Ak s vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Ochoreniu COVID-19 alebo s ním spojeným komplikáciám už na celom svete podľahlo viac ako 210 000 ľudí.
V utorok o tom informovala agentúra AFP, ktorá vychádza z oficiálnych údajov zverejnených jednotlivými krajinami do 10.45 h SELČ.
Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>
Až 85 percent z 210 930 obetí vírusu evidujú v Európe a USA. Od začiatku vypuknutia pandémie bolo na celom svete zaznamenaných 3 110 696 prípadov nákazy.
Európa ako najviac zasiahnutý kontinent eviduje 126 793 obetí ochorenia COVID-19 a 1 404 171 infikovaných.
Spojené štáty sú krajinou s najväčším počtom obetí (56 253) pred Talianskom (27 359) Španielskom (23 822) Francúzskom (23 660) a Veľkou Britániou (21 092).
Prečítajte si vývoj za posledných 24 hodín v jednotlivých krajinách.
Koronavírus v Spojených štátoch
Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Spojených štátoch (USA) presiahol v utorok jeden milión. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Univerzitu Johnsa Hopkinsa.
Spojené štáty s 1 002 498 nakazenými tak majú celosvetovo najvyšší počet prípadov.
Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, podľahlo v USA vyše 57-tisíc ľudí.
Koronavírusu SARS-CoV-2 v USA doteraz podľahlo 56 144 ľudí pričom najmenej 111 109 ľudí sa uzdravilo.
V počte potvrdených infekcií a úmrtí sú Spojené štáty najviac zasiahnutou krajinou na svete.
Koronavírus v Británii
Spojené kráľovstvo si v utorok minútou ticha pripomenulo pamiatku zdravotníckych pracovníkov, ktorí v krajine zomreli na ochorenie COVID-19, informovala na svojej webovej stránke stanica BBC.
Tento prejav úcty bol naplánovaný na 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) a zúčastnil sa na ňom aj premiér Boris Johnson.
Loading
...
Viac ako 100 zdravotníkov a sociálnych pracovníkov zomrelo v Británii v súvislosti s koronavírusom.
Britská vláda čelila kritike za neschopnosť zabezpečiť zdravotníkom dostatok ochranných odevov a vybavenia i nedostatočné testovanie v radoch pracovníkov NHS.
Syn jedného z lekárov, ktorí nákaze podľahli, britskú vládu vyzval, aby sa verejne ospravedlnila za nedostatok osobných ochranných prostriedkov pre zdravotníckych pracovníkov.
Počet úmrtí na nový koronavírus stúpol v Británii za 24 hodín o 586 na celkovo 21.678, informovalo v utorok britské ministerstvo zdravotníctva. Obete zomreli v nemocnici po tom, čo mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.
Počet obetí je výrazne vyšší ako v pondelok, keď zaznamenali 360 úmrtí, čo bol najnižší počet obetí od marca.
Väčšinu nových úmrtí, 552, zaznamenali v Anglicku, kde celkový počet obetí dosiahol 19.301, uvádza stanica Sky News. Škótsko oznámilo 70 nových úmrtí v nemocniciach, čím sa celkový počet zvýšil na 1332. Ďalších 17 ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo vo Walese. Celkový počet obetí tam dosiahol 813.
Koronavírus na Ukrajine
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa zvýšil za posledných 24 hodín o 401 na 9 410.
Informovala o tom v utorok agentúra UNIAN s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.
Podľa neho ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 19 ľudí. Celkový počet obetí tak dosiahol 239.
Z nákazy sa uzdravilo za posledných 24 hodín 128 ľudí a celkovo - od začiatku pandémie - 992.
Ukrajinská vláda rozhodla 25. marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny na mesiac s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu.
V stredu 22. apríla vláda schválila predĺženie karanténnych opatrení do 11. mája, ale s miernym uvoľnením režimu.
Koronavírus v Rusku
Rusko v utorok v počte nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2 predbehlo Irán a v celosvetovej bilancii najviac postihnutých krajín sa ocitlo na ôsmom mieste.
Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na federálny krízový štáb.
Počet infikovaných v Rusku za uplynulých 24 hodín stúpol o ďalších 6 411 prípadov, takže v krajine je momentálne na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaných 93 558 osôb.
Nijaké symptómy infekčného ochorenia nemá 2 609 nových pacientov (v prepočte 40,7 percenta). Prípady nakazených evidujú v 85 regiónoch Ruskej federácie.
Z nemocníc bolo z prepustených 1 110 ľudí, čím počet vyliečených stúpol na 8456.
