Humanitárna organizácia Magna doteraz pomáhala najmä v Afrike a v Ázii. Sústreďovala sa na regióny, kde je najhorší prístup k vode, liekom a zdravotnej starostlivosti. V čase pandémie nového koronavírusu Magna vôbec prvýkrát pomáha aj na Slovensku.
"Južný Sudán či Konžská demokratická republika majú s epidémiami časté skúsenosti, stále sú na horšej štartovacej pozícii. Na druhej strane, my v Európe sme zas podľahli klamlivému pocitu, že nám sa takéto niečo už nemôže stať," hovorí pre SME spoluzakladateľka Magny DENISA AUGUSTÍNOVÁ.
Vaša humanitárna organizácia sa sústreďuje najmä na rozvojové krajiny. Čo sa v čase koronavírusovej krízy zmenilo na jej fungovaní?
Nemôžem povedať, že by sa niečo vyslovene zmenilo, skôr sa nám podarilo prispôsobiť sa. Ochorenie Covid-19 spôsobené koronavírusom je celosvetovou pandémiou, krajiny zostávajú uzavreté. Ako všetkých, aj nás sa dotklo obmedzenie pohybu, no špecifickým problémom bol najmä sťažený presun zásob humanitárnej pomoci.
Musím však podotknúť, že pre humanitárne organizácie platia o čosi miernejšie pravidlá, takže napríklad rôzne balíčky s pomocou pre rodičky či balíčky s ochrannými pomôckami na boj s koronavírusom môžeme približne raz za týždeň presúvať naprieč štátmi.
Pred dvoma dňami sa nám podarilo poslať zdravotnícky materiál z Paríža do Konžskej demokratickej republiky. Všetko sa, samozrejme, odohráva s ohľadom na prísne hygienické kritériá a bezpečnostné opatrenia. Veľká zmena nastala v tom, že Magna po novom už pomáha aj na Slovensku.
Magna je síce pôvodom slovenská organizácia, no angažuje sa v ázijských a afrických krajinách, ktoré sú často odkázané na pomoc zvonka. Na Slovensku pomáhate prvýkrát až teraz. Doteraz si podľa vás situácia na Slovensku nevyžadovala vašu pomoc, napríklad vo vylúčených komunitách?
Doteraz situácia nikdy nebola taká vážna, slovenské zdravotníctvo nečelilo takej rozsiahlej epidémii, nikdy nebol taký problém s nedostatkom zásob zdravotníckeho materiálu. To, čo sa deje teraz, je bezprecedentné, preto sme sa rozhodli rozbehnúť pomoc aj doma. Pomáhame nemocniciam, rozbiehame pomoc pre onkologických pacientov.

V čom spočíva pomoc Magny slovenským nemocniciam?
Začali sme tým, že sme nemocniciam poskytli pomôcky pre zdravotníkov, najmä rúška a respirátory. Spolupracujeme s nemocnicou na Kramároch, s Národným ústavom srdcovo-cievnych chorôb, s Onkologickým ústavom svätej Alžbety na Heydukovej ulici. To sú len niektoré zo zariadení, ktoré pracujú s pacientmi s mimoriadne oslabenou imunitou a ktoré našu pomoc potrebujú najviac.
Rovnako ako osoby s výrazne oslabenou imunitou sú podľa lekárov veľmi zraniteľní seniori, čo napokon potvrdil aj prípad šíriacej sa nákazy v domovoch sociálnych služieb v Pezinku či v Martine. Pomáhate nejako aj týmto zariadeniam?
Ešte predtým, ako médiá informovali, že sa Covid-19 rýchlo rozšíril medzi desiatkami seniorov v Pezinku, vytvorili sme projekt zameraný práve na starších ľudí. Vytypovali sme si zariadenia, kde veľkú časť klientov tvoria práve seniori a v nich sme spustili testovanie.
Aktuálne robíme testy v Bratislave, v nedeľu sme odoberali vzorky v seniorcentre na ulici Podjavorinskej, kde bol potvrdený prípad nákazy u pracovníka tohto centra. Keďže priemerný vek klientov centra je až 85 rokov, obavy z prípadného masového rozšírenia nákazy boli veľmi veľké. Môžem však povedať, že všetky výsledky sú napokon negatívne. Veľmi sme si vydýchli.