Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump oznámil, že nariadil zadržanie platieb pre Svetovú zdravotnícku organizáciu pre jej nezvládnutie situácie okolo epidémie nového koronavírusu. Informovala o tom v noci na stredu agentúra AP.
Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome uviedol, že WHO "neplnila svoje základné povinnosti a musí byť braná na zodpovednosť".
Guterres vyzval k jednote

Uviedol, že WHO šírila o víruse "dezinformácie", pričom organizáciu obvinil, že skutočnosť, že dôverovala údajom čínskych úradov, pravdepodobne prispela k až 20-násobnému nárastu globálneho počtu prípadov.
Šéf Bieleho domu povedal, že svet závisí od spolupráce WHO s krajinami, ktorá má zabezpečiť včasné zdieľanie presných informácií o zdravotných hrozbách.
Generálny tajomník OSN António Guterres v reakcii na Trumpove slová povedal, že "teraz nie je čas" na zníženie rozpočtu WHO či inej humanitárnej organizácie v čase boja proti koronavírusu.
Zdôraznil, že "teraz je čas na jednotu" a vyzval na "medzinárodnú spoluprácu s cieľom zastaviť tento vírus a jeho zničujúce následky", pričom sa nesmie zabudnúť na solidaritu.
Pochybnosti na oboch stranách
Trump už minulý týždeň vo Washingtone avizoval, že zadrží platby do fondu WHO, orgánu OSN, ktorého sú USA najväčším prispievateľom. Trump vtedy obvinil WHO, že je "veľmi naklonená Číne".
Čína čelí kritike za spôsob, akým riešila prvý výskyt nákazy, a Trump aj ďalší lídri vyjadrili pochybnosti nad presnosťou čínskych údajov o prípadoch infekcie a úmrtiach.
Samotného Trumpa však tiež kritizovali za počiatočné podcenenie epidémie vírusu, ktorý prirovnal k obyčajnej chrípke - až neskôr pripustil, že ide o celoštátny núdzový stav.
V USA zaznamenali dosiaľ vyše 600 000 prípadov nákazy a viac ako 25 000 úmrtí, čo je v oboch prípadoch najviac zo všetkých štátov na svete.
Čína je rozhodnutím znepokojená
Čína v stredu vyhlásila, že je "veľmi znepokojená" rozhodnutím Spojených štátov, ktoré chcú pozastaviť platby pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).
Peking zároveň vyzval Washington, aby si v čase pandémie splnil svoje záväzky. Informovala o tom agentúra AFP.
"Toto rozhodnutie USA oslabí WHO a podkope medzinárodnú spoluprácu v boji s epidémiou," uviedol v danej súvislosti hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.
Maas a Gates kritizovali Trumpa
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates v stredu kritizovali amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s jeho nariadením zastaviť platby pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).
Informovali o tom agentúra AFP a stanica Sky News.
Zastavenie zdrojov financií pre WHO v období krízy v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 je podľa Gatesa naozaj nebezpečné.
"Ich činnosť spomaľuje šírenie Covidu-19 a ak sa táto činnosť zastaví, nedokáže ich nahradiť nijaká iná organizácia," napísal Gates na Twitteri. Svet teraz WHO potrebuje viac než kedykoľvek predtým.
Gates je spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a jeden z najbohatších ľudí na svete.
"Obvinenia nepomôžu. Vírus nepozná žiadne hranice," napísal Maas na Twitteri. Dodal, že "proti Covidu-19 musíme spolupracovať" a jednou z najlepších investícii je podľa neho posilniť OSN a podfinancovanú WHO napríklad prostredníctvom vývoja a distribúcie testov a vakcín.
EÚ a Africká únia s rozhodnutím nesúhlasia
Predstavitelia Európskej únie a Africkej únie (AÚ) vyjadrili v stredu nesúhlas s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť platby Spojených štátov pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Informovala o tom agentúra AFP.
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v stredu Trumpovo rozhodnutie slovne odsúdil.
"Hlboko ľutujem rozhodnutie USA pozastaviť finančnú podporu WHO," povedal Borrell.
Borrell na Twitteri napísal, že "neexistuje dôvod, ktorý by tento krok ospravedlnil", a pripomenul, že snaha dostať šírenie nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 pod kontrolu je v tomto období potrebné viac než kedykoľvek predtým.
"Túto krízu, ktorá nepozná hranice, môžeme prekonať len spoločnými silami," napísal.
Predseda komisie Africkej únie Músá Fakí Muhammad rozhodnutie amerického prezidenta takisto označil za "hlboko poľutovaniahodné".
Svet je dnes v súvislosti s pandémiou koronavírusu podľa jeho slov viac ako inokedy závislý na vedení zo strany WHO. "Naša kolektívna zodpovednosť zabezpečiť, aby WHO mohla naplno vykonávať svoj mandát, nebola nikdy naliehavejšia," napísal.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?