Loading
...
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
NEW YORK. Pandémia nového koronavírusu sa podľa Organizácie Spojených národov (OSN) premieňa na "krízu detských práv", pričom sociálne a ekonomické následky spôsobené šírením ochorenia COVID-19 sú "pre milióny detí potenciálne katastrofické".
"Ovplyvnené sú všetky deti v každom veku," upozorňuje OSN vo svojej novej správe s tým, že niektoré deti následky zasiahnu horšie ako iné.
Medzi ne patria napríklad deti žijúce v slumoch, táboroch pre utečencov alebo vysídlených ľudí, v konfliktných zónach, detenčných centrách či deti so zdravotným postihnutím.
Výzva na ochranu detí
Generálny tajomník OSN António Guterres vo videu v súvislosti so správou varoval, že pandémia ohrozuje životy detí po celom svete a vyzval rodiny a predstaviteľov krajín na všetkých úrovniach, aby ich ochraňovali.
Podotkol, že "deti obzvlášť ovplyvňuje" to, že nie sú v školách, čelia stresu v rodinách v dôsledku sociálnej izolácie i to, že rodiny sú pre znížené príjmy nútené obmedziť základné výdavky na zdravie a stravu.
Loading
...
Globálna recesia, ktorá sa zrýchľuje v dôsledku pandémie, a opatrenia na jej zmiernenie, mohli viesť k "stovkám tisícov úmrtí detí v roku 2020", povedal Guterres.
Vzdelávanie ako mimoriadna priorita
Podľa zmienenej správy by to mohlo "efektívne zvrátiť pokrok v znižovaní detskej úmrtnosti za rok" z ostatných dvoch-troch rokov.

Správa vyzýva vlády a darcov, aby uprednostňovali vzdelávanie všetkých detí a ako mimoriadnu prioritu si určili najzraniteľnejšie z nich - mladistvých v konfliktných zónach, utečeneckých táboroch, vysídlených a zdravotne postihnutých.
Školy podľa nej zavrelo 188 krajín sveta, čo sa dotklo viac ako 1,5 miliardy detí a mladých ľudí.
Takmer 369 miliónov detí v 143 štátoch, ktoré sa spoliehali na školskú stravu, sa v dôsledku toho muselo obrátiť na iné zdroje.
Obmedzené podmienky vyučovania cez internet
Guterres pripomenul, že niektoré školy poskytujú vyučovanie prostredníctvom internetu, no deti, ktoré naň nemajú prístup alebo žijú v krajinách s pomalými a drahými službami, sú v tomto prípade veľmi znevýhodnené.
OSN v správe okrem iného vyzýva na poskytnutie ekonomickej pomoci rodinám s nízkymi príjmami. Tiež poukazuje na to, že deti sú obeťami aj svedkami domáceho násilia a zneužívania.
"So zatvorenými školami chýba dôležitý mechanizmus včasného varovania," uvádza sa v správe.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?