BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Zdravotníci sa boja vyjadrovať a každému, kto tvrdí opak, hrozia sankcie. V statuse na facebooku to napísal 64-ročný muž z Maďarska, pričom kritizoval premiéra Viktora Orbána, že uvoľnením protivírusových opatrení riskuje životy tisícov Maďarov. Premiéra tiež nazval "náš drahý diktátor, ktorý sa nikdy nemýli a neklame" či "tyran".
V utorok o šiestej ráno muža zadržala polícia. "Pýtali sa ma, koho presne som nazýval diktátorom. Povedal som im, že výsledok už dosiahli a že už budem ticho," reagoval muž pre web 444.hu.
O dva dni neskôr na polícii skončil ďalší človek, tentoraz opozičný aktivista. Zákony, ktoré počas pandémie schválil maďarský parlament a ktoré dávajú viac moci vláde Viktora Orbána, umožňujú zatýkanie aj v prípade šírenia poplašných správ. Novinári aj opozícia sa však obávajú, že snahou vlády je najmä umlčať kritiku.
O krokoch vlády Viktora Orbána vo štvrtok rokoval Európsky parlament, ale bez právne záväzného výsledku.
Škodia vládnym opatreniam
Kontroverzný zákon schválil maďarský parlament ešte koncom marca, keď v Maďarsku mali približne päťsto ľudí s ochorením Covid-19.
Zákon neobmedzene rozširuje výnimočný stav a umožňuje vláde Viktora Orbána vo výnimočnej situácii vládnuť prostredníctvom dekrétov, bez potreby schvaľovania zákonov v parlamente. Navyše sa do zákona dostal aj päťročný trest za šírenie poplašných správ a dezinformácií.
Na základe tohto zákona v stredu zatkli aj člena mimoparlamentnej liberálnej strany Momentum, ktorý kritizoval snahu vysťahovať z lokálnej nemocnice pacientov, aby uvoľnili miesto chorým s koronavírusom.