Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
VATIKÁN. Pápež František vyzval v stredu svetových lídrov, aby sa poučili z pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a spoločne pracovali na ochrane planéty a ľudí, ktorí sú najzraniteľnejší voči ničeniu životného prostredia a zneužívaniu.
Píše o tom agentúra AP.
Výzva pri príležitosti Dňa Zeme
František vydal túto výzvu pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý sa každoročne pripomína už 50 rokov. Bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov a prvýkrát sa slávil 22. apríla 1970 v San Franciscu.
Pápež postavil ochranu životného prostredia do centra svojho pôsobenia v úrade najvyššieho pontifika - a potrebe chrániť Božie dielo venoval celú encykliku.
Odsúdil, ako "štrukturálne zvrátený" ekonomický systém umožňuje bohatým zneužívať chudobných a meniť Zem na "obrovskú kopu odpadkov".
František v stredu uviedol: "Ako nás učí pandémia koronavírusu, celosvetové výzvy môžeme zvládnuť len prejavovaním solidarity jedného s druhým a zahrnutím najzraniteľnejších do svojho stredu."
Ocenil iniciatívy mladých ľudí
Pripomenul, že každý deň obdobia "karantény" sa treba modliť za ľudí v rôznych oblastiach postihnutých pandémiou, od lekárov a zdravotných sestier až po väzňov a seniorov.
Pápež ocenil iniciatívy mladých ľudí, pripomínajúce starším generáciám, že zlyhávajú pri ochrane planéty.
A súhlasil s mládežou: "Nebudeme mať nijakú budúcnosť, ak zničíme prostredie, ktoré nás drží pri živote."
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?