Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
MADRID. Španielsko hlásilo v utorok ďalších 185 úmrtí na nový koronavírus. Teraz je počet pacientov, ktorým diagnostikovali ochorenie COVID-19 a zomreli naň, celkovo 25 613. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Údaje, ktoré zapadajú do trendu celkového spomaľovania pandémie v krajine, nezahŕňajú tisíce ďalších ľudí, ktorí zomreli v opatrovateľských domovoch v marci a apríli bez toho, aby ich otestovali.
Väčšina nových infekcií medzi zdravotníkmi
Napriek až doteraz obmedzenej schopnosti Španielska robiť testy, údaje ministerstva zdravotníctva ukázali, že prípady nákazy v utorok stúpli na 250 000.
Tento údaj zahŕňa aj 30 000 infikovaných, ktorých zistili pomocou testov na protilátky po tom, čo sa u nich neprejavili nijaké príznaky alebo ochorenie už prekonali.
Väčšina nových infekcií je zaznamenávaná medzi zdravotníkmi, ako vyplýva z údajov.
Vedúci epidemiológ Fernando Simón uviedol, že zmierňujúci trend pandémie je jasný a že cieľom je teraz vyhnúť sa zvratu v trende a návratu vlny nákazy.
Simón dodal, že z ochorenia sa vyliečilo vyše 123 000 ľudí.
Španielsko tento týždeň začalo uvoľňovať karanténne opatrenia, ktoré boli zavedené v polovici marca a patrili k najprísnejším na svete.
Menej žiakov v triedach
Španielska vláda plánuje výrazne znížiť počet žiakov v triedach, aby sa obmedzilo možné šírenie nového koronavírusu na školách, informovala agentúra DPA.

Doteraz bol vo väčšine regiónov maximálny počet detí v triede 28 na základnej škole a 40 na strednej škole. Podľa nových pravidiel nebudú môcť pedagógovia učiť viac ako 15 žiakov naraz.
Ministerka školstva Isabel Celaáová uviedla, že nie je dosť peňazí na rozdelenie tried a zamestnanie ďalších učiteľov.
Tento nový "zmiešaný" systém bude zrejme fungovať v podobe ranných a popoludňajších zmien, zatiaľ čo zvyšok času využijú na on-line alebo diaľkové vzdelávanie.
Návrat do školy však nesmie ohroziť pokrok, ktorý sa doteraz v súvislosti s koronavírusom dosiahol, zdôraznila Celaáová. Bežné školské činnosti sa neobnovia, keďže by podľa nej nebolo možné dodržiavať potrebný odstup.
Nové pravidlá pravdepodobne ovplyvnia viac školy v mestách, než vo vidieckych oblastiach, ktoré majú v triedach často menej ako 15 žiakov.
V Španielsku, ktoré je v prvej štvorke krajín s najvyšším počtom úmrtí na koronavírus v Európe, sa školy znovu otvoria v septembri.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?