SME

Napriek pokroku sa USA s Covidom-19 v mnohom podobajú roku 1918

Americkí prezidenti nebrali hrozbu hneď od začiatku vážne.

Na snímke z roku 1918 z knižnice amerického Kongresu dobrovoľné zdravotné sestry Červeného kríža sa starajú o pacientov v mestskom auditóriu v kalifornskom meste Oakland, ktoré je zmenené na dočasnú nemocnicu počas pandémie chrípky. Na snímke z roku 1918 z knižnice amerického Kongresu dobrovoľné zdravotné sestry Červeného kríža sa starajú o pacientov v mestskom auditóriu v kalifornskom meste Oakland, ktoré je zmenené na dočasnú nemocnicu počas pandémie chrípky. (Zdroj: TASR/AP )

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


WASHINGTON. Napriek storočiu vedeckého pokroku sa rok 2020 do značnej miery podobá roku 1918.

Počas viac ako stovky rokov medzi dvoma smrtiacimi pandémiami, z ktorých jedna dostala nesprávne pomenovanie španielska chrípka a druhá Covid-19, sa svet dozvedel veľa vecí o vírusoch, vyliečili sa rôzne choroby, vytvorili účinné vakcíny, vyvinuli sa prostriedky okamžitej komunikácie aj prepracované verejné zdravotné siete, napísala agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrátila sa karanténa aj šarlatáni

A napriek tomu je to tu znova. Zakrývame si tváre rúškami a nie sme schopní poraziť zákernú nákazlivú chorobu ešte predtým, ako na ňu zomrú státisíce ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako v roku 1918 aj teraz ľudia počúvajú prázdne uisťovanie, ktoré je v rozpore s realitou plniacich sa nemocníc aj márnic, a vysýchajúcich bankových účtov.

Súvisiaci článok Pandémia španielskej chrípky v Bratislave: najprv zľahčovanie, potom strach Čítajte 

Vrátil sa tiež vtedajší význam karantény, rovnako však aj šarlatánske rady: Potrite si hrudník surovým cesnakom, odporúčalo sa v roku 1918.

"Čo tak naliať do žíl dezinfekciu?" zauvažoval americký prezident Donald Trump a vyvolal tým zdesenie namiesto smiechu nad tým, čo sa chabo snažil vydávať za žart.

V roku 1918 nemal nikto očkovaciu látku, liečbu ani liek proti veľkej pandémii chrípky, ktorá trápila celý svet a zabila viac ako 50 miliónov ľudí. Nič z toho nemá dnes nikto ani na koronavírus SARS-COV-2.

Moderná veda nový koronavírus rýchlo identifikovala, zmapovala jeho genetický kód a vyvinula diagnostický test. Využila znalosti, ktoré v roku 1918 nikto nemal, a dala tak ľuďom šancu udržať sa v bezpečí - aspoň v krajinách, ktoré testy rýchlo zaviedli. Spojené štáty to však neurobili.

SkryťVypnúť reklamu

Wilson mlčal, Trump dezinformuje

Ale spôsoby, ako sa vyhnúť ochoreniu, a čo v prípade nákazy robiť, sa zmenili len málo. Minulosť s prítomnosťou spája aj neschopnosť amerických prezidentov brať hrozbu hneď od začiatku vážne.

Trump hlásal víťazstvo nad koronavírusom ešte predtým ako sa infekcia v jeho krajine začala šíriť, a od tej doby vypustil do sveta množstvo dezinformácií.

Hlavným zlyhaním prezidenta Woodrowa Wilsona bolo jeho mlčanie. Historici uvádzajú, že Wilson ani jeden jediný raz verejne neprehovoril o chorobe, ktorá zabíjala Američanov - dokonca ani potom, ako sa sám nakazil, a už nikdy nebol taký ako predtým.

Podozrenie na pôvodné ohnisko, odkiaľ sa chrípka v roku 1918 začala šíriť, siaha od Kansasu po Čínu. Už vtedy bolo americkým oficiálnym činiteľom jasné, že nezačala v Španielsku.

SkryťVypnúť reklamu

Pandémia dostala meno "španielska chrípka" len preto, že slobodná španielska tlač voľne a široko informovala o skaze, ktorú prvá vlna choroby priniesla, zatiaľ čo v krajinách, ktoré boli vo vojne - vrátane USA - noviny chrípku v týchto časoch hurávlastenectva, cenzúry a popierania značne bagatelizovali.

Rady odborníkov sú podobné

Rovnako ako Covid-19 spôsobil pandémiu v roku 1918 vírus napadajúci dýchacie cesty, ktorý preskočil zo zvierat na ľudí, prenášal sa rovnakým spôsobom a mal podobný vývoj.

Súvisiaci článok Čo nás učí španielska chrípka o koronavíruse Čítajte 

Spoločenský odstup, umývanie rúk a masky boli aj vtedy hlavnými spôsobmi, ako chorobu zvládnuť.

Aj lekárske usmernenia z vtedajšej doby znejú povedome: "Ak sa nakazíte, zostaňte doma, oddychujte v posteli, udržujte sa v teple, pite horúce nápoje a zostaňte v pokoji, kým symptómy nevymiznú," radil zdravotný komisár z Chicaga John Dill Robertson v roku 1918.

SkryťVypnúť reklamu

"Potom buďte ďalej opatrní, pretože najväčšie nebezpečenstvo hrozí od zápalu pľúc alebo inej podobnej choroby, keď chrípka pominie."

Chrípka americkej armády

Existujú ale aj zásadné rozdiely medzi vírusom z roku 1918 a 2020. Španielska chrípka bola obzvlášť nebezpečná pre zdravých ľudí vo veku od 20 do 40 rokov - hlavnú generáciu slúžiacu v armáde - a dôvodom bol paradoxne ich silný imunitný systém.

Keď sa títo ľudia nakazili, ich protilátky sa pustili do boja proti vírusu ako vojaci hrnúci sa zo zákopov na európskych frontoch.

"Imunitný systém proti vírusu nasadil každú zbraň, ktorú mal," povedal John M. Barry, autor knihy Veľká chrípka. "Bojiskom boli pľúca, ktoré ale tento boj zničil."

Mladí vojaci a námorníci sa tiesnili vo vojenských táboroch v USA, plavili sa do Európy na preplnených lodiach, bojovali bok po boku v zákopoch, a potom sa vrátili domov sláviť víťazstvo s jasajúcimi davmi.

SkryťVypnúť reklamu

Počet obetí medzi nimi aj tými, ktorých nakazili, bol obrovský. Španielskej chrípke by sa pokojne dalo hovoriť "chrípka americkej armády" ... alebo nemeckej alebo britskej.

Medzi tými, ktorí pri pandémii zomreli, bol aj Friedrich Trump, starý otec Donalda Trumpa z otcovej strany.

Medzi tými, ktorí sa nakazili a uzdravili, boli okrem spomínaného amerického prezidenta Wilsona tiež vtedajší vodcovia Británie a Nemecka, britský a španielsky kráľ, a budúci americký prezident Franklin Roosevelt.

Pri pandémii, ktorá vtedy nakazila odhadom tretinu celosvetovej populácie, zomrelo asi 675-tisíc Američanov.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 387
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 10 670
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 827
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 377
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 404
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu