SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Koronavírus vo svete: Česko má najvyšší denný prírastok nakazených za mesiac

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Indii a ďalších krajinách?

Ľudia s ochrannými rúškami stoja v rade na pivo na letnej terase reštaurácie v Prahe.Ľudia s ochrannými rúškami stoja v rade na pivo na letnej terase reštaurácie v Prahe. (Zdroj: TASR/AP)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Česku

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Česku stúpol o 111 na celkových 8586.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o najvyšší denný počet od 21. apríla. Vyliečilo sa 5641 osôb, počet obetí je stále 297.

V ČR sa v pondelok o polnoci po 66 dňoch skončil núdzový stav. Niektoré opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 už vláda zrušila, iné však v Česku stále platia, ako napríklad povinné nosenie rúšok či zákaz hromadných akcií.

Koronavírus v Brazílii

Celkový počet zaznamenaných prípadov nákazy novým koronavírusom v Brazílii prekročil počet infikovaných v Británii. Vyplýva to z údajov brazílskeho ministerstva zdravotníctva zverejnených v pondelok, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.

V Brazílii sa koronavírusom nakazilo 254 220 ľudí a 16 792 osôb zomrelo.

Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, zhromaždených z celého sveta, teraz celkový počet nákaz v Brazílii prekonal Britániu, ktorá zaznamenala vyše 247 000 nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Výpočet univerzity ukazuje, že Brazília má tretí najvyšší počet nákaz na svete - po Spojených štátoch a Rusku. Británia je na štvrtom mieste.

Vzhľadom na počet nezistených prípadov je pravdepodobné, že skutočný údaj z Brazílie je ešte vyšší.

Najťažšie zasiahnutými oblasťami v Brazílii sú severné a severovýchodné regióny, kde je infraštruktúra na slabej úrovni, píše spravodajský portál G1 na základe vlastnej investigatívy.

Päť miest s najvyšším počtom nákaz a s najvyššou smrtnosťou sa nachádza v najväčšom štáte Amazonas na severe Brazílie.

Koronavírus sa po Latinskej Amerike rýchlo šíri a počty mŕtvych tam neustále rastú.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 162 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 32 169.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o opätovný nárast oproti 99 úmrtiam hláseným v pondelok, informuje s odvolaním sa na najnovšie údaje civilnej ochrany denník The Guardian.

V Taliansku za uvedený čas pribudlo aj 813 nových prípadov nákazy. Aj toto číslo je výrazne vyššie ako predošlý denný prírastok, ktorý bol 451 nakazených.

Vyše polovicu z najnovších prípadov zaznamenali v najviac postihnutom Lombardsku.

V Taliansku dosiaľ zaznamenali 226.699 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Zavedené obmedzenia sa síce začali uvoľňovať, no tamojšia vláda varovala, že hneď ako epidemická krivka opätovne porastie, vráti sa ku karanténnym opatreniam.

Koronavírus v Holandsku

Holandsko otvorí od 1. júna školy a s istými obmedzeniami aj múzeá, divadlá, kiná, reštaurácie a kaviarne. Oznámil to v utorok v Haagu holandský premiér Mark Rutte, píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Stredné školy sa otvoria 2. júna a základné 8. júna, spresnila agentúra Reuters.

Pohostinstvá, divadlá a kiná môžu však povoliť vstup naraz len 30 osobám a povinné bude dodržiavať 1,5-metrový odstup. V hromadnej doprave budú musieť cestujúci nad 13 rokov od 1. júna nosiť rúška.

Dostupná bude len polovica zo všetkých miest na sedenie a povolené bude len nevyhnutné cestovanie.

Z obáv, že by sa počas posledného májového víkendu na pláže a do miest vybralo príliš veľké množstvo ľudí, zostanú v tomto termíne reštaurácie a terasy ešte zatvorené.

Opätovne sa povolia aj návštevy v domovoch dôchodcov, kde sa vyskytlo relatívne veľké množstvo nakazených. Na zníženie rizika nákazy sa bude vo väčšej miere testovať.

Telocvične a diskotéky zostanú zatvorené a veľké športové podujatia zakázané pravdepodobne až do 1. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia fáza zmierňovania obmedzení je naplánovaná na 1. júla. Obmedzenia pohybu boli zavedené v polovici marca.

Holandsko eviduje 44 249 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 a 5 715 úmrtí. Za posledných 24 hodín pribudlo 21 obetí a počet infikovaných stúpol o 108.

