SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Rusku majú desaťtisíc nových prípadov nákazy

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Španielsku, Česku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


WASHINGTON. Na dôsledky nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 zomrelo na celom svete už viac než 250 000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac než 85 percent z nich podľahlo ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus vyvoláva, v Európe a v Spojených štátoch. Vyplýva to z údajov zhromaždených tlačovou agentúrou AFP a platných k utorku 00.30 h SELČ.

Najviac úmrtí spomedzi všetkých štátov zaznamenali USA s počtom 68 689. Európa je zase najhoršie zasiahnutým kontinentom so 145 023 potvrdenými smrteľnými obeťami.

Medzi najviac postihnuté krajiny čo sa týka počtu úmrtí nasledujú po USA Taliansko (29 079 obetí), Británia (28 734 obetí), Španielsko (25 428 obetí) a Francúzsko (25 201 obetí).

Odkedy sa nový koronavírus po prvý raz objavil v Číne v decembri 2019, nakazilo sa ním celosvetovo už viac než 3,5 milióna ľudí. V Európe sa infikovalo viac ako 1,5 milióna osôb - ich počet však môže byť značne vyšší, keďže mnohé krajiny testujú len tie najzávažnejšie prípady.

Skryť Vypnúť reklamu

Štatistiky AFP, ktorá vychádza z údajov jednotlivých štátov a Svetovej zdravotníckej organizácie, teda ukazujú pravdepodobne len časť skutočného počtu nakazených.

Koronavírus v Británii

V Británii zomrelo vyše 32 000 ľudí s podozrením na ochorenie COVID-19, ktoré vyvoláva nový druh koronavírusu.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje britského štatistického úradu. Spojené kráľovstvo tak predbehlo Taliansko a aktuálne má oficiálne najvyšší počet smrteľných obetí v Európe.

Štatistický úrad pripočítal k svojim údajom viac ako 7 000 úmrtí v Anglicku a vo Walese, čím sa celkový počet mŕtvych zvýšil na 32 313.

Z údajov vyplýva, že Británia tak zaznamenala najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom v Európe za Talianskom, kde do pondelka v súvislosti s nákazou novým koronavírusom zomrelo vyše 29 000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti Taliansku britský štatistický úrad do bilancie zahŕňa aj obete s podozrením na COVID-19.

Od stredy začali britské úrady zahŕňať aj obete, ktoré nákaze podľahli v domovoch opatrovateľskej služby.

Koronavírus v USA

Počet úmrtí na nový druh koronavírusu v Spojených štátoch stúpol za posledných 24 hodín o 1015, čo je najmenší denný nárast za uplynulý mesiac.

V pondelok to oznámila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Prestížna univerzita so sídlom v meste Baltimore zaznamenala v pondelok do 20.30 h miestneho času (v pondelok do 02.30 h SELČ) vyše 1,17 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a počet 68.689 úmrtí.

Súvisiaci článok Washington neposkytol dôkaz na podporu Trumpových tvrdení o víruse, konštatuje WHO Čítajte 

Americký prezident Donald Trump uviedol, že ako najhorší scenár vidí, že na ochorenie COVID-19 zomrie v USA 100 000 ľudí. Tento počet sa však môže dosiahnuť už v júni, ako uvádzajú viaceré vedecké modely. Biely Dom predpokladá, že koronavírusu podľahne 100 000 až 240 000 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Výskumný inštitút Institute for Health Metrics and Evaluation pri Lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity odhaduje, že začiatkom augusta bude v USA 135 000 smrteľných obetí.

Vedci vychádzali zo stúpajúcej mobility a uvoľnení opatrení v 31 štátoch, ktoré sú naplánované na 11. mája, napísal denník Die Welt.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zase dospelo k záveru, že koncom mája sa počet denných úmrtí zvýši na 3000 - aktuálne ich je 2000.

Počet infikovaných za deň má ku koncu mája podľa správy denníka New York Times stúpnuť na 200 000. V súčasnosti ide o zhruba 25 000 denných prírastkov.

Koronavírus v Česku

V Česku je už 7841 potvrdených prípadov nákazy. V noci na utorok pribudlo 22 infikovaných. Počet obetí stúpol od pondelňajšieho večera o jednu na 252, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne sa na chorobu COVID-19 vyvolanú koronavírusom lieči v Česku 3 773 ľudí. Počet vyliečených stúpol na 3 816. Urobených bolo 269 093 testov.

