WASHINGTON, BRATISLAVA. V januári 2018 poslala americká ambasáda v Pekingu svojich diplomatov opakovane na návštevu wu-chanského virologického inštitútu.

Ten sa v roku 2015 stal prvým zariadením v Číne s najvyššou úrovňou biobezpečnosti 4. To, čo videli, však neupokojilo ich obavy, že laboratórium nie je dostatočne zabezpečené na to, aby vykonávalo testy s vírusmi, na ktoré niekedy ani neexistujú lieky.
Práve naopak. Pozorovania ich znepokojili natoľko, že do Washingtonu poslali najmenej dve diplomatické depeše, v ktorých varovali pred bezpečnostnými a riadiacimi chybami v inštitúte.
Americkej vláde odporučili, aby Číňanom pomohla pri riešení týchto problémov, ináč sa to môže skončiť katastrofou.
Obavy sa naplnili
V prvej depeši, ku ktorej sa dostal denník Washington Post, dokonca výslovne varujú, že v laboratóriu skúmajú koronavírusy na netopieroch a ak by sa tie preniesli na ľudí, hrozilo by vypuknutie nákazy podobnej epidémii SARS z roku 2003.
Americká vláda laboratóriu žiadnu pomoc neposkytla, no v posledných dvoch mesiacoch začali tieto depeše kolovať medzi úradníkmi, píše denník.
Spolu s reportážou televízie Fox News , obľúbeným zdrojom informácií pre amerického prezidenta Donalda Trumpa, môžu byť za tohtotýždňovým vyjadrením hlavy Bieleho domu, že Američania prešetrujú, či koronavírus neunikol z inštitútu vo Wu-chane.
Obavy spísané pred dvomi rokmi v depešiach sa totiž na konci minulého roka naplnili a za súčasnou pandémiou je podobný vírus ako vtedy – SARS-CoV-2.
Viacero výskumov ukázalo, že vírus nebol vytvorený umelo. Popierajú tak teórie, že ide o biologickú zbraň, ktorú vypustili Číňania, Američania alebo dokonca Izraelčania, ako to naznačujú iránske politické elity.