Koronavírus v Bulharsku

Bulharsko v pondelok znovu otvorilo nákupné centrá a fitness štúdiá - po dvoch mesiacoch povinného zatvorenia, ktorého cieľom bolo zastaviť šírenie nového koronavírusu.

Platia prísne hygienické opatrenia. Zákazníci musia mať na tvári ochranné masky zakrývajúce ústa a nos a zachovávať bezpečnú vzdialenosť medzi sebou, vo výťahu sa nesmú spolu naraz viezť viac ako štyria ľudia.

Mnohé obchody sa snažia prilákať nakupujúcich špeciálnymi ponukami.

Reštaurácie a kaviarne v nákupných centrách, ktoré sa nachádzajú v uzatvorených priestoroch, zostávajú zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Vo fitness štúdiách môžu spolu cvičiť naraz iba skupiny do desať ľudí a na každé štyri štvorcové metre môže pripadať len jeden zákazník.

Znovu sa otvorili vonkajšie bary a reštaurácie, múzeá, knižnice a kiná. Hotely na pobreží Čierneho mora sú už tiež prístupné pre domácich hostí.

Bulharsko nie je zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu tak ťažko ako jeho západoeurópski susedia.

Balkánska krajina s necelými siedmimi miliónmi obyvateľmi zatiaľ zaznamenala 2235 prípadov nákazy koronavírusom. Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného týmto vírusom sa vyliečilo 612 ľudí.

Na ochorenie zomrelo najmenej 110 ľudí.

Koronavírus v Číne

Čína zaznamenala v utorok sedem nových prípadov nákazy novým koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Južná Kórea hlási 13 nových prípadov, píše agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Tri z nových čínskych prípadov pochádzajú zo zahraničia. V Číne zostáva v dôsledku koronavírusu v nemocniciach 85 pacientov, 392 je pod dohľadom v izolácií, pričom úrady ich považujú za potenciálne prípady nákazy.

Čína, ktorá je epicentrom svetovej koronavírusovej pandémie, zaznamenala 82 690 prípadov a 4634 úmrtí.

Úrady v stredočínskom meste Wu-chan v rámci plošného testovania obyvateľstva otestovali za týždeň viac ako jeden milión ľudí. V utorok o tom informovala televízia CNN.

Koronavírus v Južnej Kórei

Denný počet nových prípadov v Južnej Kórei sa po miernom náraste z prvej polovice mája opäť znižuje.

Deväť nových prípadov pochádza z hlavného mesta Soul, kde úrady spojili viacero infikovaných so znovuotvorenými nočnými klubmi v zábavnej štvrti Itchewon.

SkryťVypnúť reklamu

Juhokórejské úrady sa tento týždeň v stredu chystajú otvoriť školy pre žiakov posledných ročníkov stredných škôl.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kim Gang-lip vyzval obyvateľov na obozretnosť, školy nabáda na zdvojnásobenie preventívnych bezpečnostných opatrení.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) hlási celkom 11 078 prípadov nákazy v krajine a 263 úmrtí.

Koronavírus v Indii

Počet prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom presiahol v Indii 100 000, čo zhruba zodpovedá počtu lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) v krajine.

Za posledných 24 hodín zaznamenali indické úrady 4970 nových infekcií, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 101 139. V krajine doposiaľ podľahlo ochoreniu 3163 ľudí a vyliečilo sa približne 37 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

India už v sobotu v počte prípadov nákazy predstihla Čínu, v ktorej koronavírus koncom vlaňajšieho decembra zaznamenali vôbec prvýkrát, pričom následne sa odtiaľ rozšíril do celého sveta.

India v nedeľu predĺžila až do konca mája prísne obmedzenia pohybu osôb, ktoré v krajine platia už skoro dva mesiace.

Nákazu sa stále nedarí dostať pod kontrolu v indickej metropole Naí Dillí a vo veľkomestách Bombaj a Čennaí, kde budú naďalej platiť prísne obmedzenia pohybu a karanténne reštrikcie.

Koronavírus v Nemecku

V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín 513 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak v krajine evidujú už 175 210 infikovaných.

Vyplýva to z najnovších údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), o ktorých v utorok informovala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku za tento čas pribudlo aj 72 úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré koronavírus spôsobuje. V krajine tak dosiaľ celkovo zaevidovali už 8007 úmrtí.

