Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
PRAHA. Imunita voči koronavírusu sa medzi obyvateľmi Českej republiky buduje pomaly, imúnnych nie je viac ako 4-5 percent celkovej populácie, uviedlo v stredu tamojšie ministerstvo zdravotníctva na internetovej stránke venovanej koronavírusu.
Cieľom štúdie ministerstva bolo zistiť, aká veľká časť populácie sa už s vírusom stretla a má vybudovanú imunitu.
Testy na zistenie protilátok
Autori pri skúmaní využívali testy na zistenie protilátok v tele, epidemiologicky reprezentatívnu vzorku obyvateľstva a dotazníky, uvádza prezentácia k výsledkom štúdie, zverejnená na internetovej stránke ministerstva.
Agentúra Reuters pripomína, že úrady začali ľudí na protilátky testovať v apríli.
Predbežné výsledky štúdie ukázali, že úroveň imunity je nižšia v dvoch najväčších mestách - v Brne a Prahe.

Celkovo sa autorom podarilo z celkového počtu 26 549 testovaných zachytiť 107 osôb, ktorých otestovali na protilátky pozitívne.
Štúdia takisto uvádza, že na jedného pacienta diagnostikovaného koronavírusom vychádza približne 2,3 nakazených, ale nediagnostikovaných osôb.
Nakazení, ale nediagnostikovaní pacienti vykázali z viac ako polovice (51 percent) bezpríznakový priebeh choroby COVID-19.
Autori uvádzajú, že podiel ľudí s bezpríznakovým priebehom je asi 27-38 percent.
Česko dosiaľ potvrdilo 7 896 prípadov nákazy koronavírusom a 257 úmrtí. Vyliečilo sa už 4006 nakazených pacientov.
Plošné nosenie rúšok
Český ústredný krízový štáb sa zhodol na tom, že koniec núdzového stavu v súvislosti s ochorením COVID-19 bude znamenať aj koniec plošného nosenia rúšok.
Núdzový stav sa v ČR končí 17. mája. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa Českej stomatologickej komory Romana Šmuclera.
Rúška sa aj naďalej budú nosiť v uzavretých priestoroch a v MHD, povedal Šmucler.
"Inde to (nosenie rúšok) môže byť odporučené, ale skončilo by také to plošné nosenie, že človek ide sám po ulici v tridsaťstupňovej horúčave a musí mať niečo na tvári," povedal Šmucler s tým, že ide o konsenzus odbornej verejnosti.
Rúška by sa podľa neho nemali stať politickým symbolom, nariadeným opatreniam musia ľudia dôverovať. Ako by sa mala celá vec vymedziť legislatívne, neuviedol.
Minister vnútra Jan Hamáček však poprel, že by koniec núdzového stavu mal znamenať aj koniec plošného nosenia rúšok na verejnosti.
"Ústredný krízový štáb neprijal žiadne rozhodnutia alebo odporúčania ohľadom ukončenia nosenia rúšok. Táto vec je v kompetencii ministerstva zdravotníctva a riadi sa jeho mimoriadnym opatrením. Nosenie rúšok nesúvisí s trvaním núdzového stavu," napísal na Twitteri Hamáček.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?