WASHINGTON. Asi 10-tisíc obyvateľov v štáte Michigan v USA muselo dočasne opustiť domovy po tom, ako sa po niekoľkodňových silných dažďoch pretrhli dve tamojšie priehrady.
Informoval o tom server BBC.
Hrozba trojmetrovej záplavovej vlny
Guvernérka Gretchen Whitmerová vyhlásila v najhoršie zasiahnutom okrese Midland núdzový stav a varovala, že mesto Midland by mohli zasiahnuť najväčšie záplavy v jeho histórii.
"Niečo také sme v okrese Midland doteraz nevideli," povedala Whitmerová.
"Prechádzať niečím takým uprostred globálnej pandémie je takmer nepredstaviteľné," dodala.
Meteorológovia varujú, že by sa niektoré miesta mohli ocitnúť až pod takmer troma metrami vody.
Úrady preto nabádajú občanov z postihnutých oblastí, aby sa presunuli, pokiaľ možno, ku známym v iných častiach štátu.
Ak takúto možnosť nemajú, mali by využiť ponúkané provizórne prístrešie. Tam však musia povinne nosiť rúško a udržiavať dostatočné rozostupy od ostatných, aby znížili riziko šírenia koronavírusu.
Americká meteorologická služba NWS varovala pred "extrémne nebezpečnou a život ohrozujúcou situáciou", rozvodnená rieka Tittabawassee by podľa nej mala kulminovať v stredu ráno miestneho času.
Trump navštívi Ford, guvernérku nepozval
Asi desaťmiliónový štát Michigan leží na severe USA pri hraniciach s Kanadou a patrí k štátom silne zasiahnutým pandémiou Covid-19, tamojšie úrady evidujú pozitívny nález na SARS-CoV-2 u viac ako 50-tisíc ľudí, pričom asi 5 000 z nich zomrelo.
Do štátu má vo štvrtok pricestovať prezident Donald Trump, ktorý navštívi továreň automobilky Ford, kde sa teraz vyrábajú pľúcne ventilátory.
Demokratická guvernérka Whitmerová, ktorá v minulosti kritizovala reakciu Trumpovej republikánskej administratívy na rozmach nákazy v USA, nie je na udalosť oficiálne pozvaná.
Whitmerová je pritom podľa médií jednou z kandidátok na viceprezidentku USA, ak by vo voľbách uspel Joe Biden.