PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď v januári francúzsky premiér Édouard Philippe navštívil lietadlovú loď Charles de Gaulle, ospevoval ju ako klenot Francúzska. „Buďte si istí, že Francúzsko vás sleduje a je na vás hrdé,“ povedal námorníkom, ktorí práve vyrážali na misiu vo východnom Stredomorí.
Stačilo niekoľko mesiacov a z lode nazvanej po legendárnom bojovníkovi proti nacistom a neskôr prezidentovi sa stala politická téma. Viac ako polovici posádky, 1081 ľudom, totiž diagnostikovali chorobu Covid-19.

Toto zistenie vyvoláva otázky, ako sa na palubu lode, ktorá sa v posledných mesiacoch pohybovala na oceáne, vírus vôbec dostal.
„Samozrejme, stali sa chyby, ale dôvodom bolo ignorovanie vírusu a tento jav nie je špecifický len pre lietadlovú loď,“ povedal podľa New York Times hovorca francúzskeho námorníctva Éric Lavault.
Jediná loď
Francúzsko nie je jedinou krajinou, ktorá rieši podobný problém, nákaza sa dostala aj na palubu americkej lietadlovej lode Theodore Roosevelt. Kým však Američania majú jedenásť takýchto plavidiel, Francúzsko má len jedno.
Charles de Gaulle má kľúčovú úlohu pri zastrašovaní možných nepriateľov, z paluby lode vzlietajú stíhačky Rafale schopné niesť jadrové hlavice. Keď je loď v údržbe, krajina nemá inú alternatívu. Loď prvýkrát vyplávala v roku 2001 a počíta sa s tým, že by mala fungovať do roku 2040.