Ak s vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Počet registrovaných prípadov nákazy novým druhom koronavírusu od vypuknutia pandémie prekročil celosvetovo 3,5 milióna.
V pondelok ráno o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov.

Po celom svete bolo zaznamenaných najmenej 3 500 517 nakazených vrátane 246 893 mŕtvych. Európa s viac ako 1,5 milióna prípadmi nákazy a vyše 143 000 úmrtiami je najviac postihnutým kontinentom.
Viac ako 1,1 milióna infikovaných a 67 000 mŕtvych hlásili v Spojených štátoch.
Prečítajte si vývoj za posledných 24 hodín v jednotlivých krajinách.
Koronavírus v Česku
V Česku sa z koronavírusu vyliečila už takmer polovica nakazených. Zo 7781 sa už vyliečilo 3592 pacientov, ochoreniu Covid-19 podľahlo 249.
Koronavírus v Spojených štátoch
Spojené štáty stále vedú štatistiky v počte ľudí, ktorí podľahli ochoreniu Covid-19 a ich počet stále rastie.
Za posledných 24 hodín stúpol počet obetí v USA o 1450. V krajine už zomrelo viac ako 67-tisíc pacientov, celkovo sa ochorením nakazilo viac ako milión ľudí.
Koronavírus v Rusku
V Rusku opäť pribudlo viac ako desaťtisíc nakazených. Približne polovica z 10 581 nových prípadov nevykazovalo žiadne príznaky.
V krajine celkovo potvrdili koronavírus u viac ako 145-tisíc ľudí. Ochorenie Covid-19 prekonalo už viac ako 18-tisíc ľudí, 1356 zomrelo.
Koronavírus v Japonsku
Japonci si na uvoľnenie opatrení ešte počkajú. Krajina predĺžila núdzový stav až do konca mája a vláda zatiaľ neplánuje uvoľniť opatrenia.
Počet nových prípadov koronavírusu v Japonsku klesá, ale ich počet nedosiahol podľa vlády požadovanú úroveň.
V krajine sa celkovo nakazilo viac ako 15-tisíc ľudí.
Koronavírus v Nemecku
Nemecko začalo uvoľňovať niektoré obmedzenia. Za dodržania prísnych opatrení začali znovu otvárať kaderníctva, múzea či kostoly a výrobu obnovili aj viaceré automobilové továrne.
Krajina však predĺžila hraničné kontroly do 15. mája.
Koronavírus vo Francúzsku
Francúzsko spresnilo, že osoby, ktoré prichádzajú z krajín Európskej únie, krajín ležiacich v schengene alebo z Británie, nemusia ísť v súvislosti s koronavírusom do karantény.
Francúzska vláda oznámila zmiernenie prísnych obmedzení pohybu v krajine od 11. mája.
Tempo uvoľňovania opatrení však bude pomalšie vo viac postihnutých oblastiach, akými sú širší región Paríža a oblasti na severovýchode krajiny.
Koronavírus v Maďarsku
V Maďarsku sa rozbehli maturity. Študentov skúšajú len písomne a maturity sprevádzajú prísne podmienky epidemiologickej ochrany.
V Budapešti a v jej okolí zostávajú v platnosti obmedzenia pohybu osôb, avšak v ďalších regiónoch platia od nedele miernejšie opatrenia.
Koronavírus v Španielsku
V Španielsku sa začína prvá zo štyroch fáz uvoľňovania opatrení, ktoré by malo trvať asi dva mesiace.
Španieli už môžu po dohodnutí si termínu navštíviť kaderníctva, optiky alebo si kúpiť v reštauračných zariadeniach jedlo a vziať si ho so sebou.
Mnohé malé obchody stále ostávajú zatvorené a pripravujú sa prísne zdravotné a hygienické predpisy, ktoré vláda zverejnila v nedeľu.
Koronavírus v Taliansku
V Taliansku sa po dvoch mesiacoch celoštátnej karantény obnovil rušnejší život. Do práce sa mohlo vrátiť 4,4 milióna Talianov a obmedzenia pohybu sa zmiernili.
Ľudia môžu tiež navštíviť svojich príbuzných a vyjsť si na prechádzku.
