LONDÝN, BRATISLAVA. Asi každá krajina má osobu, ktorá sa v posledných týždňoch stala symbolom opatrení proti pandémii. Nemusí ísť o vrcholového politika, môže to byť vedec, ktorého ľudia pre jeho odbornosť uznávajú.
V Británii ním bol Neil Ferguson. Kým v polovici marca ešte ľudia z okolia premiéra Borisa Johnsona hovorili o budovaní kolektívnej imunity bez uzatvárania obchodov, model vedca z londýnskej Imperial College ukázal, že to povedie k 250-tisíc obetiam.
Uverili mu aj politici, pretože ešte v januári varoval, ako sa choroba rozšíri v čínskom Wu-chane. A tak aj Johnson uznal nutnosť uzavrieť krajinu a Fergusona prizval do krízového tímu.
Chodila za ním partnerka

Ferguson teraz tím opúšťa. Médiá totiž zistili, že aj počas uzavretia krajiny za ním chodila partnerka, s ktorou nebýval.
Dialo sa to na začiatku apríla a vláda vtedy ľuďom odporúčala, aby sa mimo domácností radšej nestretávali. Ferguson mal navyše v marci pozitívny test na koronavírus, ale tvrdil, že už asi nebol infekčný, lebo bol dva týždne úplne izolovaný.
Ferguson sa stal symbolom toho, ako vlažne Briti niekedy pristupujú k pravidlám, ktoré obmedzujú ich slobodu pohybu. A teraz to platí aj pre muža, ktorý pravidlá vytváral.
Možno aj pre takéto postoje sa v utorok stala Británia krajinou s najvyšším počtom potvrdených obetí na koronavírus v Európe.