LONDÝN, BRATISLAVA. Nie je bežné, že britský monarcha sa prihovára priamo svojim poddaným. Pred vynálezom rozhlasu a televízie to bolo prakticky nemožné, prvýkrát sa občanom prihovoril kráľ Edward VIII., keď v roku 1936 nastupoval na trón.
Asi najznámejšiu reč mal na začiatku druhej svetovej vojny jeho nástupca a brat, kráľ Juraj VI., ktorá sa stala inšpiráciou oscarového filmu Kráľova reč.

Kráľovná Alžbeta II. k ľudu prehovorila prvýkrát až na začiatku vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Neskôr si takto pripomenula smrť princeznej Diany, smrť svojej matky a oslavy 70. výročia svojho nástupu na trón.
V nedeľu britské televízie vysielali jej prejav k prebiehajúcej pandémii choroby Covid-19. Pripomenula vojnové prejavy svojho otca, minimálne v tom, že zaspomínala na rok 1940, keď sa spolu so sestrou Margarétou prihovorili deťom zasiahnutým vojnou.
Znovu sa stretneme
"Odtiaľto z Windsoru sme hovorili k deťom, ktoré pre vojnu museli opustiť svoje domovy a poslali ich do bezpečia. Dnes mnohí znovu zažívajú bolestivý pocit odlúčenie od milovaných. Dnes, rovnako vtedy, však vieme, že ide o správne rozhodnutie," odkázala Britom s tým, že odlúčenie pre chorobu sa skončí a "znovu sa stretneme".
O vojne "proti neviditeľnému nepriateľovi" v súvislosti s koronavírusom hovoril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron či britský premiér Boris Johnson. V Británii ide najmä o spomienky na to, ako Briti odolali nacistickému bombardovaniu.
"Musíme konať ako akákoľvek vláda počas vojny," povedal Johnson ešte pred troma týždňami, keď sa vzdal myšlienky, že riešením pandémie môže byť kolektívna imunita.
Obdivovateľ premiéra Winstona Churchilla, ktorý počas druhej svetovej vojny sľuboval občanom "len krv, pot a slzy", ostával na čele svojho kabinetu aj vtedy, keď sa pre príznaky choroby Covid-19 musel stiahnuť do karantény.