BRAZÍLIA, BRATISLAVA. Prvé príznaky nákazy koronavírusom sa u Alderona Basquesa Félixa, učiteľa a jedného z lídrov domorodej komunity v brazílskom meste Manaus, objavili koncom apríla. Liečil sa doma, nemal totiž peniaze na cestu autobusom do najbližšej nemocnice.
Keď sa jeho stav začal zhoršovať, priatelia sa päť hodín neúspešne snažili zohnať sanitku. Chudobná komunita sa nakoniec zozbierala, aby mali peniaze na taxík. Neskoro, 49-ročný muž bol už vtedy mŕtvy.
V nemocnici odmietli prevziať jeho telo, márnica bola plná. Priatelia tak s jeho telom čakali v kostole, kým ho niekto prevzal. „Lekársky personál odmietol jeho telo aj urobiť testy,“ hovorí pre New York Times Aguinilson Tikuna, priateľ zosnulého. Basques Félix sa tak medzi potvrdené obete nákazy Covid-19 nedostal.
Nové ohnisko pandémie

Podobné príbehy prinášajú svetové médiá zo všetkých končín Latinskej Ameriky. Aj Svetová zdravotnícka organizácia priznáva, že po Ázii a Európe sa Amerika stáva hlavným centrom pandémie.
Keďže nie všetky obete pandémie sa do štatistík dostanú, New York Times porovnával, o koľko sa v mestách zvýšil počet úmrtí oproti priemeru minulých rokov. To je pri systéme, kde často testujú len ľudí v nemocniciach, kým mnohí ostávajú doma, najspoľahlivejší znak prítomnosti pandémie.
V peruánskej Lime sa počet úmrtí zdvojnásobil, čo je podobný údaj, ako to bolo v najhoršom mesiaci v Paríži. V brazílskom meste Manaus, 1,7 miliónovej metropole hlboko v Amazonskom pralese, stúpol počet mŕtvych trikrát, čo je porovnateľné s Londýnom alebo Madridom.