Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
RÍM. Taliansko zaznamenalo najnižší počet nových prípadov ochorenia COVID-19 za posledných 24 hodín, a to odvtedy, čo začala v krajine platiť prísna karanténa.
Jej cieľom bolo zastaviť epidémiu nového koronavírusu, jednu z najhorších na svete.
Podľa údajov talianskeho ministerstva zdravotníctva bolo potvrdených 1739 nových prípadov ochorenia za obdobie 24 hodín, končiace sa v pondelok večer.
Naposledy malo Taliansko takýto nízky denný prírastok ochorenia len 10. marca, keď zistilo 977 nových prípadov, informovala tlačová agentúra AP.
Najvyšší počet obetí v Európe
V krajine je teraz celkovo 199 414 známych prípadov choroby COVID-19 spôsobovanej koronavírusom.
Od nedele večera zaznamenali v Taliansku 333 známych prípadov úmrtia, takže celkový počet mŕtvych stúpol na 26 977. Je to najvyšší počet obetí na životoch počas tejto pandémie z celej Európy.
Zomrelo vyše 150 talianskych lekárov
Od februára zomrelo na nový koronavírus vyše 150 talianskych lekárov. V pondelok to oznámilo združenie zdravotníkov FNOMCeO, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.
Počet obetí medzi lekármi dosiahol 100 ešte 9. apríla. Združenie uviedlo, že teraz je ich 151.
Obavy z uvoľňovania opatrení
Premiér Giuseppe Conte oznámil postupné uvoľňovania prísnych karanténnych opatrení, ktoré sa začne na budúci pondelok 4. mája, keď budú môcť ľudia prvýkrát od 9. marca vyjsť von na prechádzku.
Väčšina obchodov a ďalších prevádzok bude do 18. mája už otvorená, ale reštaurácie budú môcť podávať jedlá vo vnútri až od 1. júna, keď sa otvoria aj krčmy a bary.

Hlavní predstavitelia talianskeho zdravotníctva v pondelok varovali, že nosenie ochranných rúšok by nemalo dať ľuďom falošný pocit bezpečia pred koronavírusom.
Taliansko a ďalšie krajiny debatujú o tom, či by mali ľudia vždy nosiť vonku tvárové masky - dokonca aj vtedy, keď sa nenachádzajú v stiesnenom, obmedzenom prostredí.
Masky či rúška však "nesmú dávať falošný pocit bezpečia", uviedol Brusaferro novinárom.
"Je to dodatočný prvok, ale osobná hygiena a odstup sú dôležitejšie," doplnil.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?