SME

Iránske námorné sily majú príkaz zaútočiť na americké jednotky, ak ohrozia bezpečnosť lodí

Teherán si po hrozbách Trumpa predvolal švajčiarskeho veľvyslanca.

Na fotografii poskytnutej americkým námorníctvom z 15. apríla 2020 sú plavidlá Iránskych revolučných gárd blízko amerických vojenských lodí v Perzskom zálive.  Na fotografii poskytnutej americkým námorníctvom z 15. apríla 2020 sú plavidlá Iránskych revolučných gárd blízko amerických vojenských lodí v Perzskom zálive. (Zdroj: TASR/AP/U.S. Navy)

TEHERÁN. Veliteľ iránskych revolučných gárd generál Hosejn Salámí varoval vo štvrtok Spojené štáty pred "ráznou odpoveďou" Iránu v reakcii na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v stredu nariadil armáde v prípade ohrozenia zničiť iránske lode.

Píše o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Varujú pred odvetou

"Sme úplne odhodlaní a myslíme to vážne... že po každej akcii Spojených štátov bude nasledovať naša rázna reakcia, ktorá bude pohotová a rýchla," uviedol Salámí v iránskej štátnej televízii.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Irán odkázal Trumpovi, aby sa prestal vyhrážať a zachraňoval USA Čítajte 

Zároveň dodal, že rovnako aj iránske námorné sily majú príkaz zaútočiť na americké jednotky, ak ohrozia bezpečnosť iránskych lodí alebo bojových plavidiel.

Napätie medzi Iránom a USA začalo opäť eskalovať minulý týždeň, keď sa 11 menších ozbrojených plavidiel iránskych revolučných gárd v severnej časti Perzského zálivu tesne priblížilo k lodiam amerického vojenského námorníctva, ktoré v tejto oblasti vykonávali cvičenie.

Gardy, naopak, v nedeľu americké námorníctvo obvinili z "neprofesionálneho a provokatívneho správania", ktoré narušilo ich vlastné cvičenie.

Revolučné gardy v stredu zároveň oznámili, že prvýkrát úspešne vypustili na obežnú dráhu Zeme vojenskú družicu. Vypustenie družice však bezprostredne nepotvrdila žiadna nezávislá strana.

SkryťVypnúť reklamu

Vzájomné vymieňanie odkazov však pokračuje aj naďalej. Vo štvrtok hovorca iránskej armády v rozhovore pre agentúru ISNA uviedol, že Donald Trump by sa mal namiesto vyhrážok sústrediť na zachraňovanie vlastnej krajiny pred "závažnou krízou" spôsobenou koronavírusom.

Irán a Spojené štáty sa dostali na pokraj vojny po útoku amerického dronu v Iraku, pri ktorom bol 3. januára usmrtený veliteľ jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásim Sulejmání. Irán reagoval raketovými útokmi na iracké základne, na ktorých boli umiestnení americkí vojaci.

Predvolali si švajčiarskeho veľvyslanca

Irán si v súvislosti s hrozbami Trumpa na adresu iránskych lodí predvolal švajčiarskeho veľvyslanca v Teheráne. Teherán a Washington už viac ako 40 rokov nemajú vzájomné diplomatické vzťahy, takže záujmy USA v Iráne zastupuje Švajčiarsko, píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

"(Švajčiarskemu) veľvyslancovi sme tlmočili, že Irán ostro odsudzuje nepriateľské a výhražné výroky amerického prezidenta... a že opätuje akýkoľvek prípadný útok v Perzskom zálive," povedal vo štvrtok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví.

Trump uverejnil v stredu na Twitteri príspevok, v ktorom tvrdil, že prikázal americkej armáde zničiť akékoľvek iránske plavidlo, ktoré by obťažovalo lode amerického vojenského námorníctva.

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) neskôr uviedlo, že americká armáda považuje Trumpov tvít za odkaz iránskemu režimu, čím naznačilo, že lode amerického námorníctva hliadkujúce v Perzskom zálive v skutočnosti nedostali žiaden nový príkaz.

Músaví vyzval USA, aby rešpektovali a dodržiavali predpisy medzinárodnej lodnej prepravy, a aby sa radšej venovali vlastným vojakom, ktorí sú nakazení koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Na Trumpove slová reagoval vo štvrtok na Twitteri aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf: "Americkí vojaci nemajú čo hľadať na mieste, ktoré leží 7000 míľ od ich domova." Spojené štáty nemajú iránske loďstvo v Perzskom zálive provokovať, varoval Zaríf.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 353
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 567
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 418
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 073
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 780
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 756
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 803
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 3
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 3
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu