Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
NAIROBI. Steny kenského kaderníctva sú polepené plagátmi s mnohými rôznymi účesmi a dve dievčatá s rúškami sediace v salóne sa neustále uškŕňajú.
Na ich účesoch pracuje hneď niekoľko kaderníčok naraz. Špicaté hroty z vlasov, ktoré im trčia z hlavy, ale zatiaľ na žiadnom plagáte vidieť nie sú. Ide totiž o nový štýl, takzvaný koronavírus.
Originálny účes za dolár
Nový štýl vymysleli kaderníci v najväčšom kenskom slume Kibera, rozliehajúcom sa na okraji metropoly Nairobi. Účes pripomína koronavírus pod mikroskopom.
Podľa agentúry Reuters je to spôsob, akým sa zamestnanci v službách snažia prilákať do svojich salónov zákazníkov a aspoň niečo zarobiť.
Tri kaderníčky v salóne Mama Bray začínajú účes vytvárať tak, že najprv rozdelia vlasy klienta na niekoľko častí. Potom každý prameň zatočia a obalia silnou čiernou niťou, takže trčia do strán.
Výsledok sa podobá novému druhu vírusu, teda s prstencami bielkovín, ktoré ho obklopujú a pripomínajú slnečnú atmosféru, takzvanú korónu.
"Je to jednoduché a veľmi lacné, môže to urobiť každý," hovorí kaderníčka Diana Andayiová.
Pri vymýšľaní účesu sa inšpirovala podobnými štýlmi, ktoré sa nosia v Nigérii. A klientov, ktorí počas pandémie často prišli o výraznú časť príjmov, sa snažia nalákať aj cenou - účes stojí v prepočte menej ako jeden dolár.
Salóny mohli zostať otvorené
Kenské úrady registrujú stovky nakazených koronavírusom a desiatky mŕtvych. Pandémia citeľne zasiahla ekonomiku a najmä pracovníkov s najnižšími príjmami.

Aj keď boli v krajine zavedená prísne opatrenia, kadernícke salóny mohli zostať otvorené. "Dobrovoľne zavrieť? To sme nemohli urobiť," tvrdí Andayiová.
"Život tu je ťažký. Každý deň sa musíme otáčať, aby sme zaistili, že naše rodiny budú mať čo jesť," dodala.
Podnikaniu sa nedarí. Pred vypuknutím pandémie, keď bol dobrý deň, si zarobili 3000 kenských šilingov. Teraz je to asi štvrtina, hovorí majiteľka kaderníckeho salónu Leunita Abwalaová.
Dúfa, že im nový účes priláka viac zákazníkov. "Zatiaľ ale stále trpíme, pretože dopyt je veľmi malý," dodáva.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?