SINGAPUR, BRATISLAVA. Dlho sa zdalo, že mestský štát pandémiu koronavírusu zvláda ukážkovo. Prvý prípad nákazy úrady v Singapure zaznamenali ešte 23. januára. Počet infikovaných však rástol veľmi pomaly, v jednotkách, prípadne desiatkach prípadov.

Stále sa však zdalo, že krajina s 5,7 milióna obyvateľov má situáciu pevne pod kontrolou.
Singapur totiž patril k prvým štátom, ktoré zrušil lety z čínskeho Wu-chanu, odkiaľ sa koronavírus od decembra rozšíril do celého sveta.
Mestský štát zároveň rozbehol rozsiahle testovanie aj sledovanie kontaktov, teda ľudí, ktorí sa stretli s infikovanými osobami a sami sa tak mohli stať prenášačmi vírusu.
„Singapur urobil všetko správne,“ vyhlasoval ešte v marci profesor David Heymann z Londýnskej školy hygieny a tropického lekárstva.
Zakrátko sa však ukázalo, že singapurské úrady zabudli na mimoriadne početnú a zraniteľnú skupinu ľudí v krajine. Na viac ako 1,4 milióna robotníkov – migrantov, často z chudobnejších ázijských štátov, na ktorých do veľkej miery stojí aj singapurská ekonomika.
Mnohí robotníci, najmä z Bangladéša, Barmy a Indie, žijú v Singapure v stiesnených a často nehygienických podmienkach v preplnených ubytovniach. Neraz spia dvadsiati v jednej izbe a majú spoločné záchody aj stravovacie priestory.
Práve medzi pracujúcimi migrantmi žijúcimi v ubytovniach sa začal koronavírus nekontrolovane šíriť.