Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Počet obetí pandémie nového koronavírusu v Európe prekročil v piatok 140-tisíc mŕtvych. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP, vychádzajúcej z oficiálnych údajov jednotlivých štátov a platnej k 19:40 SELČ.
Európa je s celkovo 1 495 293 potvrdenými prípadmi nákazy a 140 096 úmrtiami kontinentom najviac zasiahnutým koronavírusovou chorobou COVID-19.
Celosvetovo bolo podľa správy zaznamenaných 234 987 úmrtí.
Európskymi krajinami s najvyšším počtom úmrtí sú Taliansko (28 236), Británia (27 510), Španielsko (24 284) a Francúzsko (24 594).
Vyše milión vyliečených pacientov
Z ochorenia COVID-19 sa celosvetovo vyliečilo už viac ako milión ľudí. Vyplýva to z dát Johns Hopkins University, podľa ktorých vyhralo boj s novým koronavírusom 1 014 931 pacientov.
Dosiaľ sa na celom svete nakazilo koronavírusom vyše 3,2 milióna ľudí. Najviac prípadov, vyše jeden milión, majú Spojené štáty.
V Európe má najviac prípadov Španielsko (213 435), po ňom Taliansko (205 463) a Spojené kráľovstvo (172 481).
Ako upozoňuje BBC, väčšina pacientov s COVID-19 sa uzdraví, medzi zaznamenanou infekciou a potvrdením zotavovania je však pomlka.
Koronavírus v Česku
PRAHA. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Českej republike stúpol už tretí deň po sebe. Počas piatka v krajine zaznamenali ďalších 45 infikovaných po tom, ako vo štvrtok pribudlo 103 prípadov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 7726.
V Česku medzitým novému koronavírusu podľahli ďalších traja ľudí, počet úmrtí stúpol na 240. Z koronavírusovej choroby sa vyliečilo 3359 infikovaných, čo je približne 43 percent, vyplýva tiež z údajov českého ministerstva zdravotníctva k piatkovému večeru.
V piatok v celej krajine spustili plnú prevádzku projektu tzv. rozumnej karantény, v rámci ktorej sa na základe údajov od mobilných operátorov a bánk vytvára virtuálna mapa kontaktov infikovanej osoby.
V rámci uvoľňovania karanténnych opatrení česká vláda predtým povolila od 11. mája okrem iného konanie spoločenských, športových a kultúrnych akcií do počtu 100 účastníkov. Otvoria sa tak divadlá, kiná či cirkusy a budú sa môcť uskutočniť aj svadby.
Koronavírus v USA
V Spojených štátoch zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 2053 úmrtí. Ochorenie si v USA vyžiadalo už prinajmenšom 62 906 obetí na životoch.
Spojené štáty sú počtom obetí krajinou, ktorú pandémia zasiahla najviac na svete. V stredu zaznamenali v rámci denného prírastku 2502 nových úmrtí a v utorok ich hlásili 2207.
V USA tiež dosiaľ zaznamenali viac než milión prípadov infekcie.
Koronavírus v Británii
V Spojenom kráľovstve sa počet úmrtí za posledných 24 hodín zvýšil o 739 na 27 510, oznámilo v piatok britské ministerstvo zdravotníctva.
Počet pozitívnych testov na COVID-19 v krajine v rovnakom čase stúpol o 6201 na celkovo 177 454.
Šéf rezortu Matt Hancock tiež oznámil, že Británia dosiahla svoj cieľ vykonania 100-tisíc testov denne do konca apríla. Vo štvrtok podľa neho v krajine realizovali spolu 122 347 testov, čo označil za "neuveriteľný úspech".
Z údajov predstavených na tlačovej konferencii tiež vyplýva, že v Británii v uplynulých dňoch klesá miera úmrtnosti rovnako ako počet ľudí v nemocniciach i na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Koronavírus v Španielsku
Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 281 nových úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom. Celkovo tak už v krajine evidujú 24 824 obetí pandémie.
Za posledný deň pribudlo aj 1 781 potvrdených prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 215 216, uviedlo na svojej webovej stránke španielske ministerstvo zdravotníctva.
Denný nárast úmrtí sa v Španielsku už šiesty deň po sebe pohybuje okolo čísla 300. Najviac obetí zaznamenali v krajine 2. apríla, keď za 24 hodín zomrelo 950 ľudí.
Z ochorenia COVID-19 vyvolávaného novým koronavírusom sa v Španielsku uzdravilo už 114 678 pacientov.
Koronavírus v Taliansku
V Taliansku naďalej klesá počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Nemocniciam to umožňuje lepšie zvládať pandémiu, ktorá preťažila talianske zdravotníctvo, najmä na ťažko zasiahnutom severe krajiny.
Z údajov talianskeho ministerstva zdravotníctva zverejnených v piatok večer vyplýva, že za posledných 24 hodín v krajine uvoľnili 116 lôžok na oddeleniach JIS, na ktorých aktuálne zostáva 1578 pacientov.
