Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Počet ľudí nakazených koronavírusom v Európe presiahol 1,5 milióna. Ide o polovicu zo všetkých prípadov na svete.
Európa je s celkovo 1 506 853 potvrdenými prípadmi nákazy a 140 260 úmrtiami najviac zasiahnutým kontinentom.
Celosvetovo bolo zaznamenaných 3 484 499 nakazených a 244 781 úmrtí. Európskymi krajinami, ktoré presiahli 150 000 infikovaných sú Španielsko, Taliansko, Británia, Francúzsko a Nemecko.
Skutočný počet nakazených je však podľa agentúry AFP mnohonásobne vyšší, pretože veľa krajín testuje len najvážnejšie prípady.
Koronavírus v Taliansku
Taliansko v nedeľu zaevidovalo 174 úmrtí na nový koronavírus, čo je najnižší počet od 10. marca, keď vláda v krajine vyhlásila celoplošnú karanténu.
Celkovo si epidémia infekčnej choroby COVID-19 v Taliansku vyžiadala životy 28.884 ľudí. Viac obetí v celosvetovom meradle hlásia len Spojené štáty.
Koronavírus v Španielsku
Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 164 nových úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom, čo je najnižší denný prírastok od 18. marca (107 úmrtí).
Koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón však varoval, že nízky denný prírastok sa musí interpretovať s opatrnosťou, pretože prichádza o predĺženom víkende, keď nemocnice hlásia úmrtia zvyčajne pomalšie, informovala agentúra AFP.
Celkovo tak v Španielsku v nedeľu evidovali 25.264 obetí pandémie, čo je štvrtý najvyšší počet po Spojených štátoch, Taliansku a Británii. Už dlhší čas klesá aj počet nových potvrdených infekcií. Za sobotu ich pribudlo len 838, čo je najmenej od 11. marca.
Pozitívne výsledky tzv. PCR testov malo doteraz 217.466 ľudí, z ktorých sa 118.902 zotavilo. Odborníci sa domnievajú, že pandémia v Španielsku kulminovala 2. apríla, keď za 24 hodín zomrelo 950 ľudí. Keďže situácia v Španielsku sa zlepšuje, v pondelok sa oficiálne začne prvá zo štyroch fáz uvoľňovania karanténnych opatrení. S obmedzeniami začnú fungovať niektoré služby, ako kaderníctva, zubné ambulancie alebo železiarstva.
Španielsky premiér Pedro Sánchez uviedol, že plánuje pokračovať v predlžovaní stavu núdze, ktorý môže trvať maximálne 15 dní a potom ho musí parlament predĺžiť, až do výrazného zlepšenia epidemiologickej situácie, čo by mohlo trvať do konca júna. S tým však nesúhlasia niektoré strany, ktoré doteraz podporovali vládu.
Koronavírus v Británii
Počet úmrtí na nový koronavírus v Británii sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 315 na 28.446.
Ide o značný pokles v porovnaní so sobotou, keď bolo hlásených 621 nových úmrtí, i s piatkom (739). Od soboty pribudlo 4339 pozitívne testovaných osôb, celkovo ich je 186.599. Za 24 hodín, do nedeľňajšej deviatej hodiny ráno, sa v Británii uskutočnilo 76.496 testov na koronavírus, čím sa ich celkový počet zvýšil na 1.206.405 (niektoré osoby boli testované viackrát).
Člen britskej vlády Michael Gove na tlačovej konferencii uviedol, že na vírus bolo testovaných viac ako dvestotisíc kľúčových pracovníkov a ich rodín, pričom kritériá testovania boli rozšírené na každého nad 65 rokov, kto má príznaky a na každého, kto musí cestovať do práce.
Britský minister dopravy Grant Shapps v nedeľu v talkšou Andrewa Marra v televízii BBC One pripustil, že na koronavírus by zomrelo menej Britov, keby bolo skôr k dispozícii viac testov. "Veľa vecí" by podľa neho mohlo vyzerať inak, ak sa v Spojenom kráľovstve robilo 100.000 testov denne pred rozšírením ochorenia COVID-19.
Koronavírus v Číne
Čína hlási dva nové prípady nákazy koronavírusom. Jeden prípad infekcie potvrdili v provincii Šan-si západne od Pekingu a druhý v Šanghaji, ktorý bol však importovaný zo zahraničia.
Čína tak celkovo potvrdila už 82 877 prípadov nákazy a 4633 úmrtí. Za posledné dva týždne v krajine pribudol jeden smrteľný prípad.
Koronavírus v Maďarsku
V Maďarsku zomrelo s ochorením COVID-19 za uplynulý deň ďalších päť chronicky chorých starších pacientov.
Počet nakazených stúpol na 2998 a vyliečili sa štyria ľudia, vyplýva z údajov krízového štábu, ktoré boli zverejnené v nedeľu na stránke koronavirus.gov.hu.
Koronavírus v Rusku
Ďalších 5948 prípadov koronavírusovej infekcie zaznamenali v Moskve, čím celkový počet nakazených ľudí v ruskom hlavnom meste dosiahol 68 606.
Aktuálny denný nárast prípadov nákazy v ruskej metropole činil v nedeľu 9,5 percenta, spresnil protikoronavírusový operačný štáb.
Na celom území Ruska podľa krízového strediska stúpol za posledných 24 hodín počet prípadov nákazy o 10 633 na dovedna 134 687, pri tempe rastu 8,6 percenta. Celkový počet obetí je 1280.
Koronavírus v Japonsku
Celkový počet úmrtí spojených s novým druhom koronavírusu dosiahol v Japonsku 530 a podľa oficiálnych údajov bolo naň pozitívne testovaných vyše 15 500 ľudí.
V pondelok japonský premiér Šinzó Abe po konzultácii s odborníkmi rozhodne, či aktuálny stav núdze predĺži do 31. mája, uviedla v nedeľu verejnoprávna stanica NHK.
Stav núdze, platný pre celé Japonsko, sa má v pôvodnom termíne skončiť v stredu 6. mája, keď sa v krajine vychádzajúceho slnka končí aj predĺžený sviatočný víkend.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?