MADRID, BRATISLAVA. V Španielsku sa niektorí ľudia v pondelok vrátili do práce a fungovať začali aj viaceré obchody a továrne.
Počet ľudí nakazených koronavírusom v jednej z najhoršie postihnutých krajín Európy postupne klesá.
Nie všetky regióny Španielska však majú na uvoľnenia rovnaký názor.
Katalánska vláda si vyžiadala od španielskej vlády epidemiologické posudky a odmieta výraznejšie uvoľňovanie obmedzení. „Riziko nového šírenia nákazy a druhej fázy obmedzení je obrovské,“ povedal podľa BBC predseda katalánskej vlády Quim Torra.
Jedným z hlavných argumentov je, že počet obetí koronavírusu je oveľa vyšší, ako vláda v Madride pripúšťa. Nielen Katalánsko, ale aj samotné hlavné mesto totiž narátali oveľa vyššie čísla ako vláda. Počet obetí pritom vyvoláva politické napätie vo viacerých krajinách.
Počty len z nemocníc
Koronavírus si vo svete vyžiadal už takmer 150-tisíc obetí. Keďže v mnohých krajinách sa testuje nedostatočne a mnohí infikovaní ľudia neprejavujú žiadne symptómy, pre epidemiológov je práve počet obetí často kľúčovým ukazovateľom.
Vedci z Washingtonskej univerzity v Seattli využívajú smrtnosť vírusu v modeli na predpovede, koľko lôžok či ventilátorov budú americké nemocnice potrebovať.
„Náš modelový prístup je založený na úmrtiach - to je kľúčová časť, ktorá nám hovorí viac o epidémii,“ vraví pre magazín Nature epidemiológ Theo Vos.