Počet nových potvrdených prípadov nákazy sa v rovnakom čase zvýšil o 1965 na celkovo 207 428. Lekári však upozorňujú, že mnohé prípady sú pravdepodobne nezistené, pretože u niektorých infikovaných sa prejavujú len slabé alebo žiadne príznaky.
Taliansko za uplynulý deň eviduje tiež 269 ďalších úmrtí. Počet ľudí, ktorí v krajine podľahli ochoreniu COVID-19, tým stúpol na 28 236.
Najhoršie postihnutý taliansky región, Lombardsko, stále zaznamenáva niekoľko sto nových prípadov denne, pokým mnohé iné regióny vrátane Lazia zahŕňajúceho Rím evidujú výrazne menej ako 100 prípadov za deň.
Koronavírus vo Francúzsku
Francúzsko hlásilo v piatok 218 úmrtí. Ide o najnižší denný prírastok obetí za viac ako päť týždňov.
Takýto nízky denný počet obetí v krajine naposledy oznámili 23. marca, keď bolo 186 evidovaných úmrtí za 24 hodín.
Francúzsko má s celkovo 24 594 úmrtiami štvrtý najvyšší počet obetí v Európe. Na celom kontinente podľa oficiálnych údajov AFP v piatok večer prekonal počet úmrtí 140-tisíc.
Počet ľudí ošetrovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa vo Francúzsku medzitým znížil o 144 na 3878, oznámil riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérôme Salomon.
Vrchol 7200 pacientov na oddeleniach JIS zaznamenali vo Francúzsku 9. apríla.
Francúzska vláda oznámila zmiernenie prísnych obmedzení pohybu v krajine od 11. mája. Tempo uvoľňovania opatrení však bude pomalšie vo viac postihnutých oblastiach, akými sú širší región Paríža a severovýchode krajiny.
Koronavírus v Brazílii
Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín rekordných 7218 nových prípadov nákazy koronavírusom a 435 ďalších úmrtí.
Celkový počet potvrdených prípadov infekcie sa v krajine zvýšil na 85 380. Ide o číslo, v ktorom sú zarátaní mŕtvi, uzdravení aj momentálne infikovaní.
Ochoreniu COVID-19 dosiaľ v Brazílii podľahlo 5901 ľudí.
Krajne pravicový brazílsky prezident Jair Bolsonaro pravidelne vyjadruje svoju netrpezlivosť s reštrikciami, ktoré zaviedli štátni guvernéri so zámerom spomaliť šírenie choroby, a vehementne sa zasadzuje za opätovné naštartovanie ekonomickej aktivity.
Pre svoj prístup k pandémii si v ostatnom čase vyslúžil kritiku verejnosti, píše denník The Guardian.
Koronavírus v Portugalsku
Portugalský premiér António Costa predstavil plán postupného uvoľňovania obmedzení zavedených v krajine pre pandémiu koronavírusu približne pred šiestimi týždňami.
Trojfázový plán počíta s postupným otváraním rôznych sektorov hospodárstva. Prvá fáza sa začne v pondelok 4. mája otvorením malých obchodov, kaderníctiev, predajní áut a kníhkupectiev.
Od pondelka budú tiež povolené individuálne športy ako tenis či golf, spoločné šatne v nich však fungovať nebudú. Znovu sa otvoria aj parky a knižnice. Povinné zároveň bude nosiť rúško na tvár na viacerých miestach vrátane prostriedkov verejnej dopravy, ktoré budú premávať v obmedzenom režime.
"Vieme, že tento proces má svoje riziká. Vieme, že keď sprístupníme rôzne aktivity, riziko prenosu infekcie sa tým zvýši," povedal Costa.
Dodal, že sa nikdy nebude hanbiť spraviť "krok späť", ak by sa to ukázalo ako nevyhnutné pre bezpečnosť Portugalčanov.
Plán uvoľňovania v Portugalsku:
1. fáza (od 4. mája)
- otvoria sa malé obchody, kaderníctva, predajne áut a kníhkupectvá
- povolené budú individuálne športy (bez spoločných šatní)
- otvoria sa parky aj knižnice
2. fáza (od 18. mája)
- v obmedzenej prevádzke sa otvoria aj väčšie obchody, reštaurácie, múzeá a kaviarne
- otvoria sa tiež denné centrá pre deti či predškolské zariadenia
- žiaci vyšších ročníkov stredných škôl by sa za prísnych podmienok mohli vrátiť do škôl
3. fáza (začiatkom júna)
- otvoria sa nákupné centrá, kiná, divadlá
- do práce by sa postupne vrátili všetci zamestnanci
Obyvateľom je naďalej odporúčané, aby pracovali z domu či formou tzv. telepráce. Na jednom mieste sa nesmie zhromažďovať viac než desať osôb, ľudia však budú mať povolené navštevovať pohreby svojich príbuzných. Dôležité tiež bude naďalej dodržiavať pravidlá spoločenského odstupu.
