Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Krajiny Európskej únie dlžia ospravedlnenie Taliansku za to, že mu dostatočne nepomohli v čase, keď bola v tejto krajine na vrchole epidémia koronavírusu.
"Áno, je pravda, že nikto z nás na to nebol dostatočne pripravený. A je tiež pravda, že príliš veľa z nás meškalo vtedy, keď Taliansko potrebovalo na úplnom začiatku pomocnú ruku. A áno, je správne, aby sa za toto Európa Taliansku úprimne ospravedlnila," vyhlásila vo štvrtok na rokovaní Európskeho parlamentu (EP) šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

V Taliansku zomrelo na ochorenie COVID-19 vyše 21-tisíc ľudí, čím sa táto krajina radí v počte úmrtí v Európe na prvé miesto a celosvetovo na druhé, za Spojené štáty.
Na začiatku marca, keď začal v Taliansku prudko stúpať počet ľudí s potvrdenou nákazou koronavírusom a talianske nemocnice prestali kapacitne stíhať starať sa aj o ťažko chorých pacientov, Taliansku len málokto ponúkal pomoc, a viaceré krajiny sa naopak zachovali sebecky.
Nemecko aj Francúzsko napríklad práve v tom čase zakázali vývoz rúšok, aby ich bolo dosť pre domáce použitie.
Nemecko sa to neskôr snažilo "vyžehliť" aspoň tým, že začalo prijímať do svojich nemocníc pacientov z Talianska aj Francúzska, ktorého nemocnice medzičasom tiež prestali kapacitne stačiť na zvládanie epidémie.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?