Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
WASHINGTON. Z vyše štyroch miliónov chorých na COVID-19 po celom svete zomrelo viac ako 280 000 ľudí.
- Koronavírus v Libanone >>>
- Koronavírus v Turecku >>>
- Koronavírus v Taliansku >>>
- Koronavírus v Británii >>>
- Koronavírus v USA >>>
- Koronavírus v Číne >>>
- Koronavírus v Čile >>>
- Koronavírus v Mexiku >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Nemecku >>>
- Koronavírus v Rusku >>>
- Koronavírus na Ukrajine >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus v Iráne >>>
Koronavírus v Libanone
Libanonská vláda nariadila "úplné uzavretie" krajiny na štyri dni. V utorok po zasadnutí kabinetu o tom oznámil prezidentský úrad. Libanon sa totiž snaží zastaviť druhú vlnu nákazy novým koronavírusom, ktorá sa zrýchlila posledné tri dni, informovala tlačová agentúra Reuters.
Zatvorenie začne platiť od stredy od 19.00 h miestneho času (18.00 h SELČ) a skončí sa v pondelok o 05.00 h (04.00 h SELČ). Netýka sa to zdravotníckej sféry, poľnohospodárstva či potravinárskeho priemyslu.
"Občania sa musia zdržiavať doma a chodiť von len v naliehavých prípadoch," povedala novinárom po zasadnutí kabinetu ministerka pre informácie Manál abd as-Samadová, ktorú citovala agentúra AFP.
Libanon oficiálne oznámil 870 prípadov ochorenia COVID-19 vrátane 26 úmrtí.
Libanonské úrady v posledných dňoch varovali pred novou vlnou nákazy, pretože počet prípadov prudko stúpol na najvyššiu doterajšiu úroveň. Skok nastal po tom, čo vláda uvoľnila niektoré karanténne obmedzenia.
Krajina zasiahnutá ekonomickou krízou sa začala minulý mesiac pomaly otvárať po dlhých týždňoch karantény, ktorá situáciu ešte viac zhoršila. Pritom to bola najhoršia ekonomická kríza od občianskej vojny z rokov 1975 - 1990.
Premiér Hasan Dijáb pripísal vinu za nárast infekcií niektorým nezodpovedným ľuďom, ktorí porušili vládne opatrenia proti koronavírusu.
Medzi novými nakazenými sú repatriovaní libanonskí občania, ktorí sa v posledných týždňoch hromadne vracali do krajiny.
Koronavírus v Turecku
Turecko v utorok zaznamenalo 1704 nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámil minister zdravotníctva Fahrettin Koca, ktorého citovala agentúra TASS.
Celkový počet prípadov v Turecku prekročil 141.000. Vyliečilo sa 98.889 nakazených.
"Celkovo sme za uplynulých 24 hodín vykonali 37.351 testov. Potvrdilo sa 1704 nových prípadov. Zomrelo 35 pacientov. Celkový počet úmrtí (v dôsledku nákazy koronavírusom) je 3894 a počet infikovaných je 141.475," napísal Koca na Twitteri.
Turecko potvrdilo prvý prípad 10. marca. Podobne ako iné krajiny, aj Turecko začalo s postupným uvoľňovaním opatrení, ktoré zaviedlo v boji s vírusom.
V pondelok sa v krajine otvorili nákupné strediská, holičstvá aj kadernícke salóny. Obyvateľom nad 65 rokov a pod 20 rokov úrady dovolili obmedzené vychádzky. Dosiaľ mali tieto vekové skupiny úplný zákaz vychádzania.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že návrat do "nového normálu" bude vláda implementovať postupne až do júla.
Koronavírus v Taliansku
Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Taliansku stúpol v utorok o 172. V predchádzajúci deň bolo úmrtí 179. Informovala o tom talianska civilná ochrana. Denný počet nových prípadov nákazy sa však zdvojnásobil na 1402 oproti 744 prípadom zaznamenaným v pondelok. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
Nárast nových prípadov infekcie sčasti spôsobilo oneskorené hlásenie z regiónu Lombardsko, ťažko zasiahnutého pandémiou nového koronavírusu. Lombardsko totiž uviedlo, že zistilo 419 prípadov nákazy z predchádzajúcich týždňov, ktoré dosiaľ neboli zaznamenané.
Celkový počet mŕtvych od vypuknutia nákazy v Taliansku 21. februára je teraz 30.911, uviedla civilná ochrana. Ide o tretí najvyšší počet úmrtí na svete po Spojených štátoch a Británii.
Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom je v Taliansku celkovo 221.216 - je to piaty najvyšší počet na svete po USA, Španielsku, Británii a Rusku.
Koronavírus v Británii
Británia zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 627 úmrtí na nový koronavírus, informovala v utorok spravodajská stanica Sky News. Ide o prudký nárast oproti pondelku, keď úrady evidovali 210 úmrtí.
Celkovo tak v Británii ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo 32.692 ľudí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva.
Ministerstvo do celkového počtu úmrtí zarátava iba osoby, ktoré mali pozitívny test na koronavírus.
Doposiaľ sa v Británii uskutočnilo 2.007.146 testov na koronavírus (niektoré osoby boli testované viackrát), len počas pondelka ich vykonali 85.293.
Od pondelka pribudlo 3403 pozitívne testovaných osôb, celkovo ich je 226.463.
Koronavírus v Iráne
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Iráne sa za posledných 24 hodín zvýšil o 1481 na celkových 110 767.
Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 48 ľudí. Celkový počet obetí tak dosiahol 6733. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 88 357 ľudí.
Irán podnikol viaceré kroky na zastavenie šírenia choroby - od zatvorenia škôl a univerzít až po zrušenie kultúrnych a náboženských zhromaždení.
V krajine neustále dezinfikujú verejné miesta.
Koronavírus v Španielsku
V Španielsku zaznamenali za posledný deň 594 nových prípadov nákazy, čo je najnižší denný nárast v počte infekcií za viac ako dva mesiace.
Celkovo v krajine zaevidovali už 228 030 infikovaných. Za posledný deň ribudlo aj 176 nových úmrtí. Celkovo tam ochoreniu podľahlo už 26 920 ľudí.
Španielska vláda začala od 11. mája s uvoľňovaním prísnych opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou.
Koronavírus v Belgicku
Počet prípadov nákazy koronavírusu v Belgicku v posledných dňoch mierne rastie a hoci sa počet pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach stabilizoval, stále ide o pomerne vysoké číslo.
V priebehu pondelka bolo hlásených 330 potvrdených prípadov nákazy. Celkový počet prípadov od vypuknutia krízy je 53 779, z toho od 15. marca sa vyliečilo 13 732 pacientov.
Koronavírus na Ukrajine
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 375 na 16 023 a zomrelo ďalších 17 pacientov.
Celkový počet obetí je 425. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 3370 ľudí.
Koronavírus v Rusku
Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 prekročil v Rusku 230 000, čím sa táto krajina zaradila v počte infikovaných na druhé miesto za Spojené štáty.
V Rusku za posledných 24 hodín pribudlo 10 899 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 232 243.
Rusko však doposiaľ hlásilo len 2116 úmrtí súvisiacich s koronavírusom.
Koronavírus v Nemecku
Nemecko potvrdilo za posledný deň 933 nových prípadov nákazy koronavírusom. V predchádzajúci deň pritom hlásili len 357 prípadov.
Celkový doterajší počet potvrdených prípadov v krajine podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha dosiahol 170 508.
Reprodukčné číslo vírusu v Nemecku je už tri dni po sebe vyššie ako 1, upozornil inštitút. Jednotka pritom znamená, že jeden nakazený človek v priemere nakazí jedného ďalšieho.
Zatiaľ je však podľa inštitútu predčasné hovoriť o opätovnom vzostupe šírenia koronavírusu.
Koronavírus v Maďarsku
Na ochorenie COVID-19 v Maďarsku zomreli za posledných 24 hodín ďalší štyria pacienti s chronickými ochoreniami, počet obetí tak stúpol na 425.
Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu vzrástol na 3313, avšak počet aktívnych nakazených klesol na 1881.
Z choroby COVID-19 sa vyliečilo 1007 pacientov. Hospitalizovaných je 746 ľudí, z nich 45 je napojených na pľúcnu ventiláciu.
Odborári tvrdia, že vplyvom pandémie prišlo o prácu vyše 330-tisíc ľudí.
Koronavírus v USA
V Spojených štátoch zaznamenali v pondelok za posledných 24 hodín 830 úmrtí pacientov, ktorí mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 80 352.
Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.
V nedeľu dosiahol v USA počet úmrtí pacientov s koronavírusom za predchádzajúcich 24 hodín číslo 776, čo je najmenej od marca. USA sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najviac, pokiaľ ide o počty obetí, pripomína AFP.
Podľa priebežne aktualizovaných údajov univerzity sídliacej v Baltimore evidujú v Spojených štátoch od začiatku pandémie 1 346 723 potvrdených prípadov nákazy.
Z ochorenia COVID-19, ktoré nový druh koronavírusu spôsobuje, sa v krajine doposiaľ vyliečilo viac ako 212 500 infikovaných.
Koronavírus v Číne
Úrady v čínskom meste Wu-chan plánujú počas 10 dní vykonať plošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Opatrenie prichádza po tom, ako v tomto 11-miliónovom meste, pôvodnom epicentre nákazy novým koronavírusom, zaznamenali v nedeľu - po vyše mesiaci bez nových prípadov - šesť infikovaných osôb.
Podľa interného dokumentu, s ktorým mala agentúra Reuters možnosť sa oboznámiť, mala každá z wuchanských štvrtí za úlohu do utorka predložiť podrobný plán pre vykonávanie plošného testovania.
Za posledných 24 hodín v Číne zaznamenali iba jeden nový prípad ochorenia COVID-19 u občana, ktorý sa vrátil zo zahraničia.
Znamená to pokles v porovnaní so 17 prípadmi ohlásenými deň predtým, kedy bolo zo zahraničia importovaných sedem prípadov.
Doposiaľ v Číne evidujú 82.919 prípadov ochorenia COVID-19 a 4 633 úmrtí.
Koronavírus v Čile
Počet prípadov nákazy COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom prekročil v pondelok v Čile hranicu 30 000.
Čile sa tak po Brazílii, Peru a Mexiku stalo v poradí štvrtou latinskoamerickou krajinou s najvyšším počtom prípadov ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2.
Námestníčka čilského ministra zdravotníctva Paula Dazaová uviedla, že v krajine do pondelka evidovali 30.063 prípadov nákazy COVID-19, pričom 323 ľudí ochoreniu podľahlo.
Viac ako 570 ľudí s ťažkým priebehom choroby muselo byť umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) a 80 z nich je v kritickom stave.
Koronavírus v Mexiku
Počet zdravotníckych pracovníkov, ktorí v Mexiku podľahli nákaze COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom, stúpol na 111, pričom infikovaných je 8500-15 000 zdravotníkov. Informovala o tom v utorok agentúra AP.
Námestník mexického ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell uviedol, že medzi obeťami nákazy je 66 lekárov, 16 zdravotných sestier a 29 členov iného nemocničného personálu.
Medzi zdravotníckymi pracovníkmi v Mexiku sa nákaza COVID-19 potvrdila u 8 544 osôb, pričom ďalších 6 747 ľudí, u ktorých vzniklo podozrenie, že sa infikovali, čaká na výsledky testov.
Celkovo je v Mexiku 36.327 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje, doposiaľ podľahlo 3 573 ľudí, i keď úrady pripúšťajú, že skutočný počet obetí môže byť oveľa vyšší.
Koronavírus v Indii
Počet prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom presiahol v Indii 70 000.
Za posledných 24 hodín zaznamenali indické úrady viac ako 3 000 nových infekcií, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 70 756. V krajine doposiaľ podľahlo ochoreniu 2293 ľudí a vyliečilo sa 22 454.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?