinné zakrývanie dýchacích ciest v prostriedkoch hromadnej dopravy. Nariadenie platí pre všetky osoby staršie ako šesť rokov.

Koronavírus v Iráne

V Iráne sa novým druhom koronavírusu nakazilo okolo 10 000 zdravotníckych pracovníkov, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na správy iránskych médií.

Skryť Vypnúť reklamu

Irán je najviac koronavírusovou pandémiou zasiahnutou krajinou na Blízkom východe. Celkovo sa nakazilo už 129 341 ľudí a 7249 koronavírusu podľahlo.

Ministerstvo zdravotníctva ešte v apríli uviedlo, že medzi obeťami je približne 100 príslušníkov zdravotníckeho personálu.

Ďalšie informácie o nákaze medzi zdravotníkmi neboli bezprostredne po publikovaní informácie známe.

Minister zdravotníctva Saíd Namakí vo štvrtok apeloval na občanov, aby počas víkendového moslimského sviatku íd al-fitr necestovali.

Cestovanie je pre Iráncov počas íd al-fitr, ktorým sa končí posvätný mesiac ramadán, bežné.

"Prosím vás, aby ste necestovali. Cesty budú nepochybne viesť k novým prípadom nákazy," povedal Namakí v televíznom prejave.

"Okolo 90 percent obyvateľov v mnohých oblastiach ešte neprišlo do styku s týmto vírusom. V prípade ďalšej vlny (nákazy) bude veľmi ťažké ju kontrolovať," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedávna správa parlamentu uvádza, že skutočný počet nakazených a počet úmrtí môže byť aj dvojnásobný.

Koronavírus v Japonsku

Japonsko v súvislosti s pandémiou COVID-19 zruší mimoriadny stav v prefektúrach Osaka, Kjóto a Hjógo, ktoré sa nachádzajú v regióne Kansai.

Dôvodom je pokles prípadov nákazy pod normu stanovenú vládou na stiahnutie týchto opatrení.

Tento krok znamená, že mimoriadny stav bude platiť už len v piatich prefektúrach - Tokio, Kanagawa, Saitama, Čiba a Hokkaido, dopĺňa denník Asahi šimbun.

Minister hospodárstva Jasutoši Nišimura spresnil, že počet infekcií zaznamenaných v daných oblastiach za uplynulé dni predstavuje 0,5 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Plán schválila komisia expertov. Po tom, ako zrušenie opatrení odobria aj parlamentné výbory, bude o ňom ešte v priebehu dňa oficiálne informovať premiér Šinzó Abe.

Skryť Vypnúť reklamu

Japonsko nepostihlo explozívne šírenie koronavírusovej choroby - tamojšie zdravotnícke úrady v stredu evidovali 16 433 potvrdených prípadov nákazy a 784 súvisiacich úmrtí, uviedla japonská verejnoprávna televízna stanica NHK.

Koronavírus v Rusku

Rusko za posledných 24 hodín zaznamenalo ďalších 127 úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú novým druhom koronavírusu. Celkový počet obetí epidémie sa zvýšil na 3099.

Za uplynulých 24 hodín v Rusku zaznamenali aj 8849 nových prípadov nákazy uvedeným koronavírusom SARS-CoV-2, čím celkový počet stúpol na 317 554.

Reprodukčné číslo koronavírusu (R0) v Moskve i v celkom Rusku sa už niekoľko dní pohybuje pod hodnotou 1,0, keď jeden človek môže potenciálne nakaziť menej než jednu ďalšiu osobu. V Moskve je R0 0,74, zatiaľ čo v celom Rusku 0,91.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac nových prípadov bolo opäť zaznamenaných v Moskve (2913), kde doposiaľ potvrdili celkovo 155 219 infikovaných, Moskovská oblasť hlási 892 a Petrohrad 408 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Z ochorenia sa vyliečilo 92 681 ľudí, pričom za posledných 24 hodín prepustili z nemocníc 7289 osôb.

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali v stredu za predchádzajúcich 24 hodín ďalších 1561 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím ich počet stúpol na 93 406. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na Univerzitu Johnsa Hopkinsa.

Z údajov univerzity so sídlom v meste Baltimore, ktorá priebežne sleduje štatistiky o pandémii z celého sveta, bolo v Spojených štátoch dosiaľ potvrdených celkovo 1 550 959 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý ochorenie spôsobuje.

Skryť Vypnúť reklamu

USA zostávajú krajinou, ktorú pandémia koronavírusového ochorenia COVID-19 zasiahla najťažšie, pokiaľ ide o počet úmrtí i počet potvrdených prípadov infekcie.

Koronavírus v Česku

V Česku stúpol v stredu počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 o 74 na 8721. Nárast je menší než v pondelok, keď pribudlo až 111 nakazených, v utorok ich pribudlo 61.

V stredu zomrel ďalší infikovaný, obetí na životoch je celkovo už 304. Po stredajšej polnoci to oznámilo české ministerstvo zdravotníctva.

Aktuálne je v Česku chorých na 2587 ľudí, z ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom, sa vyliečilo 5830 osôb.

Koronavírus v Nemecku

V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín 745 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Celkovo tak v krajine evidujú už 176 752 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z najnovších údajov Inštitút Roberta Kocha, o ktorých vo štvrtok informovala agentúra Reuters.

V Nemecku za tento čas pribudlo aj 57 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje. V krajine tak dosiaľ celkovo zaevidovali už 8147 úmrtí.

