Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ALMA-ATA. Trojčlenná posádka ukončila v stredu prípravy na kozmickú misiu smerujúcu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Štart rakety Sojuz MS-16 sa uskutoční podľa plánu aj napriek pandémii koronavírusu, informuje agentúra AFP.
Ruskí astronauti Anatolij Ivanišin, Ivan Vagner a Američan Chris Cassidy odštartujú z kozmodrómu Bajkonur vo štvrtok o 08.05 h GMT (10.00 h SELČ). Trojica utvorí novú posádku pre ISS. Starú by raketa Sojuz mala na Zem dopraviť 17. apríla.
Prípravu ovplyvnili opatrenia
Podľa opatrení v dôsledku pandémie sa na štarte nezúčastní ich rodina ani novinári.
Chris Cassidy, ktorý sa pripravuje na svoj tretí pobyt vo vesmíre, uviedol, že posádku špeciálne opatrenia nepochybne ovplyvnili.
"Rozumieme však, že na celý svet dopadla kríza," povedal.
Karanténne opatrenia a izolácia nie sú pre astronautov ničím novým. Tie súčasné majú za cieľ ochrániť ich pred infekciou.
"Izolácia pred štartom bola tentoraz ešte prísnejšia," poznamenal Ivanišin.
Nový systém ovládania rakety
Štvrtkový štart bude prvým, pri ktorom sa využije nosná raketa Sojuz 2.1a. Staré rakety Sojuz-FG ruská vesmírna agentúra Roskosmos prestala používať minulý rok.
Nová raketa využíva digitálny systém leteckej kontroly namiesto analógových zariadení, ktorými boli vybavené staršie typy rakiet.
"Systém sa zlepšil, ale je ešte skoro povedať, či ovládanie bude jednoduchšie," povedal Ivanišin.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?