Nákaze však podľahlo ďalších 72 chorých, čím si epidémia v Rusku doteraz vyžiadala celkovo 867 obetí.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že nariadil jednotlivým orgánom pripraviť do 5. mája plány, na základe ktorých by sa od 12. mája postupne rušili obmedzenia zavedené proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra TASS.
"Poveril som vládu, Ruskú Federálnu službu pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok, aby spoločne s pracovnou skupinou štátnej rady pripravili kritéria a parametre na zrušenie obmedzení," povedal Putin.
Ako ďalej zdôraznil, rozhodnutia je nevyhnutné urobiť v závislosti od súčasnej epidemiologickej situácie a jej stabilných predpovedí. Zrušenie obmedzení nevykonajú naraz v celej krajine, ale postupne, keďže v niektorých regiónoch môže byť situácia kritická aj potom, ako krajina dosiahne vrchol pandémie.
Platnosť obmedzení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu predĺžili v Rusku do 11. mája.
Koronavírus v Španielsku
Španielsko zaznamenalo v utorok ďalších 301 úmrtí na následky ochorenia COVID-19, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 23 822, informovala agentúra AFP.
Počet úmrtí prestavuje pokles v porovnaní s pondelkovými údajmi, keď ochoreniu podľahlo 331 ľudí.
Koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón označil vývoj v súvislosti s dennými počtami úmrtí za "dobrý", konštatovala AFP.
Miestne úrady sú podľa tohto zdroja presvedčené, že pandémia v Španielsku dosiahla vrchol 2. apríla, keď zaznamenali 950 úmrtí.
Španielsky premiér Pedro Sánchez má v utorok predstaviť podrobný plán postupného uvoľňovania opatrení v oblasti obmedzenia pohybu osôb.
Kľúčovou zásadou bude "maximálna opatrnosť", zdôraznil Sánchez počas sobotňajšieho televízneho vystúpenia.
V Španielsku, kde obmedzenia voľného pohybu ľudí platia už od 14. marca, môžu deti mladšie ako 14 rokov od nedele každý deň stráviť hodinu vonku pod dozorom rodiča.
Od 2. mája budú môcť chodiť na prechádzky a športovať vo vonkajších priestoroch všetci ľudia.
Koronavírus v Portugalsku
Portugalsko nepredĺži núdzový stav, vyhlásený pre pandémiu nového koronavírusu, a skončí sa podľa plánu 2. mája. V utorok to oznámil prezident Marcelo Rebelo de Sousa.
Druhý najvyšší stupeň núdze v Portugalsku bol vyhlásený 18. marca, prvýkrát počas demokratického poriadku v krajine, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Koronavírus sa bude udržiavať pod kontrolou s použitím "iných nástrojov", a to od toho víkendu, uviedol de Sousa po zasadnutí s odborníkmi zo sektora verejného zdravotníctva.
Socialistický premiér António Costa už skôr oznámil, že Portugalsko bude v máji krok za krokom zmierňovať obmedzenia zavedené so zámerom zastaviť šírenie koronavírusu. Očakáva sa, že premiér oznámi nové pravidlá tento týždeň.
Vláda zvažuje, že okrem iného znovu otvorí obchody, kaderníctva a materské školy.
Portugalsko zaviedlo zákaz vychádzanie pre svojich desať miliónov obyvateľov pred šiestimi týždňami. Krajina hlásila v utorok celkovo okolo 23 000 prípadov nákazy koronavírusom a takmer 950 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované týmto vírusom.
Podľa portugalských úradov vrchol v počte nových prípadov bol už dosiahnutý koncom marca.
Koronavírus v Taliansku
Taliansko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 382 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v utorok agentúra ANSA s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.
V krajine tak podľahlo nákaze už 27 359 ľudí. Celkovo v nej zaznamenali 201.505 prípadov nákazy, a to vrátane mŕtvych, uzdravených a momentálne infikovaných.
V Taliansku pribudlo za posledný deň 2091 nakazených novým koronavírusom.
Denné údajne v Taliansku klesajú od 27. marca, keď nastal vrchol krízy, ale koronavírus sa naďalej šíri, predovšetkým na severe krajiny. Napísala to tlačová agentúra AP.
V talianskom ohnisku koronavírusovej krízy, v severnom meste Cremona, majú aj problém navyše: hromadí sa tam kontaminovaný nemocničný odpad.