Koronavírus v Maďarsku

Do utorňajšieho rána zomrelo v Maďarsku na ochorenie COVID-19 ďalších 12 chronicky chorých pacientov a počet potvrdených nakazených novým druhom koronavírusu stúpol o 30 na 3 065.

Počet obetí vzrástol na 363. Z ochorenia sa vyliečilo 709 pacientov. V nemocniciach leží 982 chorých na COVID-19, z nich 55 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

Koronavírus v Rusku

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Rusku ďalších 10 102 pozitívne testovaných na koronavírus SARS-CoV-2.

Federálny krízový štáb v utorok ďalej podľa agentúry TASS informoval, že celkový počet nakazených vo všetkých regiónoch sa zvýšil na 155 370.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochoreniu doposiaľ podľa údajov krízového štábu podľahlo 1 451 ľudí a 19 865 pacientov sa uzdravilo. Približne 4 961 nových infikovaných pacientov nevykazuje žiadne symptómy.

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil jednotlivým orgánom pripraviť do 5. mája plány, na základe ktorých by sa od 12. mája postupne rušili obmedzenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu.

Platnosť obmedzení súvisiacich s pandémiou predĺžili v Rusku do 11. mája.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko hlásilo v utorok ďalších 185 úmrtí na nový koronavírus. Teraz je počet pacientov, ktorým diagnostikovali ochorenie COVID-19 a zomreli naň, celkovo 25 613. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Údaje, ktoré zapadajú do trendu celkového spomaľovania pandémie v krajine, nezahŕňajú tisíce ďalších ľudí, ktorí zomreli v opatrovateľských domovoch v marci a apríli bez toho, aby ich otestovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek až doteraz obmedzenej schopnosti Španielska robiť testy, údaje ministerstva zdravotníctva ukázali, že prípady nákazy v utorok stúpli na 250 000.

Tento údaj zahŕňa aj 30 000 infikovaných, ktorých zistili pomocou testov na protilátky po tom, čo sa u nich neprejavili nijaké príznaky alebo ochorenie už prekonali.

Koronavírus v Južnej Kórei

Južná Kórea hlásila v utorok tri nové prípady nákazy koronavírusom, ale všetky sú donesené z iných krajín, žiadne prípady miestneho prenosu infekcie neboli zaznamenané. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Počet úmrtí stúpol od pondelka o dve na celkovo 254.

Po pripočítaní spomínaných dovezených prípadov nákazy je celkový počet nákaz v krajine 10.804, uviedlo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Južná Kórea nehlásila žiaden prípad miestneho (domáceho) prenosu dva dni po sebe.

Koronavírus v Indii

India zaznamenala v utorok najvyšší denný nárast počtu úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom, ktorý prišiel v čase uvoľňovania opatrení.

Štatistiky ministerstva zdravotníctva uvádzajú, že za uplynulých 24 hodín v krajine spôsobila choroba COVID-19 195 úmrtí. Celkový počet úmrtí vzrástol na 1 568.

Ministerstvo takisto potvrdilo 3 900 nových prípadov nákazy. Celkovo India hlási už 46 433 prípadov. Uzdravilo sa 12 849 nakazených.

Predstavitelia ministerstva zdravotníctva upozorňujú, že k nárastu počtu zaznamenaných prípadov prispelo zvýšené testovanie. Od pondelka nemocnice otestovali rekordný počet - 82 792 ľudí.

Koronavírus v Slovinsku

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom stúpol v Slovinsku v pondelok o šesť na 1 445. Pritom v sobotu a nedeľu neboli zaznamenané žiadne nové prípady, hoci cez víkend bolo urobených aj menej testov. V pondelok otestovali 1 338 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Hospitalizovaných je 56 pacientov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sa liečilo v pondelok celkovo 17 pacientov, jeden pacient zomrel na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Tri osoby z nemocnice prepustili, takže počet prepustených z nemocníc je zatiaľ 244.

Koronavírus v Belgicku

Belgické úrady očakávali, že v priebehu tohto týždňa dôjde k prekročeniu osemtisícovej hranice obetí na chorobu Covid-19.

Stalo sa tak už v priebehu pondelka, keď na nový typ koronavírusu zomrelo ďalších 97 pacientov, čo znamená, že krajina od vypuknutia nákazy eviduje 8016 úmrtí.

