Švédsko v koronavírusovej kríze zvolilo oveľa miernejší prístup ako zvyšok Európy. V krajine zostávajú otvorené základné školy, škôlky, reštaurácie či kaviarne. Zároveň však rastie počet obetí vírusu. Úrady hlásia 2653 mŕtvych, to je dvanásťnásobne viac než v susednom Nórsku či Fínsku.
„Kto chce, môže žiť bez obmedzení. Ľudia sú zodpovední a riadia sa odporúčaniami, nikto im nemusí nič prikazovať,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME švédsky novinár PER GRANKVIST.

Súhlasia Švédi v takejto situácii s benevolentným prístupom vlády?
Vyzerá to, že väčšina ľudí nemá námietky. Občania Švédska oveľa viac dôverujú vláde a oficiálnym inštitúciám, než občania iných krajín veria či skôr neveria tým svojim.
Keď naše úrady povedia, že toto je správny prístup, založený na tom, čo doteraz o víruse vieme, ľudia nemajú dôvod pochybovať alebo nepočúvnuť.
Švédska stratégia je v podstate založená na odporúčaniach namiesto zavádzania obmedzení. Ľudia sa však spoliehajú na informácie od vlády a úradov do takej miery, že je pre nich absolútne prirodzené riadiť sa odporúčaniami. Vedia, že cieľom autorít je chrániť ich zdravie, takže nepotrebujú dostať príkazom, aby dodržiavali konkrétne kroky s cieľom zamedziť šíreniu vírusu.
Nemyslím si, že Švédsko zvolilo výrazne iný prístup v porovnaní s inými európskymi krajinami. Pravdaže, každá z nich bola zasiahnutá do inej miery a viaceré používajú rozdielnu metodiku na určovanie, kto je vlastne obeťou koronavírusu.
Myslím si však, že vo výsledku sa nám zatiaľ darí zvládať pandémiu dobre a kvalita každodenného života pritom zostáva zachovaná.
Samozrejme sa dosť vecí zmenilo. Ak sa to dá, pracujete z domu a komunikujete cez videokonferencie. Ale stále môžete ísť von, sadnúť si do reštaurácie a dať si tam pivo.
Čísla infikovaných a mŕtvych však každý deň rastú a sú výrazne vyššie než v susedných krajinách. Nezačínajú sa Švédi báť?