WASHINGTON, BRATISLAVA. Tisíce ľudí v autách zablokovali v stredu cesty okolo sídla vlády amerického štátu Michigan.
Trúbili, mávali vlajkami Spojených štátov aj konfederácie, ktorá počas občianskej vojny stála na strane zachovania otroctva.
Prišlo aj na slogany, ktoré sa ľudia naučili ešte počas prezidentskej kampane Donalda Trumpa. "Zatvorte ju do väzenia," kričali, no tentoraz za mrežami nemala skončiť demokratická kandidátka Hillary Clintonová, ale guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová.

Protesty spôsobilo sprísnenie opatrení, ktorými michiganská vláda bojuje proti pandémii Covid-19. Ľuďom nariadila, aby domovy opúšťali len v nutných prípadoch.
Samozrejme, platí aj odporúčanie, aby si ľudia na verejnosti medzi sebou udržiavali dostatočné rozstupy.
Asi 150 ľudí vyšlo na schody štátneho Kapitolu a ukázali, že toto odporúčanie veľmi vážne neberú.
Niektorí z nich mali dokonca útočné pušky, podľa všetkého ide o členov miestnych domobrán, ktorí často hovoria o ústavnom práve na držanie strelných zbraní.
Rozhodujú štáty, nie Trump
Podobné protesty sa odohrali alebo by sa cez víkend mali odohrať v najmenej desiatich štátoch. Aj keď prezident Trump vo štvrtok povedal, že pri opatreniach na boj proti pandémii má posledné slovo on, v skutočnosti sa rozhoduje na úrovni štátov.
Posledné slovo tak majú guvernéri ako Whitmerová. Opatrenia sa v jednotlivých štátoch odlišujú, no väčšina štátov nariadila ľuďom ostať doma, obmedzila dopravu aj verejné zhromaždenia, zatvorila školy.
Ešte vo štvrtok predstavil Trump postup, ako sa majú štáty otvárať. V ten deň zomrelo v Spojených štátoch na Covid-19 najvyšší počet ľudí od vypuknutia pandémie, dokopy v krajine chorobe podľahlo viac ako 37-tisíc ľudí, najviac na svete.
Už v piatok sa Trump postavil na stranu demonštrantov, ktorí žiadajú, aby sa ekonomika krajiny začala otvárať.
Len dve minúty po tom, ako televízia Fox News – Trumpov obľúbený zdroj inšpirácie – uverejnila správu o protestujúcich, prezident na twitteri písal o tom, že treba "OSLOBODIŤ" štáty Michigan a Minnesota. V oboch sú na čele demokrati. Iné štáty, kde sú protesty podobné, ale na čele je republikán, vynechal.