PEKING, BRATISLAVA. Najčítanejší denník v Európe, nemecký bulvár Bild vystavil minulý týždeň Číne účet na 150 miliárd eur za ekonomické škody, ktoré spôsobil koronavírus.

Čína podľa denníka dlhuje Nemecku 24 miliárd za straty v turizme, 50 miliárd za straty malých podnikateľov či milión eur za hodinu spoločnosti Lufthansa, ktorá pre pandémiu takmer nelieta.
V tomto prípade výzva denníka spustila diplomatickú roztržku medzi oboma krajinami. Čoraz viac štátov však reálne diskutuje o tom, či by Čína nemala prijať zodpovednosť za to, že sa koronavírus rozšíril vo svete a spôsobil škody na životoch aj na ekonomike.
Niektorí už majú hotové aj žaloby. Môžu však žalovať inú krajinu?
Výnimka pri terorizme
Čínske úrady vedeli už okolo 14. januára, že koronavírus môže spôsobiť pandémiu. Napriek tomu čínsky prezident Si Ťin-pching varoval verejnosť až o sedem dní neskôr. Medzitým sa vo Wu-chane konal banket pre desaťtisíce ľudí a milióny cestovali za rodinami na oslavy čínskeho nového roka.
Dokumenty a správy expertov, ktoré získala agentúra AP, ukazujú, že režim v Pekingu dlhodobo utajoval správy o šírení vírusu a umlčiaval kritikov, ktorí na to upozorňovali.
Práve s týmito argumentmi podal v utorok proti čínskej vláde, jej úradom a komunistickej strane žalobu americký štát Missouri. Podal ju však na americký súd.