Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRUSEL. Kolektívna odpoveď a reakcia Európskej únie na pandémiu nového typu koronavírusu je "najpôsobivejšia z celého svete".
Uviedla to vo štvrtok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová na úvod dvojdňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP).
Pomoc pre krajiny Únie
Europoslanci vo štvrtok a piatok budú opätovne zasadať a hlasovať na diaľku prostredníctvom elektronických zariadení.

Von der Leyenová vo svojom vystúpení spresnila, že celková pomoc EÚ a jej členských krajín predstavuje viac ako tri bilióny eur.
"Európa urobila za posledné štyri týždne viac, než urobila za prvé štyri roky po poslednej kríze," uviedla šéfka exekutívy EÚ počas priameho prenosu v príhovore pre europoslancov.
Pripomenula, že ministri financií EÚ minulý týždeň schválili opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov pandémie v hodnote 500 miliárd eur. Podľa jej slov je to "veľký krok správnym smerom".
K prijatým opatreniam patria úvery cez Európsky mechanizmus pre stabilitu (euroval), záruky na úvery od Európskej investičnej banky (EIB) a schéma financovania programov čiastočnej nezamestnanosti v členských štátoch (kurzarbeit).
Európski ministri financií však z dôvodu neexistencie dohody o vydávaní spoločných dlhopisov nechali nevyriešenou otázku spoločného zdieľania dlhov.
Von der Leyenová zároveň dodala, že sú potrebné aj ďalšie opatrenia, a spresnila, že dlhodobý rozpočet EÚ, na ktorom sa zatiaľ členské krajiny nedohodli, bude po koronakríze hlavnou "hybnou silou" hospodárskej obnovy.
Dôležitá je solidarita
Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli poďakoval kľúčovým pracovníkom za udržanie Európy v režime fungovania.
"Práve teraz sú naši zdravotnícki pracovníci v prvej línii boja proti tomuto vírusu. Zaslúžia si všetku našu podporu, obdiv a vďačnosť za prácu, ktorú robia, a za veľkorysosť, ktorú prejavujú aj za najťažších okolností. Povedal som to a opakujem to - humanita našich občanov je našou najväčšou devízou," uviedol šéf europarlamentu.
Podľa jeho slov sú to práve "malé gestá konkrétnej solidarity", ktoré Európanov udržujú "nad hladinou".
Pripomenul, že k nim prispel aj europarlament, keď jeho kuchyne každý deň pripravia 1000 jedál pre bezdomovcov a dobrovoľníkov zapojených do boja proti nákaze.
Dodal, že EP v jednej zo svojich bruselských budov poskytol útočisko pre 100 zraniteľných žien, pričom v sídlach europarlamentu v Štrasburgu a Luxemburgu bolo miestnym úradom umožnené využívať tieto priestory na činnosti súvisiace s mimoriadnymi udalosťami, ktoré so sebou pandémie prináša.
Demokracia treba udržať nažive
"Počas tohto obdobia je obzvlášť dôležité udržiavať naše demokracie nažive a počúvať občanov," odkázal Sassoli.
A upozornil, že na programe plenárky sú diskusie a hlasovania o uznesení Európskej komisie o potrebe koordinovaného postupe Európskej únie v boji proti pandémii a jeho dôsledkom, ako aj o ďalších naliehavých opatreniach potrebných pre tzv. "únikovú stratégiu", čiže postupné uvoľňovanie krízových opatrení.
Sassoli uviedol, že cieľom EP je zabezpečiť, aby sa za týmto účelom prijali najlepšie možné kroky a vyčlenili prostriedky, ktoré sú potrebné na zabezpečenie toho, aby členské štáty mali k dispozícii čo najväčšie možné zdroje.
"Musíme byť ambiciózni, pretože európski občania potrebujú rýchlu reakciu," vysvetlil predseda EP.
"V tejto chvíli musíme byť hlasom našich statočných občanov, prispievať k tomuto boju disciplínou a robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť," odkázal v závere svojho vystúpenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?