Costa uviedol, že portugalská futbalová liga, ktorá je pozastavená od 12. marca, by sa mohla opätovne rozbehnúť od 30. mája, všetky zvyšné zápasy by sa konali za zatvorenými dverami, respektíve bez divákov. Tento plán však ešte musí odobriť ministerstvo zdravotníctva.
Premiér tiež avizoval, že druhá fáza uvoľňovania karanténnych opatrení začne 18. mája, ak epidémia koronavírusu v krajine bude naďalej slabnúť. V takom prípade by sa od tohto termínu mohli - v obmedzenej prevádzke - otvoriť aj väčšie obchody, reštaurácie, múzea či kaviarne.
Rovnako by sa to týkalo aj denných centier pre deti či predškolských zariadení.
Žiaci vyšších ročníkov stredných škôl by sa v tejto fáze mohli vrátiť do škôl, ktoré by však museli dodržiavať prísne opatrenia vrátane povinného nosenia rúšok na tvár. Pre zvyšné ročníky výučba bude až do konca akademického roka prebiehať len diaľkovo.
Začiatkom júna by sa v súlade s plánom vlády mala začať tretia fáza uvoľňovania. Do práce by sa tak postupne mohli vracať všetci zamestnanci a otvoriť by sa mohli nákupné centrá, kiná, divadlá, v ktorých by naďalej platili pravidlá spoločenského odstupu.
V Portugalsku dosiaľ zaznamenali 25 045 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 989 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.
Podľa agentúry Reuters ide o pomerne nízke číslo, berúc do úvahy, že táto krajina patrí v miere testovania na koronavírus k najlepším na svete, pričom na milión obyvateľom tam pripadá približne 37-tisíc testov.
Reprodukčné číslo vírusu (R0) je tam v súčasnosti nižšie než 1, čo znamená, že jeden nakazený človek môže infikovať menej ako jednu ďalšiu osobu.
Kapacita nemocničných lôžok je v krajine využitá na necelých 65 percent, pričom len približne jedno percento nakazených potrebuje podľa premiéra hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Koronavírus v Číne
Čína hlásila k 30. aprílu 12 nových prípadov koronavírusovej infekcie. V predošlý deň to boli štyria ľudia.
Šesť z týchto prípadov zahŕňa osoby, ktoré sa infikovali v zahraničí. Ďalších päť nakazení pochádza z provincie Chej-lung-ťiang a jeden z územia Vnútorného Mongolska na severe Čínskej ľudovej republiky.
Čínsky Národný zdravotný výbor, čo je orgán na úrovni ministerstva, ktorý je zodpovedný za hygienu a zdravotníctvo, informoval 30. apríla takisto aj o 25 nových bezpríznakových prípadoch nakazenia sa vírusom SARS-CoV-2. Deň predtým ich bolo hlásených o osem viac - 33.
Celkový počet potvrdených prípadov v Číne je momentálne 82 874 s tým, že vo štvrtok na následky tejto nákazy nikto nezomrel.
Úmrtí je doposiaľ celkovo 4633.
Koronavírus v Rusku
Na 114 431 vzrástol v Rusku za posledných 24 hodín počet ľudí nakazených koronavírusom; čo znamená, že pribudlo 7 993 nových prípadov. Píše o tom tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na aktuálne piatkové údaje krízového centra.
Z choroby COVID-19, spôsobovanej novým druhom koronavírusu, sa uzdravilo v Ruskej federácii zatiaľ dovedna 13 220 ľudí a zomrelo 1 169 osôb, spresňuje podľa tohto zdravotníckeho zdroja TASS.
Krízové centrum zároveň poznamenáva, že 3 534 nových prípadov, teda 44,5 percenta, je bezpríznakových (asymptomatických).
Moskovský protikoronavírusový operačný štáb k celkovej situácii dodáva, že v katastri hlavného mesta je zaznamenaných 3561 nových prípadov, čím sa počet nakazených Moskovčanov vyšplhal na 57 300.
Koronavírus v Maďarsku
Maďarsko zvládlo prvý nápor koronavírusovej epidémie, ktorú má v súčasnosti pod kontrolou, vyhlásil v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Podľa neho experti predpovedajú druhú vlnu nákazy na jeseň. V krajine zomrelo na ochorenie COVID-19 za deň ďalších 11 pacientov a nakazených je celkovo 2863 ľudí.
Počet úmrtí stúpol v Maďarsku na 323. Drvivá väčšina zosnulých boli starší ľudia trpiaci aj inými chronickými chorobami. V nemocniciach ošetrujú 983 nakazených pacientov, z ktorých 49 je napojených na pľúcnu ventiláciu.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov