Loading
...
DAMASK. Známy sýrsky magnát Rámí Machlúf, ktorý je bratrancom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, v nedeľu obvinil vládne bezpečnostné zložky, že "neľudským spôsobom" zadržali zamestnancov jeho firiem.
Machlúf tvrdí, že ide o nátlak voči nemu zo strany režimu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Machlúf je považovaný za jedného z ľudí pohybujúcich sa v tesnej blízkosti prezidenta Asada.
Jeho obchodné impérium zahŕňa sektor telekomunikácií, nehnuteľností, stavebníctvo i obchod s ropou. Podľa západných pozorovateľov sa Machlúf zásadným spôsobom podieľal na financovaní Asadom rozpútaného vojenského konfliktu v Sýrii. Pre svoje väzby na Asada sa Machlúf dostal na sankčné zoznamy Spojených štátov i EÚ.
Vo svojom videu k zásahu bezpečnostných zložiek proti zamestnancom svojich firiem Machlúf upozornil, že ide o ľudí, ktorí sú Asadovými lojálnymi priaznivcami.
Varoval, že vzniknutá "situácia je nebezpečná a ak to bude pokračovať, aj situácia v krajine bude veľmi ťažká".
Sýrske bezpečnostné sily neodpovedali na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie k incidentu.
Machlúf vo svojom videu uviedol, že ho požiadali, aby odstúpil z vedenia svojich firiem, vrátane hlavného mobilného operátora Syriatel, ktorý je podľa Reuters hlavným zdrojom výnosov pre sankciami postihnutú vládu.
Nedeľný incident označil Machlúf za prekvapujúci, pričom sa označil za šéfa firiem, ktoré boli počas vojny najväčšími podporovateľmi a patrónmi vlády a jej armády.
Machlúf deklaroval, že nepodľahne tlaku, aby sa vzdal svojho majetku.
Fakt, že sa Machlúf teraz stal terčom reštrikcií zo strany Asadovho režimu, je podľa agentúry DPA dôkazom rozkolu v klane vládnucom v Sýrii.
Machlúfov vplyv v klane začal klesať pred dvoma rokmi, keď z desať rokov trvajúcej vojny v Sýrii začali profitovať aj iní hráči, čím prišiel o časť svojich príjmov a z "piliera režimu" sa zmenil na hlavný terč Asadom vedeného boja proti korupcii.
Francúzsky denník Le Monde v nedeľu ako príklad tohto boja napísal, že nedávno boli v Egypte zhabané štyri tony hašišu schovaného v zásielke mlieka dodaného jednou z Machlúfových firiem. Objavila sa aj správa, že Asadov režim nedávno zmrazil aktíva Machlúfovej ropnej spoločnosti Abar Petroleum, ktorá je od roku 2018 terčom sankcií USA. Režim tiež od Machlúfa žiada splatenie omeškaných daní.
Podľa denníka Le Monde rozkol medzi bratrancami sa ešte viac prehĺbil odhaleniami v ruskej tlači, že Bašár Asad kúpil svojej manželke Asme obraz The Splash, ktorý namaľoval britský maliar David Hockney a ktorý má hodnotu viac ako 27 miliónov eur.
Správa o kúpe tohto obrazu v aukčnej sieni Sotheby"s vyvolala medzi obyvateľmi vojnou zničenej Sýrie veľké pobúrenie.
Toto odhalenie sa vysvetľuje ako Machlúfov protiúder zasadený Asadovi za kampaň, ktorú proti nemu prezident vedie v Sýrii. Denník Le Monde uvádza, že za zverejnením kúpy obrazu sú zrejme Machlúfov brat a otec, ktorí žijú v Moskve.
Le Monde informoval, že Rámí Machlúf zverejnil v nedeľu v poradí už tretie video v priebehu 72 hodín, v ktorom odsudzuje šikanovanie zo strany bezpečnostných služieb štátu. Le Monde poznamenal, že Asadovci "ešte nikdy svoju špinavú bielizeň neprali takto verejne".
1 3 12 pel