Loading
...
KÁBUL. Počas prvých troch mesiacov tohto roka bolo v dôsledku bojov zabitých viac než 500 afganských civilistov a 760 utrpelo zranenia, pričom takmer tretinu mŕtvych v tejto bilancii tvoria deti.
Uvádza sa to v správe, ktorú v pondelok zverejnila Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA).
Deti medzi obeťami
Správa hovorí o 152 zabitých a 265 zranených deťoch, ako aj o 60 zabitých a 108 zranených ženách za obdobie od 1. januára do 31. marca 2020.
K mnohým obetiam došlo práve v marci navzdory všeobecným nádejam, že tamojšia vláda a fundamentalistické hnutie Taliban budú hľadať spôsoby, ako utlmiť pretrvávajúci konflikt.
OSN vyzýva na ochranu civilistov
Protivládne sily - vrátane Talibanu, Islamského štátu a ďalších neidentifikovaných skupín - sú zodpovedné za 55 percent všetkých obetí počas daného obdobia.
Afganské vládne sily a medzinárodné vojská sú však zodpovedné za vyšší počet detských obetí než ozbrojené protivládne skupiny, uvádza UNAMA vo svojej správe.
"Chrániť životy množstva civilistov v Afganistane a dať celej krajine nádej na lepšiu budúcnosť je imperatívom, že násilie sa musí zastaviť nastolením prímeria a začatím mierových rozhovorov," uviedla šéfka UNAMA Deborah Lyonsová.
Jednania o prepúšťaní väzňov
Taliban odmietol návrh vlády na prímerie počas prebiehajúceho posvätného moslimského mesiaca ramadán.
Militanti obviňujú kabinet afganského prezidenta Ašrafa Ghaního z toho, nedokázal plne implementovať mierový proces.
Vnútroafganský dialóg zahŕňajúci aj predstaviteľov Talibanu sa má začať po tom, ako vláda prepustí približne 5000 talibanských väzňov a hnutie zasa zhruba 1 000 afganských vojakov a civilných vládnych zamestnancov.

Kábul dosiaľ prepustil takmer 500 talibanských väzňov a hnutie približne 60 zadržiavaných osôb.
Miestne úrady okrem toho prepustili tisíce zadržaných - najmä žien, mladistvých a chorých - v snahe znížiť riziko šírenia koronavírusu vo väzniciach. Afganistan aktuálne eviduje 1531 prípadov nákazy a 50 súvisiacich úmrtí.
Násilie sa v Afganistane zintenzívnilo v týždňoch, ktoré nasledovali po podpísaní dohody medzi Spojenými štátmi a Talibanom.
Táto iniciatíva si pritom kládla za cieľ vydláždiť cestu k mierovému procesu, uviedla UNAMA, ktorá zároveň zdôraznila potrebu lepšej ochrany civilného obyvateľstva pred pandémiou COVID-19.
Informácie priniesla stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na tlačové agentúry Reuters, AP, AFP a DPA.