Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
VATIKÁN. Slová a činy dnešných populistických politikov v Európe pripomínajú prejavy Adolfa Hitlera z roku 1933.
Vyhlásil to pápež František v rozhovore, ktorý v stredu zverejnil britský katolícky týždenník The Tablet.
Podobnosť s Hitlerom nešpecifikoval
"Je celkom jednoduché pripomenúť si Hitlerove prejavy z roku 1933, ktoré sa až tak nelíšili od niektorých prejavov pár európskych politikov v súčasnosti," povedal najvyšší pontifex, ktorého citovala agentúra DPA. Svoju myšlienku ďalej nerozviedol.
Celosvetová pandémia koronavírusu vrhá podľa neho "svetlo na neúprimnosť". Mnohí ľudia s politickou zodpovednosťou síce sľubujú, že bojujú proti koronavírusu a proti hladu, no naďalej vyrábajú zbrane.
Kríza spojená s COVID-19 musí byť podľa pápeža príležitosťou zanechať klamstvá a namiesto toho byť úprimný. "Buď budeme naše náboženské presvedčenie presadzovať dôsledne alebo všetko stratíme," vyhlásil podľa denníka Die Welt.
Pápež v tejto súvislosti zopakoval kritiku modernej kultúry, ktorá pred ľuďmi uprednostňuje peniaze.
"Vo svete financií sa zdá byť normálne obetovať (ľudí) praxi politiky kultúry na jedno použitie, od začiatku do konca života," povedal.
Vyjadril tiež nádej, že sa ľudstvo aj v súvislosti so súčasnou pandémiou dokáže poučiť zo svojich chýb.
Obrady bez veriacich
Pandémia spôsobila zmeny aj v programe liturgických slávení pápeža Františka počas prebiehajúceho Veľkého týždňa. Informoval o tom v stredu portál Vatican News s tým, že k zmenám došlo na základe usmernení vyjadrených v dekréte Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.
Na Zelený štvrtok (9. apríla) sa neuskutoční obvyklá omša svätenia olejov. O 18.00 h však pápež bude celebrovať omšu na pamiatku Pánovej večere (Missa in Coena Domini).
Veľkopiatkové obrady na pamiatku Ježišovho utrpenia bude pápež sláviť v Bazilike sv. Petra o 18.00 h.
O 21.00 h sa potom začne krížová cesta - po minulé roky sa konala v rímskom Koloseu, tento rok bude na ľudoprázdnom priestranstve pred Bazilikou sv. Petra.
Pri nesení kríža sa budú striedať dve skupiny. Prvou budú väzni z väznice Due Palazzi v Padove, z ktorých niektorí písali texty na meditáciu, ktoré sa budú počas zastavení čítať. Druhou skupinou budú niekoľkí lekári a zdravotníci z vatikánskej zdravotnej služby.
Veľkonočná vigília s pápežom Františkom sa na Bielu sobotu začne v Bazilike sv. Petra o 21.00 h. Na rozdiel od minulých rokov jej súčasťou nebude žiadny krst.
Na Veľkonočnú nedeľu bude pápež celebrovať omšu v Svätopeterskej bazilike o 11.00 h. Po jej skončení udelí priamo v bazilike požehnanie "mestu a svetu - Urbi et Orbi.
V Bazilike sv. Petra bude naďalej vystavený morový kríž z Kostola sv. Marcela - uctievaný za to, že v 16. storočí pomohol ukončiť v Ríme morovú epidémiu -, ako aj ikona Madony zvanej Salus Populi Romani (Spása rímskeho ľudu), prenesená z rímskej Baziliky Panny Márie Väčšej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore).
Všetky obrady a slávenia vo Vatikáne sa uskutočnia bez účasti veriacich, ale viaceré televízie ich budú vysielať v priamom prenose. Portál Vatican News na základe sledovanosti doteraz strímovaných bohoslužieb a podujatí vo Vatikáne poznamenal, že pápeža ešte nikdy prostredníctvom médií nesledovalo toľko ľudí ako teraz.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?