Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
PARÍŽ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil plány na postupné otváranie škôl od budúceho týždňa. Starostovia, učitelia aj rodičia sú však z načasovania tohto kroku znepokojení.
Macron, s rúškom na tvári, navštívil v utorok základnú školu na západnom predmestí Paríža, ktorá ostala otvorená pre deti zdravotníckych pracovníkov.
Viac než 300 starostov z regiónu hlavného mesta, medzi nimi aj starostka Paríža Anne Hidalgová, v otvorenom liste prezidenta vyzvali, aby odložil otváranie základných škôl naplánované na budúci týždeň.
Rodičia nesúhlasia
Odmietli pritom “neobhájiteľný a nerealistický časový plán” pre splnenie hygienických a bezpečnostných podmienok stanovených štátom vrátane obmedzenia počtu žiakov v triedach na 15.
Mnohí rodičia vyhlásili, že deti späť do škôl nepošlú, keďže Francúzsko patrí ku krajinám, ktoré sú koronavírusom celosvetovo najtvrdšie postihnuté. Väčšina francúzskych detí navštevuje štátne školy.
Letné dovolenky v zahraničí
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok pripustil, že tento rok možno Francúzi nebudú mať možnosť vyraziť na ďaleké cesty do zahraničia a dokonca aj cesty po Európe môžu byť obmedzené.
Uviedol, že situácia s dovolenkami bude jasnejšia začiatkom júna.
Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie francúzska vláda začne od 11. mája s postupným uvoľňovaním obmedzení platných pre ľudí a začne aj s oživovaním ekonomiky.
Občania však naďalej nebudú smieť cestovať ďalej ako sto kilometrov od miesta bydliska - výnimka bude možná len z rodinných alebo pracovných dôvodov. Zavreté zostanú aj bary, kaviarne, reštaurácie a kiná. O ich otvorení sa bude rozhodovať koncom mája s tým, že fungovať by mohli po 2. júni.
Po 11. máji sa očakáva aj obnovenie vyučovania v školách a návrat ľudí do práce, pričom podľa predstáv vlády by práca z domu mala byť preferovaná ešte najmenej ďalšie tri týždne.
AFP pripomenula, že vo Francúzsku boli zrušené desiatky koncertov, športových podujatí a iných aktivít naplánovaných na leto.
Prinajmenšom do 24. júla budú francúzske úrady vyžadovať, aby ľudia prichádzajúci z krajín mimo Európy zostali dva týždne v karanténe.
Ide o opatrenie, ktoré podľa AFP nepochybne ovplyvní rozhodovanie turistov zo zámoria a bude mať dôsledky i pre príjmy z cestovného ruchu vo Francúzsku. "Vírus je stále tu, neporazili sme ho," varoval v tejto súvislosti Macron.
Vláda sa zíde vo štvrtok
Macron sa vyjadril aj ku kritike, ktorá sa týka obnovenia fungovania škôl.
"Chápem ich otázky, ich obavy," uviedol Macron. Dodal však, že "zostať doma dva mesiace z nutnosti je pre dieťa dosť traumatizujúca skúsenosť".
Jeho cieľom je, aby sa do škôl vrátili všetci tí študenti a žiaci, ktorí to potrebujú, pretože zaostávajú, alebo ich rodiny im nemôžu pomôcť s učením, keďže rodičia musia pracovať.
Macron potvrdil, že vláda sa zíde vo štvrtok, aby dokončila plán postupného uvoľňovania reštrikcií a stanovila, ktoré regióny stále čelia rizikám nákazy, čo by - ako upozornila AFP - mohlo zmiernenie obmedzení zmariť.
Macron tiež naliehal na občanov, aby naďalej dodržiavali hygienické opatrenia a fyzický odstup. Vysvetlil, že "nechceme po troch týždňoch skĺznuť späť" a epidemickou krivkou byť znova donútení vyhlásiť vo Francúzsku lockdown.
Spravodajský portál LCI v utorok večer informoval, že vo Francúzsku za uplynulých 24 hodín zaznamenali 330 ďalších úmrtí spájaných s pandémiou infekčnej choroby COVID-19. Celkový počet obetí tak stúpol na 25.531.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov