Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
PARÍŽ. Silnejšia európska koordinácia v oblasti zdravotníctva musí byť prioritou. Uviedol to v pondelok francúzsky prezident Emmanuel Macron s tým, že prvotná reakcia Európskej únie na pandémiu koronavírusu nebola dostačujúca.
Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
"Európa na začiatku tejto krízy nepochybne niesla vinu," povedal Macron na virtuálnej spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Spomenul pritom "nedostatky, sebeckosť a oneskorenie (opatrení) v počiatočnej reakcii EÚ na pandémiu nového koronavírusu.

Jednostranné kroky niektorých štátov EÚ zamerané na zatvorenie hraníc podľa slov Macrona ukázali "smutný obraz" Európy. "Európa zdravia musí byť našou prioritou," vyhlásil.
Macron uviedol, že Francúzsko a Nemecko chcú "dať Európe konkrétne právomoci" po skúsenosti s pandémiou Covid-19.
Tými by podľa neho mali byť oprávnenie zhromažďovať zásoby ochranných masiek, testov na koronavírus, vytvorenie nákupných a výrobných schém na liečebný proces a vakcíny, príprava "spoločných plánov na ochranu pred pandémiou" a jednotné metódy na identifikáciu nakazených osôb.
Program na obnovu po kríze
Francúzsko a Nemecko navrhli v pondelok európsky program s rozpočtom 500 miliárd eur, ktorý má byť určený na oživenie hospodárstva po koronakríze. Ten by mal podporiť najviac zasiahnuté krajiny a sektory ekonomiky.
Merkelová spresnila, že investície by mali ísť do oblastí digitalizácie, zdravotníctva a ekologickej dohody. Macron zase dodal, že podpora by sa mala týkať aj sféry cestovného ruchu.
Potrebnú sumu by mala zabezpečiť Európska komisia prostredníctvom finančných trhov a v nasledujúcich rokoch by sa jej peniaze mali vrátiť cez rozpočet EÚ.
Eurokomisia návrh Paríža a Berlína privítala.
"(Návrh) uznáva rozsah a veľkosť ekonomickej výzvy, ktorej Európa čelí, a správne dáva dôraz na potrebu pracovať na (nájdení) riešenia so zameraním sa na európsky rozpočet," uviedla vo vyhlásení predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová.
Oficiálny návrh predstaví eurokomisia 27. mája, dodala šéfka komisie s tým, že návrh Nemecka a Francúzska je podobný tomu, čo plánuje navrhnúť samotná eurokomisia.
Taliansko chce viac
Talianska vláda považuje nemecko-francúzsky plán programu obnovy v hodnote 500 miliárd eur na podporu ekonomiky oslabenej koronakrízou za krok správnym smerom, uviedli viaceré talianske médiá s odvolaním sa na vládne zdroje.
Rím si však myslí, že program by mohol byť väčší. Suma 500 miliárd eur by mohla byť začiatkom objemnejšieho fondu obnovy v rámci európskeho rozpočtu, citovala tlačová agentúra Ansa názor vlády premiéra Giuseppe Conteho. Minister pre európske záležitosti Enzo Amendola sa vyjadril podobne.
Vysoko zadlžené Taliansko, ktoré patrí medzi krajiny najzasiahnutejšie pandémiou, vkladá veľké nádeje do fondu obnovy. Rím tiež dlho a naliehavo tlačil na emisiu spoločných dlhopisov, takzvaných koronabondov.
Predloženie plánu Nemecka a Francúzska už malo prvý pozitívny vplyv, keď spôsobilo pokles nákladov na obsluhu talianskeho dlhu. Výnosy talianskych vládnych dlhopisov padli na najnižšiu úroveň za vyše mesiaca.
Výnosy desaťročných dlhopisov klesli o 18 bázických bodov na 1,67 percenta a zaznamenali najprudšie denné zníženie od konca marca. Riziková prirážka na talianske desaťročné dlhopisy voči nemeckým sa zmenšila na 211 bázických bodov, čo bolo najmenej od 28. apríla.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?