Zdravotníci v nemocnici v Cremone v ťažko zasiahnutom severnom regióne Lombardsko vravia, že nával pacientov od marca spôsobil, že bezpečné zbavovanie sa odpadu je citlivou záležitosťou.
Personál treba vyškoliť v správnom zaobchádzaní so všetkým - od plachiet, ochranných masiek až po injekčné striekačky. Sú to štandardné nemocničné predmety, ale teraz počas pandémie nebezpečnejšie.
"V porovnaní s obdobím pred pandémiou sa teraz množstvo potenciálne infekčného odpadu zdvojnásobilo až takmer strojnásobilo," uviedla pre tlačovú agentúru AFP riaditeľka manažmentu pre odpad v tejto nemocnici Maria Rosario Vinová.
Koronavírus v Turecku
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok ohlásil trojdňový zákaz vychádzania, ktorý sa týka 31 veľkých miest a provincií vrátane metropoly Ankara a najväčšieho mesta Istanbul.
Rovnaké opatrenie platilo v krajine aj počas posledných troch víkendov. Podľa Erdogana bude zákaz vychádzania platiť od polnoci (23.00 h SELČ) z 30. apríla na 1. mája, ktorý je v krajine štátnym sviatkom, a potrvá do polnoci z 3. na 4. mája.
Turecko eviduje vyše 112 000 osôb infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľahlo v Turecku 2900 ľudí.
Koronavírus v Nemecku
Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0) udávajúce, koľko zdravých ľudí sa v priemere nakazí od jedného infikovaného človeka, sa v Nemecku opäť zvýšilo na hodnotu 1.
Zvýšenie R0 znamená, že počet nových prípadov nákazy prestal mierne klesať, ako sa to dialo v uplynulých dňoch.
Hodnota R0 bola v Nemecku začiatkom marca na úrovni 3, k 8. aprílu sa znížila na 1,3 a v predošlých dňoch na 0,9, pričom však nebola stabilná a klesla aj na 0,7. Kancelárka Angela Merkelová spoločne s predstaviteľmi RKI opakovane zdôrazňovali, že hodnota R0 musí byť trvalo nižšia ako 1, aby bolo možné pandémiu zastaviť.
Merkelová upozorňovala aj na to, že aj zdanlivo malé uvoľnenia opatrení môžu mať závažný dosah na faktor R0.
Za posledných 24 hodín zaznamenalo Nemecko podľa údajov RKI 1144 nových prípadov nákazy a 163 úmrtí. Celkovo tak v krajine evidujú 156.337 infikovaných a 5913 obetí.
Koronavírus vo Švédsku
Počet prípadov ochorenia COVID-19 spôsobených koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol vo Švédsku na 19 621, 81 ľudí zomrelo a celkový počet obetí je 2 274. V súčasnosti je 1 388 pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Najvyšší počet prípadov je v hlavnom meste Štokholm. Informovala o tom v utorok agentúra TASS.
Švédska vláda v nadväznosti na rozhodnutie Európskej únie (EÚ) uzatvorila hranice pre cudzincov, ktorí nežijú v EÚ.
Medzi vládne opatrenia na spomalenie šírenia nového koronavírusu patrí odporúčanie nezhromažďovať sa v skupinách, kde je viac ako 50 ľudí alebo napríklad dištančné vzdelávanie pre študentov stredných i vysokých škôl. Obchody a podniky však zostali v krajine otvorené.
Z ochorenia COVID-19 sa vo Švédsku doposiaľ vyliečilo 1 005 pacientov.
Koronavírus v Japonsku
V pondelok v Japonsku potvrdili 172 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus. Celkový počet nakazených osôb tak stúpol na 13 613.
Spolu s infikovanými z výletnej lode Diamond Princess, ktorá sa začiatkom februára viac ako dva týždne nachádzala v karanténe pri brehoch Japonska, dosiahne počet infikovaných 14 325.
Nákaza si v Japonsku doteraz vyžiadala 407 obetí, vrátane 13 osôb, ktoré zomrel na palube spomínanej výletnej lode.
Koronavírus vo Francúzsku
Francúzsko v utorok hlásilo 367 nových úmrtí na nový koronavírus, celkový počet mŕtvych je tak v krajine od 1. marca 23 660. Naďalej klesá počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Denný počet úmrtí je nižší než 437 mŕtvych hlásených v pondelok. Táto správa prišla v čase, keď vláda oznámila plán na opatrné rušenie prísnych celoštátnych karanténnych obmedzení, a to od 11. mája.
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádza o 221 menej ľudí než v predchádzajúci deň.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?