Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
RÍM. Počet telefonátov na tiesňovú linku pre obete násilia na základe rodovej príslušnosti a tzv. stalkingu (nebezpečného prenasledovania) sa Taliansku v podmienkach karanténnych opatrení zavedených voči šíreniu nového koronavírusu zvýšil o 73 percent.
Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na údaje talianskeho štatistického úradu Istat.
Medziročný nárast sa týka obdobia od 1. marca do 16. apríla, uviedol Istat. Talianska celonárodná karanténa sa začala 10. marca, pričom k uvoľneniu prísnych opatrení došlo 4. mája.
Z 5031 hovorov viac ako 2000 prijali od ľudí, ktorí hľadali pomoc, z nich približne od 1500 ľudí, ktorí boli fyzicky alebo slovne zneužívaní. Približne 97 percent volajúcich boli ženy.
Mnoho odborníkov vyjadrilo obavy, že ženy by mohli byť v čase obdobia karantény vystavené väčšiemu riziku, pretože niektoré z nich zostali uväznené v násilnej domácnosti.
Istat však uviedol, že nárast hovorov nemusí byť "nevyhnutne" spôsobený nárastom domáceho násilia, ale skôr úspechom kampane, ktorá povzbudzuje ženy v používaní telefónu na oznámenie násilia.
Istat podotkol, že v období od 1. do 22. marca polícia dostala o 43,6 percenta menej hlásení o domácom násilí. Zároveň však úrad uviedol, že 72,8 percenta obetí, ktoré volajú na číslo 1522, nechodí na políciu.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?