Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
WASHINGTON. Karanténne opatrenia v dôsledku koronavírusovej pandémie znížili celosvetové hodnoty emisií skleníkových plynov na najnižšiu úroveň od roku 2006.
Medzinárodná štúdia publikovaná v utorok vo vedeckom časopise Nature Climate Change uvádza, že množstvo emisií skleníkových plynov vyprodukovaných za deň v období medzi januárom a začiatkom apríla tohto roku kleslo v porovnaní s priemernými hodnotami počas rovnakého obdobia v minulom roku o 17 percent a do konca roka by sa toto množstvo mohlo znížiť o 4,4 až osem percent.
Najväčší pokles emisií v USA a Číne
Najvýznamnejší pokles za ostatných desať rokov je však podľa výskumníkov dôsledkom vynútených zmien a nie reštrukturalizácie globálnych ekonomík a energetiky.
Štúdia sa zamerala na 69 krajín, vrátane všetkých 50 amerických štátov a 30 čínskych provincií, kde žije 85 percent svetovej populácie a produkujú 97 percent globálnych emisií oxidu uhličitého.
Najväčší pokles emisií skleníkových plynov zaznamenali výskumníci práve v Číne a v USA.
OSN: Každoročné znižovanie emisií je nutné
Podľa prognóz Programu OSN pre životné prostredie(UNEP) však musí ľudstvo napriek tomu až do roku 2030 každoročne znižovať emisie o 7,6 percenta, aby zabránilo zvýšeniu globálnej teploty o viac ako 1,5 stupňov Celzia.

Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho koronavírusová pandémia potrvá, čo sťažuje predpovedať, ako táto skutočnosť ovplyvní úroveň emisií v dlhodobom horizonte.
Keďže však išlo o vynútené zmeny spôsobené pandémiou, tento pokles bude pravdepodobne len dočasný.
Okrem toho sa rok 2020 stále môže stať jedným z piatich najteplejších v histórii meraní.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?