Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
- Koronavírus v Británii >>>>
- Koronavírus v Rusku >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus v Brazílii >>>
- Koronavírus v Turecku >>>
- Koronavírus v Nemecku >>>
- Koronavírus v Srbsku >>>
- Koronavírus v Rumunsku >>>
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Iráne >>>
- Koronavírus vo Švédsku >>>
Počet obetí s ochorením COVID-19 spôsobeným novým koronavírusom prekročil vo štvrtok v Európe hranicu 150 000. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP, vychádzajúcej z oficiálnych údajov jednotlivých štátov.
V Európe podľahlo ochoreniu COVID-19 doposiaľ 150 138 ľudí, pričom zaznamenaný bol celkovo jeden milión 640 799 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý túto chorobu spôsobuje.
Z európskych štátov najviac úmrtí pacientov s novým koronavírusom zaznamenala Británia, kde ich v stredu bolo 30 076.
Druhý najvyšší počet úmrtí evidujú v Taliansku, ktoré hlási 29 684 mŕtvych. Španielsko má 26 070 obetí a Francúzsko 25 809.
Koronavírus v Británii
Počet úmrtí na nový koronavírus stúpol v Británii za uplynulých 24 hodín o 539 na 30.615. Informoval o tom v piatok na pravidelnom večernom brífingu vlády minister zahraničných vecí Dominic Raab.
Za 24 hodín, do piatkovej deviatej hodiny dopoludnia, sa v Spojenom kráľovstve uskutočnilo 86.583 testov, čo je síce o 17.000 viac ako v predchádzajúci deň, stále je to však menej ako vládou stanovený cieľ 100.000 testov denne. Túto hranicu sa podarilo dosiahnuť zatiaľ len dvakrát - 30. apríla a 1. mája, pripomenula BBC.
Reprodukčný faktor vírusu (R0) sa podľa Raaba momentálne pohybuje v rozpätí 0,5 - 0,9, to znamená, že jeden infikovaný človek môže nakaziť menej ako jednu ďalšiu osobu. Británia tak môže začať premýšľať o ďalšej fáze uvoľnenia obmedzení, konštatoval Raab.
Zároveň varoval Britov, že ak prestanú dodržiavať pravidlá sociálneho odstupu, vírus "sa bude opäť šíriť exponenciálnym tempom". Ďalšie kroky, ktoré podnikne vláda, budú "spoľahlivé" a "udržateľné", uistil Raab, no ak sa obmedzenia zmiernia a hodnota R0 sa zvýši, reštrikcie sa opäť vrátia.
Koronavírus v Rusku
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 11 231 na celkových 177 160, informovala vo štvrtok agentúra TASS.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým druhom koronavírusu (SARS-CoV-2), podľahlo v krajine už 1625 ľudí a približne 23 800 sa uzdravilo.
Podľa krízového strediska denný nárast prípadov dosiahol 6,8 percenta, čo je rovnaký údaj ako v stredu.
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil jednotlivým orgánom pripraviť do 5. mája plány, na základe ktorých by sa od 12. mája postupne rušili obmedzenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu. Platnosť obmedzení súvisiacich s pandémiou predĺžili v Rusku do 11. mája.
Koronavírus v Španielsku

Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 213 ďalších úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom, čo v porovnaní s údajmi zo stredy (244) znamená mierny pokles.
Celkovo tak v Španielsku vo štvrtok evidovali 26.070 obetí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.
Pozitívne výsledky tzv. PCR testov malo doteraz 221.447 ľudí, z ktorých sa 128.000 zotavilo. Odborníci sa domnievajú, že pandémia v Španielsku kulminovala 2. apríla, keď za 24 hodín zomrelo 950 ľudí.
Španielsky parlament v stredu schválil štvrté predĺženie stavu núdze v krajine. Obmedzenia pohybu a podnikania prijaté vládou v dôsledku pandémie infekčnej choroby COVID-19 tak budú v Španielsku platiť najmenej do 24. mája.
Koronavírus v Brazílii
Hovorca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara Otávio do Rego Barros bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Oznámila to v stredu jeho kancelária, píše agentúra Reuters.

Bolsonarov 59-ročný hovorca sa momentálne nachádza v karanténe vo svojom príbytku a nemá žiadne symptómy ochorenia COVID-19, ktoré nový druh koronavírusu spôsobuje. Na výsledky testov, ktoré potvrdia alebo vyvrátia prítomnosť nákazy, čakajú vo svojich domovoch aj ďalší zamestnanci tlačového oddelenia.
Ako poznamenala Reuters, skutočnosť, že sa koronavírusom nakazil prezidentov hovorca, vzbudzuje ďalšie otázky, či vírusu nebol vystavený aj samotný Bolsonaro. Ten sa už podrobil dvom testom na prítomnosť koronavírusu, pričom oznámil, že oba dopadli negatívne.
Bolsonaro nebezpečenstvo koronavírusu zľahčuje a namiesto zavádzania obmedzení v boji proti jeho šíreniu, požaduje návrat krajiny do normálu.
Počet smrteľných obetí koronavírusu v Brazílii stúpa stále rýchlejším tempom. Ako vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva, v stredu hlásili po prvý raz viac ako 600 úmrtí za 24 hodín, napísala agentúra DPA.
V krajine zaznamenali celkovo 125 218 nakazených a 8536 ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo.
Koronavírus v Turecku
Turecko sa pripravuje na spustenie plošného testovania 150-tisíc občanov za účelom zistenia skutočného rozsahu koronavírusovej pandémie medzi populáciou. Informovala o tom agentúra AP.

Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca v stredu oznámil, že testovanie by malo prebiehať prostredníctvom tzv. PCR testov. Nespomenul však, kedy sa testovanie začne. "Chceme vidieť rozsah šírenia, roznášačov vírusu a stav pacientov," povedal Koca.
Turecká vláda už plánuje postupné uvoľňovanie reštrikcií. V pondelok by sa tak mali opäť otvoriť nákupné centrá, kaderníctva či holičstvá.
Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva Turecko zaznamenalo za posledných 24 hodín 64 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 a 2253 nových prípadov, čo je najvyšší nárast počtu nových prípadov od 30. apríla.
V Turecku doposiaľ podľahlo chorobe spôsobenej koronavírusom 3584 osôb a zaznamenaných bolo 131 744 prípadov nákazy.
Koronavírus v Nemecku
Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa v Nemecku za posledných 24 hodín zvýšil o 1284 na celkových 166 091, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.
V krajine zároveň zaznamenali ďalších 123 úmrtí, čím počet obetí stúpol na 7119, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), zverejnených vo štvrtok ráno.
Vlády jednotlivých nemeckých spolkových krajín sa tento týždeň dohodli, že rýchlosť uvoľňovania karanténnych opatrení prispôsobia úrovni nárastu počtu nových prípadov tejto potenciálne smrtiacej nákazy.
Ak nejaký okres alebo mesto zaznamenajú viac ako 50 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov počas sedemdňového obdobia, platnosť obmedzení sa obnoví.
Koronavírus v Srbsku
Srbský parlament ukončil v stredu po 52 dňoch stav núdze vyhlásený pre pandémiu nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie premiérky Any Brnabičovej, podľa ktorej boli podmienky na zrušenie stavu núdze splnené.

"Všetky podmienky na odvolanie stavu núdze boli splnené a nemal by trvať ani o deň dlhšie než je to nutné," povedala Brnabičová poslancom.
Za ukončenie stavu núdze zahlasovalo 155 poslancov 250-členného parlamentu. Nikto nebol proti, opozícia však hlasovanie bojkotovala.
Od štvrtka tak prestanú platiť prísne denné aj nočné zákazy vychádzania, ktoré trvali už niekoľko týždňov. Počas ortodoxných veľkonočných sviatkov nesmeli obyvatelia Srbska svoje príbytky dokonca vôbec opustiť až 84 hodín.
Srbská vláda zaviedla v polovici marca jedny z najprísnejších karanténnych opatrení v Európe. Prezident Aleksandar Vučič 15. marca vyhlásil stav núdze a o tri dni neskôr aj zákaz nočného vychádzania. O desať dní na to pribudol aj zákaz vychádzať von cez víkend. Ľudia nad 65 rokov mali zakázané vychádzať zo svojich domovov s výnimkou krátkych nákupov.
Rozhodnutie odvolať stav núdze bolo prijaté na základe stabilne klesajúceho počtu nových prípadov nakazených. Srbsko eviduje doteraz podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa 9791 infikovaných a 203 úmrtí.
V platnosti však naďalej zostávajú viaceré opatrenia, ako napríklad dodržiavanie odstupu, nosenie ochranného rúška, či obmedzenia vstupu do krajiny.
Koronavírus v Rumunsku
Rumunský ústavný súd v stredu rozhodol, že pokuty, ktoré počas aktuálne platného núdzového stavu udelila polícia občanom za porušenie obmedzení pohybu prijatých pre pandémiu koronavírusu, boli v rozpore s platným zákonom. Informovala o tom agentúra AFP.