Za posledných 24 hodín bolo hlásených 242 nových potvrdených prípadov kontaminácie a celkový počet prípadov sa tak v Belgicku zvýšil na 50 509.

V utorok ráno sa v nemocniciach nachádzalo 3082 pacientov nakazených novým koronavírusom, z čoho 646 bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus vo Fínsku

Za uplynulých 24 hodín pribudlo vo Fínsku ďalších 85 pozitívne testovaných na koronavírus SARS-CoV-2.

Fínsky inštitút pre zdravie a zdravotnú starostlivosť v utorok uviedol, že celkový počet nakazených vo Fínsku sa zvýšil na 5 412.

Ochoreniu doposiaľ podľa údajov inštitútu podľahlo 240 ľudí a približne 3 000 pacientov sa uzdravilo, informovala agentúra TASS.

Koronavírus v Iráne

V Iráne pribudlo 1 323 pozitívne testovaných na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich celkový počet zvýšil na 99 970. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

"Počet potvrdených prípadov sa blíži k 100 000. Za posledných 24 hodín sme prišli o 63 našich krajanov a do dnešného dňa evidujeme celkovo 6 340 úmrtí na ochorenie COVID-19, spôsobené novým koronavírusom," povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Džahánpúra prepustili z nemocníc od polovice februára, keď Irán oznámil svoje prvé prípady, 80 475 pacientov, zatiaľ čo 2 685 je v kritickom stave.

Koronavírus v Číne

Hongkong, osobitá administratívna oblasť Číny, predstavil v utorok plán uvoľnenia opatrení prijatých proti šíreniu koronavírusu, ktorý zahŕňa otvorenie škôl, kín, barov aj kozmetických salónov, píše agentúra AFP.

Uvoľnenie začne platiť od piatku. Hongkong v dôsledku opatrení trápi hlboká ekonomická recesia, ku ktorej prispeli aj protivládne protesty.

Úrady takisto uviedli, že v najbližších týždňoch rozdajú ochranné rúška všetkým 7,5 miliónom obyvateľom.

Hoci Hongkong bol jedným z prvých regiónov, ktorý zaznamenal prípad nákazy koronavírusom mimo pevninskej Číny, úradom sa podarilo udržať nízku mieru šírenia. Hongkong dosiaľ potvrdil 1041 prípadov a štyri úmrtia.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas desiatich z uplynulých 16 dní Hongkong nezaznamenal nijaký nový prípad nákazy. Všetky nové prípady pochádzajú zo zahraničia.

Nové opatrenia vstúpia do platnosti za prísnych hygienických podmienok. Bary a reštaurácie budú môcť byť otvorené, musia však zabezpečiť odstup najmenej 1,5 metra medzi jednotlivými stolmi.

Kiná sa budú môcť otvoriť pre menší počet divákov. Návštevníci posilňovní, masážnych či kozmetických salónov budú povinní nosiť rúška alebo inú ochranu tváre. Pri vstupe im bude odmeraná teplota.

Po novom budú zakázané verejné zhromaždenia s účasťou viac ako osem ľudí. Dosiaľ platil zákaz pre zhromaždenia s viac ako štyrmi osobami.

Školy sa otvoria postupne od konca mája. Spočiatku sa do lavíc vrátia žiaci stredných škôl, v prvej polovici júna aj žiaci základných škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

Nočné kluby a karaoke bary zostanú naďalej zatvorené.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 4. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 5. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 6. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 7. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 10. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 1. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 2. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 3. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 4. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 5. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 6. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 7. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 8. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 9. Ďalšie mesto s rýchlou a kvalitnou donáškou!
 10. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 423
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 12 234
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 373
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 197
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 081
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 7 970
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 682
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 582
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 5 964
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 043
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Upratovačky sa stali rukojemníkom sporu medzi nemocnicou a upratovacou firmou.

Firma skončila v likvidácii.

11. máj

Desiatky mŕtvych, stovky zranených.

7 h

Neprehliadnite tiež

Policajti zabezpečujú dôkazy po streľbe, ku ktorej došlo v meste Providence.

Traja zo zranených sú vo vážnom stave.

2m
Ilustračná fotografia.

Armáda vstup vojakov do Gazy dementovala.

6 h