Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
RÍM. V Taliansku, ktoré je hlboko otrasené viac ako 17-tisíc obeťami koronavírusovej pandémie, sa v posledných dňoch objavujú aj pozitívne správy.
Po spomalení nárastu počtu novo nakazených teraz Talianov potešila správa, že prvému známemu pacientovi s chorobou Covid-19 v krajine Mattiovi sa narodila dcéra Giulia. Chorobu prekonali obaja rodičia dievčatka a obaja sa z nej tiež už vyliečili, informovala agentúra APA.
Giulia sa narodila v milánskej nemocnici Buzzi. V lombardských pôrodniciach sa rodí veľa detí infikovaných rodičov. Príbeh 38-ročného Mattia však pozná celé Taliansko.
Pacient číslo jedna
Keď 20. februára krajinou obletelo oznámenie, že manažér koncernu Unilever ako prvý Talian dostal novú nákazlivú chorobu, bolo Taliansko otrasené. Od tej doby zaregistrovali už 17 127 obetí nákazy a krajina patrí k najtragickejšie zasiahnutým na svete.

Samotný Mattia bojoval niekoľko dní o život, pri ktorom ho držala nádej, že zažije narodenie svojej dcéry. To, že Giulia prišla na svet, znamená záblesk nádeje aj pre celé Taliansko, napísala APA.
Mattia, ktorého stav lekári označovali za kritický, bol so svojou tehotnou manželkou prevezený do nemocnice v meste Codogno, ktoré teraz oslavuje narodenie Giulie.
Dokonalý happy end však tento príbeh nemá. Mattiov 62-ročný otec Moreno patrí medzi obete koronavírusu v lombardskej obci Castiglione d'Adda, na ktorú už 21. februára uvalili karanténu.
Taliansky pacient číslo jedna nakazil aj svojho kamaráta, s ktorým hral futbal, a tiež niekoľko štamgastov podniku patriaceho rodine jeho priateľa.
Okrem toho vírus preniesol aj na lekárov a pacientov nemocnice v Codognè. Doteraz ale nie je jasné, kto vírus do obce zaniesol.
Celé Codogno, rovnako ako ďalších deväť obcí v lombardskej provincii Lodi, sa muselo podriadiť prísnej karanténe. Neskôr sa na uzavretú zónu premenila celá krajina.
Pápež poďakoval ženám
Mnoho detí prichádzajúcich teraz na svet v Taliansku má v čase pandémie infikované matky.

Pôrody sa konajú aj v tých lombardských nemocniciach, ktoré sú v najprednejšej línii v boji proti epidémii, poznamenala APA.
Mnoho pôrodníc nastávajúcim oteckom neumožňuje byť pri pôrode, aby nebol personál vystavený zbytočnému riziku nakazenia. Rodinám však nemocnice ukazujú bábätká prostredníctvom videí.
Aj pápež František v jednom zo svojich príspevkov na twitteri poďakoval ženám, ktoré v tejto ťažkej dobe rodia deti.
"Deti, ktoré v časoch koronavírusu prichádzajú na svet, sú znamením veľkej nádeje," napísal pápež a poďakoval tiež zdravotníkom, ktorí matky pri pôrodoch podporujú.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?