Koronavírus na Novom Zélande
Nový Zéland neeviduje za posledných 24 hodín žiadny nový prípad koronavírusu, a to po prvý raz od 11. marca.
"Dnes sú to jednoznačne povzbudivé čísla, ale je to len okamih v čase," povedal výkonný šéf novozélandského ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield.
Obyvateľov vyzval, aby zostali ostražití. Skutočným testom podľa Bloomfielda budú nasledujúce dni.
Nový Zéland zaznamenal celkovo 1487 prípadov, 20 ľudí na ochorenie Covid-19 zomrelo.
Koronavírus v Srbsku
Srbský parlament ukončí na budúci týždeň stav núdze vyhlásený pre pandémiu. Prezident Aleksandar Vučič povedal, že miera nárastu nových prípadov infekcie dostatočne spomalila.
Vo štvrtok by sa mal podľa Vučiča zrušiť aj zákaz vychádzania. Srbsko zaviedlo v polovici marca jedny z najprísnejších karanténnych opatrení v Európe.
Krajina vyhlásila stav núdze, ohlásila denné aj nočné zákazy vychádzania a ľuďom nad 65 rokov zakázala, aby vychádzali zo svojich domovov. Od pondelka sa znovu otvoria reštaurácie a kaviarne.
Medzimestské vlaky, diaľkové autobusy a mestská hromadná doprava sa takisto obnovia, nákupné centrá otvoria od 8. mája a letecká doprava sa obnoví 18. mája.
Tento mesiac už skôr dostali povolenie otvoriť malé obchody a ďalšie prevádzky.
Koronavírus v Izraeli
Izraelský premiér Benjamin Netanjahuohlásil, že v krajine ruší obmedzenie, ktoré umožňovalo ľuďom len vo výnimočných prípadoch opustiť svoje bydlisko do vzdialenosti 100 metrov.
Netanjahu povedal, že ľudia sa budú môcť opäť voľne pohybovať a dokonca navštíviť svojich starých rodičov, avšak "bez objatí a bozkov". Vo vonkajších priestoroch sa budú môcť stretávať skupiny najviac 20 ľudí.
Od štvrtka sa v Izraeli môžu otvoriť nákupné centrá a trhy vonku a koncom mesiaca sa do škôl vrátia žiaci všetkých vekových skupín. V nedeľu sa po 50 dňoch karantény vrátili do svojich tried žiaci najvyšších a najnižších ročníkov škôl.
"Ak všetko pôjde dobre, o dva týždne povolíme zhromaždenia do 50 osôb," uviedol Netanjahu.
Izraelská vláda plánuje potom do 31. mája povoliť aj zhromaždenia do 100 ľudí. Následne chce v termíne do 14. júna zrušiť všetky obmedzenia týkajúce sa verejných zhromaždení. To by umožnilo otvorenie divadiel či reštaurácií. Bude to však závisieť od počtu nových prípadov nakazených v nasledujúcich dňoch a týždňoch, dodal Netanjahu.
Počet nových denných prípadov infikovaných nesmie presiahnuť 100, ak má dôjsť k zmierneniu obmedzení, poznamenal izraelský premiér a obyvateľov krajiny vyzval, aby dodržiavali hygienické pravidlá.
Koronavírus v Južnej Kórei
Importovanie ochorenia Covid-19 je pre Južnú Kóreu stále problém. V pondelok zaznamenala krajina osem ďalších prípadov nákazy koronavírusom, všetky boli prinesené zo zahraničia.
V poslednom období tvoria veľkú časť nových prípadov ľudia prichádzajúci zo zahraničia, krajina preto sprísnila karanténu pre zahraničných pracovníkov.
Koronavírus vo Vietname
Vietnam potvrdil posledný prípad ochorenia Covid-19 v sobotu - išlo o britského návštevníka, ktorý pricestoval do Hočiminovho mesta pracovne.
V krajine potvrdili celkovo 271 prípadov nákazy. Ochorenie prekonalo 219 pacientov, 52 ľudí sa ešte lieči.
Úrady pre nízky počet prípadov mohli znova otvoriť vo všetkých 63 provinciách školy po vyše trojmesačnej prestávke.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?