WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte počas druhej svetovej vojny sa dohodlo päť krajín, v ktorých sa hovorilo prevažne po anglicky, že sú si natoľko blízke, že si budú navzájom posúvať prakticky všetky získané spravodajské informácie.
Vtedy vzniklo jedno z najužších spojenectiev tajných služieb súčasnosti, známe ako Five Eyes, Päť očí. Sú v ňom Spojené štáty, Kanada, Veľká Británia, Austrália a Nový Zéland.

Je pravdepodobné, že ak by existovali dôkazy, že koronavírus, ktorý je za súčasnou pandémiou, unikol z laboratória v čínskom Wu-chane, tajné služby týchto štátov by o tom vedeli.
O dôkazoch hovoril americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo aj prezident Donald Trump, svojich partnerov tým podľa zverejnených reakcií prekvapili.
Nehoda? Nepravdepodobné
Weby Guardian, CNN či Foreign Policy citujú svoje zdroje v spravodajských službách týchto piatich krajín a nikto nepotvrdil, že by dôkazy o úniku vírusu z laboratória existovali.
Nepopierajú - ale ani nepotvrdzujú - tak oficiálnu čínsku teóriu, podľa ktorej sa koronavírus rozšíril na trhu so živými zvieratami a zrejme pochádza z netopiera.
„Myslíme si, že je veľmi nepravdepodobné, že by išlo o nehodu,“ povedal pre CNN napríklad nemenovaný západný diplomat, ktorý má prístup k spravodajským informáciám. „Je veľmi pravdepodobné, že vznikol prirodzene a že na človeka sa dostal pri kontakte so zvieraťom.“
Trump najprv v januári Čínu chválil za to, ako zvláda pandémiu, no neskôr ju začal obviňovať zo zlyhania. Vrcholom tohto obratu je tvrdenie, že vírus pochádza z wu-chanského virologického inštitútu, kde sa venujú výskumu koronavírusov.
V médiách sa potom začali objavovať nepodložené teórie, že výskumníci v ústave nepoužívali všetky potrebné ochranné pomôcky, na jedného z nich sa netopier vymočil a cez neho sa koronavírus dostal z laboratória von.