Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Loading
...
BRATISLAVA. Španielski lekári popísali päť druhov kožných prejavov, ktoré sa objavili u pacientov s ochorením COVID-19.
O malej štúdii, v ktorej zaznamenali príznaky 375 pacientov, informuje spravodajský portál BBC. Výsledky publikovali v British Journal of Dermatology.
Objavujú sa správy o vyrážkach na chodidlách pacientov, ktorí nemajú žiadne iné symptómy.
Päť skupín prejavov
Najčastejšou formou však boli makulopapuly, jemne vystupujúce červené škvrny objavujúce sa prevažne na trupe, skonštatoval vedúci autor štúdie, doktor Ignacio García-Doval.
"Zvyčajne sa objavujú až neskôr, po respiračnej manifestácii ochorenia, takže nie sú vhodné sa diagnostiku pacientov," poznamenal. Všetci pacienti v štúdii pritom boli v nemocnici a mali respiračné symptómy.

Kožné prejavy u pacientov s koronavírusom rozdelili do piatich skupín. Prvou sú asymetrické lézie podobné omrzlinám na rukách a chodidlách, ktoré sa objavujú v neskorších fázach ochorenia, najmä u mladších pacientov a trvajú v priemere 12 dní. Predstavovali asi 19 % prípadov.
Ďalšími sú malé, často svrbiace pľuzgieriky na trupe a končatinách. Tieto sa objavovali ešte pred ďalšími symptómami u pacientov v strednom veku, trvali asi 10 dní a predstavovali asi 9 % prípadov.
Tretím typom sú ružové alebo biele svrbiace oblasti na koži podobné žihľavke. Objavujú sa najmä na tele, ale niekedy aj na dlaniach, a tvoria asi 19 % prípadov.
Štvrté sú spomínané makulopapuly, ktoré malo 47 % sledovaných pacientov. Objavovali sa takmer súčasne s ostatnými symptómami, najmä u pacientov s vážnejšou formou infekcie, a trvali zhruba sedem dní.
A napokon, šesť percent prípadov tvorilo takzvané livedo, začervenanie kože s akoby sieťovitým vzorom, ktoré je znakom nedostatočného prekrvenia. Toto sa objavovalo najmä u starších pacientov s vážnou formou ochorenia.
Vyrážky sprevádzajú aj zápal pľúc

Výskumníci však zdôraznili, že vyrážky môžu mať množstvo iných príčin a bez lekárskej expertízy môže byť zložité ich rozlíšiť.
"Význam tejto štúdie nie je v pomoci ľuďom pri samodiagnostike, ale skôr v pomoci k širšiemu pochopeniu, ako môže infekcia ľudí ovplyvniť," vyjadrila sa prezidentka britskej asociácie dermatológov Ruth Murphy.
Michael Head z University of Southampton zase poznamenal, že vyrážky často sprevádzajú rôzne vírusové infekcie, vrátane zápalov pľúc.
"V prípade COVID-19 boli vyrážky a kožné vredy zaznamenané u zopár percent hospitalizovaných pacientov. Zatiaľ však nepoznáme rozsah tohto prepojenia ani presne nevieme, prečo sa tieto zápaly objavujú u jedných pacientov a u iných nie," vysvetlil.
Zoznam zaznamenaných kožných symptómov podľa BBC zostavujú aj americkí dermatológovia.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?