Koronavírus v Peru

Peru sa po Brazílii stalo druhou latinskoamerickou krajinou, kde počet prípadov nákazy novým koronavírusom dosiahol 100 000. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Súvisiaci článok Pandémia má nové centrum. Svetadiel ničí rovnako ako Európu Čítajte 

Počet obetí ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom prekročil v Peru 3000, pričom viac ich v Latinskej Amerike eviduje iba Brazília (takmer 19 000) a Mexiko (6090).

Veľkú väčšinu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaznamenali v metropole Lima, kde žije jedna tretina z 32 miliónov obyvateľov Peru.

Skryť Vypnúť reklamu

Peruánske zdravotníctvo je preťažené a balansuje na pokraji kolapsu, a to najmä v dôsledku nedostatočnej vybavenosti štátnych nemocníc, napísala agentúra AFP.

"Je to ako v nejakom horore. Vzhľadom na všetky tie telá to vnútri vyzerá ako na cintoríne. Pacienti zomierajú sediac na stoličkách alebo invalidných vozíkoch," povedal pre AFP Miguel Armas, zdravotnícky pracovník v nemocnici Hipólita Unanueho v Lime.

V súčasnosti je v Peru v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 7500 ľudí.

Koronavírus v Číne

Čína hlásila vo štvrtok dva nové potvrdené prípady nákazy koronavírusom - krajina sa pritom pripravuje na svoje najväčšie politické stretnutie roka, za prísnych nariadení pre dodržiavanie patričnej priestorovej vzdialenosti medzi účastníkmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden z nových prípadov bol donesený zo zahraničia a zistili ho v spomínanom priemyselnom meste Wu-chan.

Druhý prípad je domácim prenosom a zistili ho vo finančnej metropole Šanghaj. Žiadne nové úmrtia na COVID-19 neboli hlásené, takže celkovo ich je v krajine 4634 spomedzi 82 967 infikovaných.

Na ochorenie sa aktuálne lieči iba 84 ľudí, pričom ďalších 382 sa nachádza v izolácii a monitorujú ich, či už pre podozrenie z nákazy alebo preto, že mali pozitívne testy na koronavírus a zároveň sú bezpríznakoví.

V Číne sa v piatok začne výročné zasadnutie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, teda čínskeho národného parlamentu.

Obvykle sa na ňom v Pekingu zíde okolo 3000 delegátov, spolu s podobným počtom členov jeho poradného orgánu, Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia, ktoré sa schádza už vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomreli na ochorenie COVID-19 ďalší traja starší pacienti trpiaci chronickými chorobami - počet obetí tak stúpol na 473. Informoval o tom vo štvrtok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Z ochorenia COVID-19 sa doteraz zotavilo 1509 pacientov. Počet aktuálne nakazených novým druhom koronavírusu klesol na 1659, z nich 510 si vyžaduje nemocničnú starostlivosť. Z hospitalizovaných je 27 napojených na pľúcnu ventiláciu.

Z údajov krízového štábu vyplýva, že 45 percent aktuálne nakazených, 61 percent úmrtí a 46 percent zotavených je z Budapešti.

V krajine postupne obnovujú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach. Vláda rozhodla aj o postupnom otváraní materských škôl. Vyučovanie na školách však až do konca školského roka zostáva v digitálnej forme.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plyn v domácnosti? Aj malé zmeny vám znížia účty za energie!
 2. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 3. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 4. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 7. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 8. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 9. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 1. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 2. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 3. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 4. Unikátna novinka už aj v Prievidzi
 5. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy
 6. Sloboda v stavebníctve
 7. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 8. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 9. Mýty a fámy o vodárňach
 10. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 32 531
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 22 549
 3. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 10 966
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 800
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 9 255
 6. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 233
 7. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 156
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 788
 9. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 8 760
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 8 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Česká republika
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti na znak solidarity pokľakli pred demonštrantmi.
Herečka Rosamund Pike.
Píše Ivan Mikloš

Zákazmi ešte nikto žiadnu krízu nevyriešil (píše Ivan Mikloš)

Obávam sa, aby peniaze z fondu obnovy nezmiernili aj reformný apetít vlády.

Rokovanie vlády.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Trnkova lekcia nevkusu

Aj hroch pri Zambezi prejavuje viac ohľaduplnosti.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

V Paríži zakázali protest súvisiaci s prípadom policajného násilia z roku 2016

Smrť Adama Traoreho prirovnávajú k smrti Georgea Floyda.

Po smrti Georgea Floyda vyšli do ulíč aj Francúzi. Prirovnávajú ju k smrti Adama Traoreho z roku 2016.

Minnesota začala v reakcii na smrť Floyda vyšetrovať policajné oddelenie

Vyšetrovať budú postupy policajného oddelenia za posledných desať rokov.

Smrť Afroameričana Georgea Floyda vyvolala v USA vlnu protestov.
Nový kandidát opozície, varšavský primátor Rafal Trzaskowski, znížil podľa prieskumov náskok úradujúceho prezidenta Andrzeja Dudu.

Amerika už horela. Po vražde Luthera Kinga sa podarilo situáciu uhasiť

Po Kingovej smrti boli demokrati a republikáni otvorení kompromisom. Trump nepriamo podporuje rasizmus, hovorí odborník.

4. apríl 1968. Nepokoje vo Washingtone.