Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
NEW YORK. V minulom roku utieklo pred násilím a konfliktmi približne 46 miliónov ľudí, z toho 19 miliónov detí, ostali však vo svojej krajine.
Ďalšie milióny ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy pre katastrofy. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na Detský fond OSN.
Správa UNICEF uviedla, že v dôsledku konfliktov a násilia došlo k prudkému nárastu počtu vnútorne vysídlených osôb z 25 miliónov pred desiatimi rokmi na viac ako 40 miliónov za posledných päť rokov.
V minulom roku bolo viac ako 40 percent vysídlených osôb mladších ako 18 rokov.
Podľa UNICEF pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 v tomto roku ešte viac zhoršila kritickú situáciu vysídlených detí a rodín.
"Milióny vysídlených detí na celom svete sú bez riadnej starostlivosti a ochrany. Keď sa objavia nové krízy, ako napríklad pandémia COVID-19, tieto deti sú obzvlášť zraniteľné," povedala výkonná riaditeľka UNICEF Henrietta Foreová.
Loading
...
Podľa správy bolo v roku 2019 zaznamenaných takmer 33 miliónov nových vysídlení. Približne 25 miliónov v dôsledku prírodných katastrof a 8,5 milióna v dôsledku konfliktov a násilia.
To zahŕňalo 12 miliónov detí, z toho 3,8 milióna pre konflikty a násilie a 8,2 milióna pre katastrofy spôsobené väčšinou vplyvom počasia, ako sú povodne a búrky.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?