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 21 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a na ochorenie Covid-19 zomrelo ďalších päť starších pacientov trpiacich na chronické ochorenia, uviedol v utorok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Celkový počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusom stúpol na 3556 a obetí na 467. Z nemocníc prepustili 1412 vyliečených. Aktívnych nakazených je v Budapešti 756 a mimo nej 921.

V úradnej domácej karanténe je 10 394 ľudí. Laboratóriá otestovali celkovo 138 697 vzoriek.

Koronavírus v Rusku

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Rusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 9263 a dosiahol 299 941. Denný prírastok nakazených tak už štvrtý deň za sebou neprekročil 10-tisíc. Informovala o tom v utorok agentúra TASS.

SkryťVypnúť reklamu

V Rusku zaznamenali aj 115 ďalších úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. Nákaze tam celkovo podľahlo 2837 osôb.

Podľa krízového strediska denný nárast prípadov dosiahol rekordne nízku úroveň - 3,2 percenta, rovnako ako v pondelok.

Najviac nových prípadov bolo opäť zaznamenaných v Moskve (3545), kde doposiaľ potvrdili celkovo 149 607 infikovaných, Moskovská oblasť hlási 898 a Petrohrad 453 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Koronavírus v Británii

Novému koronavírusu podľahlo v Británii najmenej 42 990 ľudí. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry Reuters vychádzajúcej z údajov britského štatistického úradu, ktoré boli k dispozícii v utorok.

Údaj zahŕňa úmrtia zo všetkých štyroch krajín Spojeného kráľovstva: Anglicka, Walesu, Škótska a Severného Írska.

SkryťVypnúť reklamu

Z dát vyplýva, že ochorenie Covid-19 si v domovoch opatrovateľskej služby v Spojenom kráľovstve vyžiadalo do 8. mája vyše 10-tisíc obetí.

Tieto údaje tiež podľa Reuters potvrdzujú, že Británia patrí medzi tie krajiny, ktoré pandémia postihla najhoršie. V rámci Európy krajina eviduje najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom za Talianskom.

Podľa bilancie vlády z pondelka je oficiálny počet obetí pandémie v Británii 34 796.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín len 93 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

Z tejto krajiny tak už tretí deň po sebe hlásia menej ako 100 nových obetí, informuje denník The Guardian s odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Guardian však zároveň upozorňuje, že väčšinu nových úmrtí zaznamenali v niektorých z koronavírusom najviac postihnutých oblastí, a to v autonómnom spoločenstve Madrid (31), v Katalánsku (25) a tiež v autonómnom spoločenstve Kastília a León (7).

Do španielskych nemocníc prijali v ostatných 24 hodinách 166 nových pacientov s ochorením COVID-19, z toho 67 v Madride a 38 v Katalánsku.

V Španielsku dosiaľ prostredníctvom tzv. PCR testov zaznamenali 232.037 prípadov nákazy novým koronavírusom a 27.778 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Koronavírus vo Švédsku

Švédsko, ktoré zvolilo v boji proti pandémii nového koronavírusu liberálnejšiu stratégiu ako ostatné európske štáty, zaznamenalo za uplynulých sedem dní najviac úmrtí na ochorenie COVID-19 v prepočte na jedného obyvateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje zverejnené na webovej stránke Ourworldinsata.org.

Zatiaľ čo počet úmrtí v krajine klesá, Švédsko evidovalo počas siedmich dní (12.-19. mája) v priemere 6,25 úmrtia na milión obyvateľov za deň - najviac v Európe. Za Švédskom nasledovala Británia s 5,75 úmrtiami na milión obyvateľov.

Školy, reštaurácie a podniky zostali vo Švédsku počas pandémie otvorené. Švédsky model boja proti koronavírusovej kríze založený do veľkej miery na dobrovoľných opatreniach, spoločenskom odstupe a dodržiavaní základnej hygieny, sa stretol na jednej strane s kritikou, že ide o nebezpečný experiment s ľudskými životmi. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho však označila za model do budúcnosti.

Koronavírus v Afrike

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom sa v afrických krajinách za uplynulých 24 hodín zvýšil o 2538 a dosiahol 86 721.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z najnovších údajov regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie pre Afriku.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Shell myslí na slovenské komunity
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 4. Agrokomplex 2022
 5. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 6. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 7. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 8. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 37 019
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 24 101
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 499
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 599
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 279
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 175
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 838
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 285
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu