ŽENEVA, BRATISLAVA. Prvé varovanie o šíriacej sa nákaze vyslal do sídla Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Taiwan ešte začiatkom januára. Čínske úrady sa v tom čase snažili potlačiť presakujúce informácie o koronavíruse, mesto Wu-chan, kde sa objavil po prvý raz, uzavreli až o tri týždne neskôr.

WHO však po varovaní z Taiwanu nekonala. Po nástupe Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa na čelo organizácie pred tromi rokmi prijala čínske tvrdenie, že Taiwan jej len jednou z provincií jednotnej Číny a nemôže teda vystupovať ako samostatný štát.
Vnímali to, ak keby informácie poslala bratislavská župa, ale nie slovenská vláda, preto nekonali.
Taiwan zatiaľ prijal nutné opatrenia, ktoré si prichystal po nákaze SARS v roku 2003 a šíriaci sa koronavírus prakticky porazil bez toho, aby musel zatvárať školy alebo továrne.
Organizácia na strane diktatúry
WHO ešte v polovici januára opakovala čínske tvrdenia, že koronavírus sa nešíri medzi ľuďmi. A keď Peking konečne začal brať situáciu vážne a uzavrel Wu-chan, Tedros sa osobne stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a pochválil ho ako politika, ktorým by sa mali inšpirovať po celom svete.
Do celého sveta sa medzitým rozšírila choroba Covid-19, ktorá sa dala zastaviť ešte na čínskom území.
V januári či vo februári ešte chorobu nebral veľmi vážne ani americký prezident Donald Trump, no teraz hovorí, že jej rozšírenie je zlyhaním WHO, ktorá je podľa neho „naklonená Číne“. Podobná kritika prichádza aj z Japonska či zo samotného Taiwanu.
Američania sú však najväčším platcom do rozpočtu WHO a Trump sa vyhráža, že tieto prostriedky pre organizáciu zastaví. Tedros reagoval varovaním pred politizáciou organizácie, čo podľa neho môže viesť k "oveľa vyššiemu počtu potrebných vakov na telá".

Odborníci zdôrazňujú, že WHO ako agentúra OSN so 194 členmi je ako jediná schopná koordinovať reakciu štátov na pandémiu. V súčasnosti napríklad koordinuje výskum testov, vakcín a zdravotníckych pomôcok.
Najsilnejšou zbraňou WHO je vyhlásenie takzvanej pohotovosti verejného zdravia medzinárodného významu, čo pri koronavíruse urobila ešte koncom januára.
Vďaka tomu môže potom organizácia vyhradiť osobitné prostriedky na boj s pandémiou a vydať odporúčania pre štáty – napríklad zvýšené testovanie alebo obmedzenie cestovania.
To je však všetko.