BRUSEL. Európske vlády by najmä v súčasnom období koronavírusovej pandémie mali urýchlene prijať opatrenia na pomoc deťom vysídleným v rámci svojej domovskej krajiny, domnieva sa spravodajkyňa Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Rósa Björk Brynjólfsdóttir.
"Zastavte násilie páchané na deťoch migrantov a ich vykorisťovanie," uviedla v pondelok islandská poslankyňa a podpredsedníčka Výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre migráciu vo svojej výzve pre členské krajiny Rady Európy.
Brynjólfsdóttir s odkazom na správu Detského fondu OSN (UNICEF) s názvom Stratení doma, podľa ktorej v roku 2019 až 19 miliónov detí zažívalo osud vnútorne vysídlených osôb v dôsledku rôznych konfliktov a násilia, upozornila, že ide o najvyšší počet detí v tejto kategórii, aký bol kedy zaznamenaný.
Podľa jej slov najväčší počet vnútorne vysídlených detí je na Blízkom východe a v severnej a subsaharskej Afrike. V Európe sa najväčší počet vysídlených detí nachádza v Turecku a na Ukrajine.

Deti so štatútom vnútorných vysídlencov, ktoré často žijú v nedôstojných životných podmienkach a bez základnej zdravotnej starostlivosti, sú obzvlášť náchylné na šírenie choroby COVID-19.
"Preto by im mal byť bezodkladne poskytnutý prístup k náležitej zdravotnej starostlivosti a ochrane," uviedla Brynjólfsdóttir v správe pre médiá.
Dodala, že európske vlády by sa v spolupráci s občianskou spoločnosťou mali usilovať o ukončenie konfliktov, ktoré vyvolávajú násilné vysídlenie ľudí, a investovať do humanitárneho úsilia s cieľom pomôcť krajinám v regiónoch trpiacich chudobou v dôsledku ozbrojených konfliktov a klimatických zmien.