SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Španielsku pribudlo najmenej obetí za dva mesiace

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Španielsku, Česku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Nový koronavírus si od vlaňajšieho decembra vyžiadal po celom svete už najmenej 315 270 obetí. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP vychádzajúcej z oficiálnych údajov, ktoré boli k dispozícií v pondelok o 12.00 h SELČ.

Skryť Vypnúť reklamu

V 196 krajinách a teritóriách bolo doposiaľ zaznamenaných 4 727 220 prípadov ochorenia COVID-19. Z tohto počtu sa už najmenej 1 700 000 ľudí vyliečilo.

Európa hlási najvyšší počet prípadov (1 901 173) a úmrtí (166 836) v dôsledku ochorenia COVID-19. Po nej nasleduje Severná Amerika (USA a Kanada) s 95 451 úmrtiami a 1 563 744 prípadmi nákazy.

Najmenej prípadov nákazy a úmrtí evidujú v Afrike (85 028 a 2 765) a Oceánii (8 402 a 127).

Medzi krajinami zaznamenali najvyšší počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu Spojené štáty. V USA tomuto ochoreniu podľahlo už 89 564 ľudí a nakazilo sa 1 486 742. Najmenej 272 265 ľudí sa uzdravilo.

Druhý najvyšší počet úmrtí zaznamenala Veľká Británia (34 636), ktorá hlási aktuálne 243 303 prípadov nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Po nej nasleduje Taliansko s 31 908 úmrtiami a 225 435 prípadmi nákazy, ďalej Francúzsko s 28 108 úmrtiami a 179 569 infekciami, Španielsko s 27 650 úmrtiami a 231 350 nakazenými.

Čína vrátane Hong Kongu a Macaa eviduje dohromady 4634 úmrtí a 82 954 infikovaných.

Údaje zozbierané agentúrou AFP od úradov jednotlivých krajín a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pravdepodobne odrážajú iba časť zo skutočného počtu infekcií. Mnohé krajiny testujú iba najvážnejšie prípady.

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 820 úmrtí na nový druh koronavírusu. Celkový počet mŕtvych v krajine sa tak priblížil k hranici 90 000.

Ukazujú to údaje, ktoré v nedeľu večer miestneho času zverejnila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnovší denný prírastok obetí koronavírusu je najnižší od 10. mája, kedy krajina zaregistrovala 776 mŕtvych.

Načítavam video...

Z údajov univerzity so sídlom v meste Baltimore, ktorá priebežne sleduje štatistiky o pandémii z celého sveta, bolo v Spojených štátoch doposiaľ potvrdených celkovo 1 486 376 prípadov nákazy.

USA sú krajinou, ktorú pandémia koronavírusovej choroby COVID-19 zasiahla najťažšie, pokiaľ ide o počet úmrtí i počet potvrdených prípadov infekcie. V sobotu večer tam hlásili 1680 obetí za uplynulých 24 hodín.

Koronavírus v Česku

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Česku v nedeľu stúpol o 20 na celkových 8475.

Nárast je najnižší za osem dní, zvyšuje sa však počet aktuálne chorých.

Súvisiaci článok Bary, kaderníctva ale aj školy. Európske krajiny pokračujú s uvoľňovaním opatrení Čítajte 

Od stredy sa zvýšil o stovku na 2715. Počet obetí stúpol o dve na 298, vyliečilo sa 5 462 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez víkend sa výrazne spomalil denný prírastok vyliečených, v pracovných dňoch minulého týždňa to boli desiatky ľudí, cez víkend len jednotky, dodali Novinky.cz.

S úderom polnoci v ČR po 66 dňoch skončil núdzový stav.

Niektoré opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 už vláda zrušila, iné však v Česku stále platia, ako napríklad povinné nosenie rúšok či zákaz hromadných akcií.

Koronavírus v Číne

Čína za nedeľu hlásila sedem nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o dva viac ako deň predtým, informovala v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.

Z nových prípadov dva boli diagnostikované v provincii Ťi-lin na severovýchode Číny, ktorá je v súčasnosti v čiastočnom tzv. lockdowne v dôsledku rozšírenia infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vo Wu-chane testujú milióny, Covid-19 to môže pomôcť Čítajte 

Obchodná metropola krajiny Šanghaj oznámila za nedeľu jeden nový prípad lokálneho prenosu, prvý od konca marca.

Ďalšie štyri nové prípady nákazy v pevninskej Číne boli cestujúci prichádzajúci do Vnútorného Mongolska na severe Čínskej ľudovej republiky zo zámoria.