Rumunsko vyhlásilo ešte v polovici marca stav núdze, v súlade s ktorým prijalo opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu. Tamojšia polícia odvtedy udelila pokuty za porušenie týchto obmedzení približne 300-tisíc ľuďom.
Vláda pritom v apríli ešte zvýšila pokutu udeľovanú za porušenie karanténnych opatrení, a to z pôvodných 100 rumunských lei (20 eur) na 2000 lei (414 eur). Takýto krok vyvolal v krajine, ktorej občania priemerne v čistom zarobia mesačne len 660 eur, ostrú kritiku, píše AFP.
Ústavný súd uviedol, že článok zákona z roku 1999, ktorý sa týka pokút udeľovaných počas núdzového stavu, nie je jednoznačný a poukázal tiež na to, že polícia takéto pokuty udeľovala "svojvoľne".
Rumunský premiér Ludovic Orban rozhodnutie súdu kritizoval a uviedol, že ho šokovalo. Takýto verdikt podľa jeho slov ľudí nabáda, aby porušovali zákon.
V Rumunsku dosiaľ zaznamenali 14 107 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 864 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.
Rumunský prezident Klaus Iohannis nedávno avizoval, že núdzový stav v krajine skončí 15. mája, keď dôjde aj k uvoľneniu obmedzení pohybu. Rumuni však aj po tomto termíne budú musieť nosiť rúška na tvár v prostriedkoch verejnej dopravy či v krytých verejných priestoroch.
Koronavírus v Maďarsku
Počet úmrtí s ochorením COVID-19 stúpol v Maďarsku na štvrtok o desať prípadov na celkových 383. V uplynulých 24 hodinách potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu v 39 prípadoch. Príslušníci armády vydezinfikovali už vyše 800 domovov dôchodcov v krajine.

Podľa aktuálnych údajov krízového štábu, zverejnených na stránke koronavirus.gov.hu, je počet aktívnych nakazených dovedna 967, z nich 241 je v Budapešti a v Peštianskej župe. Po vyliečení z ochorenia prepustili z nemocníc 801 ľudí. V súčasnosti je hospitalizovaných 968 pacientov, z ktorých 50 je napojených na pľúcnu ventiláciu.
Minister obrany Tibor Benkő vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió vo štvrtok oznámil, že vojaci vydezinfikovali už vyše 800 domovoch sociálnych služieb pre seniorov z celkových vyše 1100. Do akcie nasadili takmer 1000 príslušníkov vojska.
Úlohy súvisiace s ochranou proti pandémii plní podľa ministrových slov vyše 2000 vojakov a ďalších 10 000 je pripravených pre prípad núdze.
Koronavírus v Iráne
Irán hlási za uplynulých 24 hodín ďalších 68 úmrtí na infekčné ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 6486. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúša Džahánpúra.

Hovorca povedal, že za posledných 24 hodín zaznamenali ďalších 1485 nových prípadov infekcie. Koronavírusom sa tak v Iráne celkovo nakazilo už 103.135 ľudí; 82.744 pacientov sa z ochorenia vyliečilo.
Irán v sobotu zaznamenal 802 prípadov nákazy koronavírusom, čo bol najnižší počet od 10. marca. Denný prírastok bol aj v nedeľu pod 1000, odvtedy sa však počet prípadov neustále zvyšuje.
Džahánpúr napriek narastajúcemu počtu infikovaných za uplynulé štyri dni uviedol, že situácia je "relatívne stabilná".
Irán oznámil prvé prípady nákazy novým koronavírusom 19. februára. Odvtedy sa v zahraničí objavujú dohady, že skutočný počet úmrtí a nakazených v islamskej republike by mohol byť vyšší.
Koronavírus vo Švédsku
Počet úmrtí na nový koronavírus vo Švédsku prekročil vo štvrtok hranicu 3000 prípadov. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na údaje úradu verejného zdravotníctva.
Za uplynulých 24 hodín pribudlo v tejto škandinávskej krajine s viac ako desiatimi miliónmi obyvateľov, ktorá nezaviedla prísne karanténne opatrenia, 99 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím ich celkový počet dosiahol 3040. Je to najviac zo severských krajín.
Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom dosiahol 24 623.

Vláda však svoju stratégiu neuzavretia krajiny obhajuje a tvrdí, že švédske zdravotníctvo má stále dostatok kapacít na zvládnutie situácie.
"Krivky ukazujú, že sa nám do veľkej miery podarilo udržať (prepuknutie choroby) v medziach toho, čo dokáže zdravotnícky systém zvládnuť," povedal novinárom hlavný epidemiológ Anders Tegnell.
Vo Švédsku zostali otvorené školy pre deti do 16 rokov, ako aj kaviarne, bary či reštaurácie. Vláda občanov na udržiavanie odstupu, ktorý má pomôcť spomaliť šírenie vírusu, motivuje skôr výzvami.
Tento prístup sa však stretol s kritikou tak doma, ako aj v zahraničí, najmä v súvislosti s najvyšším počtom úmrtí z okolitých štátov, ktoré zaviedli reštriktívnejšie ochranné opatrenia, píše AFP.
Podľa stránky Worldometer je úmrtnosť na nový koronavírus vo Švédsku 301 osôb na milión obyvateľov, čo je oveľa viac ako v Nórsku (40), v Dánsku (87) alebo vo Fínsku (46). Je však stále nižšia ako v Spojenom kráľovstve (443), Taliansku (491) a Španielsku (558).
Napriek kritike príslušné miesta trvajú na tom, že doterajší postup je z dlhodobého hľadiska udržateľný a prísne krátkodobé opatrenia nie sú príliš účinné.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov