VARŠAVA, BRATISLAVA. Uhorený orol, ktorý chcel uchrániť pred ohňom mladé, aj ľudia, ktorí od nedele sledovali, či sa budú musieť vysťahovať.
Sedem dní trvalo poľským hasičom, kým dostali pod kontrolu obrovský požiar v Biebrzanskom národnom parku, najväčšom národnom parku Poľska. V oblasti na hraniciach s Bieloruskom horela suchá pôda aj rašeliniská, požiar uhasili až v nedeľu.
Hasiči varujú, že s trvajúcim suchým počasím sa môžu masívne požiare vrátiť.
Podobný problém majú vo viacerých krajinách sveta – situáciu pritom nekomplikuje len extrémne sucho, ale aj koronavírus. Mnohí hasiči či ich technika pomáhajú pri pandémii.
Vrátiť sa tak môžu nielen masívne minuloročné požiare na Sibíri.
Pomáhajú aj bobry
Keď minulý rok v severoruskom Krasnojarskom kraji dlhšie nepršalo a júnové teploty sa vyšplhali na historické maximá, boli to ideálne podmienky na šírenie lesných požiarov.
V strede leta horelo na Sibíri územie väčšie ako Slovensko a mestá ako Novosibirsk, Omsk či Krasnojarsk boli týždne zahalené v hustom dyme.
Minuloročné požiare v Rusku však naplno udreli až na prelome júna a júla. V apríli 2019 horelo asi 800-tisíc hektárov lesa. Tento rok však môže byť situácia ešte vážnejšia – už teraz je v plameňoch 1,3 milióna hektárov, územie päťkrát väčšie ako Moskva. "Horí skôr a viac," píše ruský denník Novaja Gazeta.