V pevninskej Číne bol celkový počet potvrdených prípadov od 17. mája 82 954, zatiaľ čo počet obetí zostal nezmenený na úrovni 4 633.

Čína tiež 17. mája oznámila 18 nových asymptomatických prípadov infekcie v porovnaní s dvanástimi deň predtým.

Čína do svojich štatistík o potvrdených prípadoch nakazenia koronavírusom nezahŕňa ľudí, ktorí síce majú pozitívny test, ale nevykazujú žiadne príznaky, ako je horúčka.

Koronavírus v Poľsku

V Poľsku v rámci ďalšej vlny uvoľňovania karanténnych opatrení v pondelok opäť otvorili kaderníctva, reštaurácie, bary, kaviarne a salóny krásy.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zadržali 380 ľudí. Polícia obhajuje zákrok proti protestujúcim vo Varšave Čítajte 

Podľa agentúry DPA však budú musieť tieto prevádzky dodržiavať hygienické opatrenia a zachovávať bezpečné odstupy medzi zákazníkmi.

Otvorili sa tiež kryté športové haly, do ktorých môže súčasne vstúpiť len obmedzený počet osôb. Zvýšili sa aj limity počtu ľudí, ktorí môžu využívať vonkajšie športové zariadenia a cestovať verejnou dopravou.

Cez víkend poľské úrady zvýšili minimálny limit počtu ľudí, ktorí sa môžu zúčastňovať na bohoslužbách a zrušili povinnosť podstúpiť povinnú karanténu pre cezhraničných dochádzajúcich, ktorí vykonávajú lekárske profesie.

V súčasnosti Poľsko eviduje 18 746 prípadov nového koronavírusu a vyše 929 úmrtí.

Koronavírus v Rusku

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 8926 a dosiahol 290 678. Od začiatku mája je to prvýkrát, čo bol počet nakazených nižší ako 9000.

Skryť Vypnúť reklamu

V Rusku zaznamenali aj 91 ďalších úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje. Nákaze tam celkovo podľahlo 2722 osôb.

Z ochorenia sa vyliečilo 70 209 ľudí, pričom za posledných 24 hodín prepustili z nemocníc 2836 osôb.

Najviac nových úmrtí bolo opäť zaznamenaných v Moskve (77) a päť ľudí zomrelo v Petrohrade.

Koronavírus v Indii

India zaznamenala najväčší nárast v počte nových prípadov nákazy aj úmrtí spojených s koronavírusom za jeden deň. Za 24 hodín tam potvrdili ďalších 5 242 infikovaných a 157 mŕtvych.

Od vypuknutia pandémie krajina ohlásila viac ako 96-tisíc nakazených, čo je najviac spomedzi ázijských štátov, a 3 029 mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19.

Súvisiaci článok Čína podporí vyšetrovanie reakcie na pandémiu, keď sa situácia upokojí Čítajte 

Správy prišli deň po tom, ako vláda uzavrela krajinu do 31. mája. Niektoré obmedzenia však uvoľnila s cieľom pomôcť ekonomike.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady pripisujú nárast v počte nakazených návratu státisícov migrujúcich pracovníkov do indických dedín, kde je slabšia zdravotnícka infraštruktúra.

India 4. mája uvoľnila pravidlá a povolila odcestovaným robotníkom vrátiť sa domov. Toto rozhodnutie napokon viedlo k tomu, že sa za uplynulé dva týždne milióny ľudí vydali na cesty.

Všetky domáce a medzinárodné lety, metro, školy, hotely a reštaurácie majú stále červenú. Najviac infekcií zaznamenali v najväčších mestách. Z Bombaja pochádza približne 20 percent prípadov.

Koronavírus v Južnej Kórei

Južná Kórea oznámila v pondelok 15 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo podporilo nádeje, že šírenie infekcie v novom ohnisku súvisiacom s nočnými klubmi v Soule je na ústupe.

Nové údaje, ktoré zverejnilo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, zvýšili celkovú bilanciu pandémie v krajine na 11 065 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Južná Kórea zaznamenala jedno úmrtie, čím sa počet obetí koronavírusu v krajine zvýšil na 263.

Celkový počet uzdravených stúpol o 16 na 9 904 ľudí. Z nových prípadov bolo 10 dovezených zo zahraničia, čím sa ich celkový počet dostal na 1 777.

Koronavírus v Belgicku

Súvisiaci článok Robíme deň aj noc. Takú skúšku ešte Európska únia nezažila Čítajte 

V priebehu nedele bolo v Belgicku nahlásených 279 nových prípadov, čo podľa hovorcu národného krízového centra Yvesa Van Laethema potvrdzuje klesajúci trend z predošlého týždňa o približne sedem percent nových nákaz za jeden deň.

Celkovo sa od vypuknutia pandémie v Belgicku infikovalo 55 559 osôb.

Za posledných 24 hodín úrady zaznamenali 28 úmrtí (16 v nemocniciach a 12 v opatrovateľských domovoch), čo je tiež v súlade s klesajúcim trendom okolo osem percent prípadov denne.

Počet úmrtí spojených s Covidom-19 cez víkend prekročil deväťtisícovú hranicu a k pondelkovému ránu bolo evidovaných 9080 obetí nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku v uplynulých 24 hodinách podľahlo ochoreniu COVID-19 ďalších 11 starších pacientov trpiacich chronickými chorobami, pričom počet nakazených novým druhom koronavírusu stúpol na 3535.

V Budapešti od polnoci zrušili obmedzenie pohybu osôb a mimo hlavného mesta už môžu otvoriť hotely. Počet obetí koronavírusu stúpol na 462.

Súvisiaci článok Maďarská vláda predloží návrh na zrušenie núdzového stavu Čítajte 

Aktívnych nakazených evidujú 1673, z nich 568 je hospitalizovaných. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 46 pacientov.

Mimo Budapešti bolo obmedzenie pohybu osôb z dôvodu menšej koncentrácie nákazy zrušené už skôr. V hlavnom meste je už možné navštevovať terasy a záhrady reštauračných zariadení a mimo Budapešti aj vnútorné priestory.

Hotely a ďalšie ubytovacie zariadenia môžu už prijímať návštevníkov mimo hlavného mesta a Peštianskej župy.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj ďalšie etapy uvoľňovania obmedzení budú aplikované najskôr mimo hlavného mesta a s dvojtýždňovým oneskorením i v Budapešti a Peštianskej župe.

Koronavírus v Juhoafrickej republike

Juhoafrická republika v nedeľu oznámila 1160 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od prvého prípadu výskytu nákazy v krajine v marci, informovala agentúra AFP odvolajúc sa na údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva.

"K dnešnému dňu je celkový počet potvrdených prípadov COVID-19 v Juhoafrickej republike 15.515, pričom za posledných 24 hodín bolo identifikovaných 1160 nových prípadov," uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Takmer 60 percent z celkového počtu pripadá na turistami obľúbenú provinciu Západné Kapsko. Počet obetí koronavírusu v krajine vzrástol od soboty o tri na 263.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Ekvádore

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom bol zistený u jedného z domorodých kmeňov, žijúcich v Amazonskom pralese na území Ekvádora, informovala agentúra AFP odvolajúc sa na údaje zverejnené v nedeľu ekvádorským ministerstvom zdravotníctva.

Waoranské organizácie prostredníctvom Aliancie pre ľudské práva v Ekvádore (DDHH) varovali, že šírenie COVID-19 by mohlo mať "katastrofálne a veľmi zhubné" následky pre ich komunitu, ktorá je náchylná na choroby.

Súvisiaci článok Pandémia má nové centrum. Svetadiel ničí rovnako ako Európu Čítajte 

Prvý prípad hlásený v kmeni Waorani je "17-ročná tehotná žena, u ktorej sa začali prejavovať príznaky 4. mája," uviedlo ministerstvo. Bola hospitalizovaná v nemocnici v hlavnom meste, kde ju umiestnili do izolácie.

Federálna vláda v spolupráci s náčelníkmi domorodých kmeňov skontrolovala 40 ľudí, s ktorými žena prišla do styku v komunite Miwaguno, ktorá má 140 obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bolo zistených sedemnásť ľudí s anamnézou dýchacích problémov. K dnešnému dňu malo šesť z nich symptómy, takže sa vykonalo 20 rýchlotestov a sedem výterov z nosohltana," uviedlo ministerstvo zdravotníctva, výsledky testov však nezverejnilo.

Ekvádor, jedna z najťažšie postihnutých krajín Latinskej Ameriky, je už druhý mesiac v tzv. lockdowne, ktorý má spomaliť šírenie koronavírusu v krajine.

Ekvádor zaznamenal okolo 33 000 prípadov nákazy 2 700 úmrtí v dôsledku koronavírusu.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko zaregistrovalo za uplynulých 24 hodín 59 úmrtí pacientov s ochorením Covid-19, čo je najnižší denný nárast za uplynulé dva mesiace.

Od vypuknutia pandémie v krajine celkovo zomrelo 27 709 ľudí a 231 606 sa vírusom nakazilo, pričom za uplynulý deň ich pribudlo 285.

Skryť Vypnúť reklamu

Zástupca vlády Fernando Simón označil najnovšie čísla za "veľmi dobré správy". "Naším cieľom už nie je poznať celkové počty infikovaných, ale čo najskôr odhaliť nové prípady," dodal.

Ozrejmil, že sa skrátil čas medzi infekciou a diagnózou a že viac ľudí sa vyliečilo vďaka zlepšeniu liečby.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko v pondelok potvrdilo 99 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým koronavírusom, informovala agentúra AFP. Denný prírastok úmrtí je podľa AFP najnižší od 9. marca, keď taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil uzavretie celej krajiny.

Ochoreniu Covid-19 v Taliansku podľahlo už celkovo 32 007 osôb, uvádza na svojej webovej stránke agentúra ANSA. Nakazených je 225 886 ľudí. Tento počet sa od nedele zvýšil o 451.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansko v rámci uvoľňovania opatrení zavedených v dôsledku koronavírusovej pandémie povolilo v pondelok otvorenie reštaurácií, kaviarní, múzeí a väčšiny obchodov.

Povolili sa takisto bohoslužby. Obyvatelia už po novom nemusia vypĺňať dotazník, v ktorom uvádzajú dôvod pobytu mimo domova. Cestovanie medzi jednotlivými talianskymi regiónmi je naďalej zakázané. Uvoľniť by sa malo od 3. júna. Vtedy by sa mal zmierniť aj režim na vonkajších hraniciach, čo znamená, že do Talianska budú môcť opäť zavítať zahraniční turisti.

Zákazníci musia vo všetkých otvorených prevádzkach dodržiavať prísne hygienické opatrenia a odstup najmenej jeden meter.

Pri vstupe do niektorých zariadení sa návštevníkom takisto meria telesná teplota.

Koronavírus v Iráne

Iránu sa podarilo vyrovnať krivku šírenia nákazy novým koronavírusom. V rámci 73. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) to v pondelok uviedol iránsky minister zdravotníctva Saíd Namakí. Informovala o tom televízia CNN.

"Moja krajina bola nákazou tvrdo zasiahnutá, no krivku šírenia sme vyrovnali," povedal Namakí na virtuálnom zhromaždení WHA, ktoré je najvyšším rozhodovacím orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

"Chcel by som tiež zdôrazniť zásadný význam celosvetovej solidarity v rámci snáh o zvládnutie pandémie a zabezpečenie včasného prístupu k liekom a vakcínam," dodal Namakí.

Minister taktiež poďakoval všetkým zdravotníckym pracovníkom pracujúcim v prvej línii boja proti vírusu.

Irán bol v prvej fáze pandémie jednou z najviac postihnutých krajín na svete. Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Iráne celkovo zaznamenali najmenej 122 492 prípadov ochorenia Covid-19 a 7 057 úmrtí.

Islamská republika bojuje proti novému koronavírusu od polovice februára, keď sa v krajine objavili prvé prípady nákazy.

Experti z domova i zo zahraničia vyjadrujú pochybnosti nad hodnovernosťou oficiálnych štatistík o epidémii a tvrdia, že počty nakazených i obetí v skutočnosti môžu byť oveľa vyššie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 4. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 7. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 8. Legislative intention - recodification of the corporate law
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 1. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 397
 2. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 172
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 004
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 199
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 566
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 387
 7. Po Slovensku na motorke 6 284
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 193
 9. Crème de la crème po slovensky 3 240
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 569
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kajetána Kičuru privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Kičura zostáva vo väzbe, bráni sa slabo.


18 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Predavačky kvetov a zákazníčky na vlakovej stanicic v Pchjongjangu počas Medzinárodného dňa žien 8. marca.

Severná Kórea doteraz vykonala celkovo 60 422 testov na 30 348 osobách, tvrdí WHO.


TASR 7m
Bojový dron Heron.

Počas testu laser zneškodnil drony letiace vo vzdialenosti zhruba jedného kilometra.


TASR 20m
Diabol tasmánsky.

Tasmánski diabli sa na ostrov dostali v rámci vládneho programu na ich záchranu.


ČTK 22m
Ilustračné foto.

Únia sa snaží chrániť kultúrnu diverzitu EÚ pred krajinou, ktorá už nie je jej súčasťou.


59m