Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
PODGORICA. Približne 60 ľudí zadržala polícia v Čiernej Hore pri potýčkach, ktoré vypukli v stredu neskoro večer na protestoch proti zatknutiu srbského pravoslávneho biskupa a siedmich kňazov podozrivých z porušenia obmedzení pohybu.
S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie polície o tom informovala agentúra AP.
Útoky na policajtov
Na protestoch v mestách Pljevlja a Nikšič utrpelo zranenia aj 26 policajtov, pričom jedného z nich hospitalizovali.
Polícia tvrdí, že slzotvorným sprejom voči demonštrantom zasiahla a pokúšala sa ich rozohnať po tom, ako na jej príslušníkov hádzali kamene, fľaše a ďalšie predmety a blokovali premávku. Polícia vo vyhlásení tiež uviedla, že jej príslušníci boli "bezdôvodne brutálne napadnutí".
V uliciach Nikšiča sa podľa polície po proteste našla sekera a nôž a poškodený bol aj policajný majetok. V meste Pljevlja zase demonštranti hádzali kamene na policajnú stanicu.
Viacero ľudí bolo zadržaných aj v iných mestách vrátane metropoly Podgorica, kde sa taktiež pokúsili zorganizovať protestné zhromaždenia.
Porušené opatrenia v priebehu procesie
K protestom došlo po tom, ako polícia zatkla srbského pravoslávneho biskupa Joanikija a siedmich kňazov.
Tí ešte v utorok viedli v Nikšiči procesiu, na ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí, pričom nedržiavali vzájomné odstupy a na tvári nemali rúška.
Klerikov zadržali na 72 hodín, ak sa ich vina z porušenia karanténnych opatrení - zorganizovaním procesie - preukáže na súde, mohlo by im hroziť až 12-ročné väzenie, uviedla agentúra AFP.
Srbská pravoslávna cirkev je hlavnou náboženskou inštitúciou Čiernej Hory, ktorá sa v roku 2006 odtrhla od Srbska, a to po takmer 90 rokoch.
Spor o náboženskú slobodu
Incident ešte viac vyhrotil vzťahy medzi touto cirkvou a čiernohorskou vládou vedenou prezidentom Milom Djukanovičom.
Tie sú napäté odvtedy, ako vlani decembri prijali sporný zákon o náboženskej slobode, na základe ktorého sa veľký počet kláštorov dovtedy v rukách srbskej pravoslávnej cirkvi stal štátnym majetkom.
Srbský prezident Aleksandar Vučič v stredu vyhlásil, že Srbsko nerozumie tomu, prečo musia biskup Joanikije a ďalší kňazi ostať vo väzbe.
Uviedol, že jeho krajina sa do tejto záležitosti nebude miešať, avšak "za svojimi ľuďmi i cirkvou bude stáť, ako len bude môcť".
Čierna Hora so 620 000 obyvateľmi dosiaľ zaznamenala 324 nakazených novým koronavírusom a deväť úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje. V krajine sú stále zakázané väčšie zhromaždenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?